Vass Levente szerint az egészségügyi ágazat rendelkezik megfelelő számú személyzettel
Fotó: Veres Nándor
Nem okoz fennakadást az iskolák, kórházak működésében a statisztikai adatok alapján kimutatott munkaerőhiány a lapunk által megszólaltatott szakértők szerint. Az oktatásban legrosszabb esetben szakképzetlenekkel pótolják az űrt, ugyanakkor az egészségügyben többnyire az jelent nehézséget, hogy bizonyos szakterületeken, vagy éppen vidéken érhető tetten a hiány.
2022. február 22., 11:242022. február 22., 11:24
2022. február 22., 11:302022. február 22., 11:30
Az elmúlt év utolsó negyedében 45 ezer betöltetlen állást tartottak nyilván Romániában az Országos Statisztikai Intézet (INS) által a napokban közölt adatok szerint. Az üresen maradt munkahelyek száma egy év alatt enyhén csökkent, viszont az előző negyedévhez viszonyítva emelkedett.
és a honlapján közzétett jelentésében az INS arra figyelmeztet, ezeken a területeken kizárólag a szakmai besorolást vették figyelembe, vagyis nem vizsgálták, hogy állami vagy versenyszférában hirdetik a munkahelyeket.
Vass Levente szerint a mintegy 170 ezer fős egészségügyi állományhoz képest az 5800 betöltetlen állás nem jelent nagy számot, az ágazat rendelkezik megfelelő számú személyzettel. Az egészségügyi minisztérium államtitkára rámutatott, a gond egyes szakterületeken, régiókban, valamint a város és falvak közötti aránytalanságban mutatkozik meg.
Vass Levente lapunk kérdésére elmondta, a kórházi alkalmazásokat az ágyszámok alapján hajtják végre, külön szakonként meghatározott, hogy egy adott ágyszámhoz hány orvos és asszisztens rendelhető, az intenzív terápián például kevesebb beteget kell ellásson egy orvos és egy asszisztens.
– vázolta az államtitkár. Hozzátette, a járványhelyzet enyhült, bár ragályos, az omikron kevésbé súlyos lefolyású megbetegedést okoz, így azt tapasztalják, hogy a kórházak igénybevétele 20–30 százalékkal csökkent, a nem covidos megbetegedéseknél is. Ennek tükrében
Az egészségbiztosító az ellátott esetszám után fizet, márpedig jelenleg is vannak olyan kisebb kórházak Romániában – a magyarok lakta vidékeken is –, amelyek összköltségvetése 95–97 százalékát teszik ki a személyzeti költségek, vagyis kevés marad gyógyszerre, kötszerre, a kórházi ellátáshoz szükséges anyagokra. Ezt az államtitkár szerint törvényes kerettel kell rendezni, például lehetőséget biztosítani a kórházaknak, hogy „kölcsönadják” egymásnak a szakembereket.
Az így felszabaduló humánerőforrást a járóbeteg-rendelés felé kell irányítani, legyen minél több szakrendelő a kórházakban szerződésben az egészségbiztosítási pénztárral, hogy a betegek ne kelljen várakozzanak, vagy fizessenek a szakorvosi ambuláns ellátásért” – mutatott rá Vass Levente.
Az oktatásban az állások 99,9 százalékát betöltötték, az üresedés csak átmeneti
Fotó: Veres Nándor
A lapunk által megszólaltatott oktatási szakértő szerint a tanügy esetében csak pillanatnyi állapotot rögzít a betöltetlen állások megléte, ezek ugyanis csak addig maradnak üresek, amíg meghirdetik őket, és lebonyolítják a formaságokat. Kiss Imre Kovászna megyei főtanfelügyelő kifejtette, a pedagógus állások száma minden tanévben a megalakuló osztályok számától függ, alkalmazzák a kerettantervet, az generálja az óraszámokat, és alkalmazzák a pedagógust.
Viszont ezek a töredékállások sem szerepelnek már betöltetlenül, azokra már nem lehet abban a tanévben pályázni.
Kiss Imre rámutatott, a versenyszférában is betöltik az állásokat, hiszen az órákat meg kell tartani. A kisegítőszemélyzet esetében pedig még így is túl kevés állást hagynak jóvá, akár több titkárra, könyvelőre, takarítóra is lenne igény. „Ha tanév közben megüresedik egy állás, mert valaki elmegy nyugdíjba, vagy más munkahelyet választ, azt azonnal meghirdetik és betöltik, ha valaki fizetetlen szabadságra megy, ideiglenesen alkalmaznak helyette. Az oktatásban az állások 99,9 százaléka be van töltve, ha nem is sikerül szakképzett munkatársat találni, akkor szakképzetlent alkalmazunk, a 0,01 százalékos üresedés is csak átmeneti” – szögezte le lapunknak Kiss Imre.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!