Orvosi ellátás mindenkinek. Az új szolgáltatás a megelőzésre, szűrésre, időszakos vizsgálatokra fektet majd hangsúlyt
Fotó: Veres Nándor
Országos szintű prevenciós program indulhat, miután a parlament rendelkezett a mozgó egészségügyi ellátás fogalmáról. László Attila, a szenátus egészségügyi bizottságának elnöke lapunknak elmondta, a koronavírus-járvány felgyorsította az eseményeket, hiszen az elmúlt két évben gyakorlatilag korlátozták a nem koronavírusos betegek hozzáférését az ellátáshoz.
2022. február 25., 13:492022. február 25., 13:49
A mozgó egészségügyi ellátás fogalmát és ennek az új típusú szolgáltatásnak a szabályait meghatározó jogszabályt fogadott el a héten döntéshozó kamaraként a képviselőház, így amint Klaus Iohannis államfő kihirdeti a törvényt, és megjelenik az alkalmazási módszertan, karavánok biztosítják majd az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférést mindazoknak a romániai lakosoknak, akik elszigetelt helyeken élnek, vagy egyszerűen nem jutnak el az orvoshoz. Az egészségügyi minisztérium a prevenciós program, az Országos Egészségbiztosító Pénztár (CNAS) pedig a terápiás programok keretében finanszírozza majd ezt a tevékenységet.
A parlament által elfogadott törvény értelmében ahol kevesen élnek, nem megfelelőek a lakhatási körülmények, több mint húsz kilométer távolságra van a legközelebbi közkórház, és bizonyos szolgáltatások nem elérhetőek, karavánokkal lehet biztosítani az ellátást. A mozgócsapatok elsősorban a várandós kismamák, a gyerekek és hátrányos helyzetben levő sérülékeny személyek ellátására fektetnek hangsúlyt ott, ahol nincs háziorvosi rendelő, családorvos vagy közösségi egészségügyi asszisztens. Azokat is ellátják ugyanakkor, akik nincsenek feliratkozva családorvoshoz, nincsenek személyazonossági dokumentumaik vagy egészségügyi kártyájuk.
A szakorvosok mellett rezidensek, orvosi egyetemek hallgatói is részt vehetnek a csapatban.
Az új szolgáltatás a megelőzésre, a szűrésre, időszakos vizsgálatokra fektet majd hangsúlyt, de az országos egészségügyi programok révén biztosított gyógyszereket is eljuttatja a rászorulóknak.
„Egy csaknem kétéves folyamatnak értünk a végére, a szenátus – kisebb-nagyobb vitákkal – már az előző mandátumban elfogadta a tervezetet. A legnagyobb ellenkezés az intézmények részéről volt, hiszen meg kell teremteni a jogi keretet arra, hogy a karavánok finanszírozhatóvá váljanak” – idézte fel szerdán a Krónika megkeresésére László Attila, a szenátus egészségügyi bizottságának RMDSZ-es elnöke.
A szakpolitikus előrelépésként értékeli, hogy nemcsak az egészségügyi programok keretén belül lehet indítani karavánt, mint ahogy évtizedekkel ezelőtt működött a TBC-szűrés, hanem kiszélesítették bármilyen szakorvosi ellátásra.
Rámutatott: ezek mind multidiszciplináris megközelítést és műszaki feltételeket igényelnek.
„A szűrésnek akkor van értelme, ha amint felmerült a betegség gyanúja, minél korábbi stádiumban diagnosztizálják a betegséget, és elindítják a beteget az úton, hogy megkapja a megfelelő kezelést és meggyógyuljon” – hangsúlyozta a szenátor, aki szerint ez a törvény azért is fontos, mert Romániában jelentős különbségek vannak az egészségügyi ellátórendszerben, sok kis régióban nincs röntgenszakorvos vagy onkológus.
– húzta alá.
László Attila felidézte saját tapasztalatát, amikor még a kincses város alpolgármestereként arra ösztönözte a kolozsvári városházán dolgozó női munkatársait, hogy menjenek el mellrákszűrésre, azokat pedig, akik esetében az ultrahangvizsgálat során felmerült a gyanú, mammográfiai vizsgálatra küldték, ám csak nyolc hónapra kaptak időpontot.
„Ez tizenöt évvel ezelőtt volt, de ezen változtatni kell, mert senkit nem lehet bizonytalanságban tartani nyolc hónapig” – szögezte le a szakpolitikus.
Az orvos-szenátor arra is kitért, hogy a törvény „áttör egy másik falat is”, hiszen a korábbi szabályozás értelmében a karavánok megszervezése akadályokba ütközött, még azt is be kellett tartani, hány négyzetméteres legyen a váróterem. Mozgócsapatokat ugyan szerveztek, például fogászati karavánokat, de ezeket hivatalosan nem lehetett engedélyezni. Most viszont a törvény megteremti a lehetőséget a szűrésre, a multidiszciplináris megközelítésre, hogy egyszerre legyen ott a sebész, a belgyógyász, az onkológus, a nőgyógyász, a laboratórium, a röntgen, az ultrahangos vizsgálat.
A karavánok ugyanakkor a bürokrácia kálváriáját is csökkentik László Attila szerint, aki abban bízik, hogy ha a karavánokkal közelebb viszik az ellátást az emberekhez, akkor élnek is a lehetőséggel.
Ki kell használni minden lehetőséget, hiszen ha egy orvos lát valamit a bőrön, anomáliát tapasztal a szívműködésben, tudja, hová irányítsa tovább a beteget. Az a cél, hogy ahol ez nem biztosított, a szűrővizsgálatok, a koraidiagnózis-programok általánosan működhessenek” – foglalta össze a szakpolitikus.
Nem okoz fennakadást az iskolák, kórházak működésében a statisztikai adatok alapján kimutatott munkaerőhiány a lapunk által megszólaltatott szakértők szerint.
Állampolitikává emelné Romániában Orbán Viktornak, Magyarország miniszterelnökének bizonyos álláspontjait George Simion. Eközben Nicușor Dan úgy véli, Románia a nemzeti kisebbségekkel szembeni „jó gyakorlat modellje”.
Több mint 1,3 millió román állampolgár került ki a társadalmi nélkülözés és a mélyszegénység veszélyeztetettségéből 2023 és 2024 folyamán – jelentette ki csütörtökön Simona Bucura-Oprescu munka- és családügyi miniszter.
A Richter Gedeon új megközelítése az endometriózis kezelésében nem csupán a tünetek enyhítését célozza, hanem a betegek hosszú távú jólétét helyezi a középpontba.
Mindkét, a megismételt elnökválasztás második fordulójába jutott jelöltet bírálta Crin Antonescu, a kormánykoalíció jelöltje, miután a vasárnapi megmérettetésen leszerepelve csupán a harmadik helyen végzett.
Megtartotta csütörtökön első ülését a Cătălin Predoiu vezette ügyvivő kormány, amelynek tagjai azt mondják, a kabinet ellátja a napi teendőit. Bogdan Ivan ügyvivő gazdasági miniszter szerint pedig Románia továbbra is stabil ország.
A szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke nyeri meg a megismételt elnökválasztást egy, a második fordulóba bejutott másik jelölt, Nicușor Dan által szerdán este ismertetett felmérés szerint.
Victor Ponta képviselő, korábbi elnökjelölt szerdán bejelentette, hogy Románia az első néven politikai platformot hoz létre, amelyhez várja parlamenti képviselők, polgármesterek és gazdasági vezetők csatlakozását, többek között a PSD-ből.
Közvitára bocsátotta szerdán a munka- és családügyi minisztérium az in vitro megtermékenyítést támogató program alkalmazási szabályairól szóló rendelet tervezetét.
Nicușor Dan független elnökjelölt szerdán kijelentette, hogy Románia nem engedhet meg magának „kalandokat” és előre hozott választásokról szóló vitákat.
A Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnökjelöltje, George Simion „jó ötletnek” tartja, hogy többségi állami tulajdonban legyenek a természeti erőforrások, a talajvagyon és az altalajkincsek, valamint a stratégiai vállalatok.
szóljon hozzá!