Fotó: Gov.ro
Egy pillanatig sem vált kérdésessé Románia európai uniós tagsága, de a bukaresti kormány elutasítja, hogy az Európai Bizottság (EB) olyasmit írjon elő számára, amit egyetlen tagállam sem fogadna el – hangoztatta csütörtökön Viorica Dăncilă kormányfő.
2018. november 15., 13:102018. november 15., 13:10
2018. november 15., 13:162018. november 15., 13:16
A miniszterelnök a csütörtöki kormányülés első, sajtónyilvános részén reagált arra, hogy az EB a csaknem 12 éve tartó uniós monitoring (az úgynevezett Együttműködési és Ellenőrzési Mechanizmus – CVM) keretében kedden közzétett legújabb jelentésében felszólítja Romániát, hogy függessze fel a frissen elfogadott igazságügyi reformcsomag hatályát, és állítsa le a büntetőjog módosítását.
„Nem fogadhatunk el olyan ajánlásokat, amelyek azt kérik, hogy tekintsünk el az alkotmányos szabályoktól, ne alkalmazzuk a román parlament által megszavazott törvényeket: ez sérti az ország szuverenitását, az uniós szerződést. Egy ilyen elvárás lehetetlenné teszi, hogy megvalósuljanak a CVM célkitűzései, menet közben változtat a szabályokon” – mutatott rá a szociáldemokrata kormányfő.
„Hiszek az egységes és erős Európában, amely tiszteli minden polgárát és azonos jogokat biztosít számukra” – idézte az MTI a román miniszterelnököt. Dăncilă az Európai Parlament Romániát elmarasztaló keddi határozatára is kitért, amelyet a közelgő EP-választásoknak tulajdonított. Szerinte Strasbourgban nem az „igazságról” voksoltak, hiszen akkor belefoglalták volna a határozat szövegébe azt a módosító javaslatot is, amely elítélte volna az igazságszolgáltatási szervek által kötött – a vádhatóságok titkosszolgálati befolyásolása bizonyítékának tekintett – titkos megállapodásokat is.
A kormányfő elítélte azt, hogy a román jobbközép ellenzék EP-képviselői is megszavazták a határozatot. Rámutatott: a határozat Romániát, nem annak kormányát marasztalta el, és kifejezte reményét, hogy a román választók megbüntetik azokat, akik Románia ellen szavaztak. Viorica Dăncilă újfent megerősítette: kormánya felkészült arra, hogy 2019. január elsejétől Románia töltse be az Európai Uniót Tanácsának soros elnökségét.
Megszólalt a témában Corina Creţu, az Európai Bizottság regionális politikáért felelős biztosa is, hangsúlyozva: Romániának az Európai Unióban van a helye. „Az én üzenetem az, hogy Romániának az Európai Unióban van a helye, nem játszhatunk a gyerekeink jövőjével. Sajnálom, hogy egyáltalán felmerül Romániának az EU-ból való kilépésének a lehetősége, ez szerintem nemzeti katasztrófa lenne. Valamennyien felelősek vagyunk a jövőnkért, és gyerekeink jövőjéért” – nyilatkozta Creţu a România hírtelevíziónak adott interjúban. A heves EU-ellenes retorikát folytató román Szociáldemokrata Párthoz (PSD) tartozó politikus kifejtette: az Európai Parlamentnek a romániai jogállamiságra vonatkozó határozata, valamint az együttműködési és ellenőrzési mechanizmus keretében összeállított jelentés kapcsán nem kell annak az érzésnek kialakulnia az országban, hogy az Európai Unió Románia kárát akarná.
„Azt szeretném, ha a politikai pártok racionálisan viszonyulnának a problémához és nem tételeznék fel, hogy valamiféle összeesküvés mentén valaki is Románia kárát akarná. Ez az eredménye volt egy korábbi folyamatnak. Nehéz egy már kialakult helyzetkép ellen harcolni” – fogalmazott az uniós biztos.
A romániai választópolgárok 83,5 százaléka fontosnak tartja a jelöltviták megszervezését az elnökválasztás előtt – derült ki az INSCOP Research felmérésének kedden közölt eredményeiből.
Tagja volt ugyan a kommunista pártnak, de nem volt kommunista – állította a múltjával kapcsolatosan Nicolae Ciucă, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke és államfőjelöltje.
A bukaresti védelmi minisztérium (MAPN) törvénytervezetet dolgozott ki, amelynek elfogadása lehetővé tenné, hogy Románia hatékonyabban védekezzen a légterét megsértő drónok ellen, és adott esetben lelője azokat – közölte hétfőn a Digi24.ro hírportál.
A megyei jogú városok az utóbbi két évben összesen 116 oktatással kapcsolatos beruházáshoz kaptak támogatást az oktatási minisztériumtól – jelentette ki hétfőn Ligia Deca.
Földrajzi közelsége miatt Románia Ukrajna újjáépítésének tökéletes logisztikai csomópontja lehetne – jelentette ki Radu Oprea gazdasági miniszter egy hétfői vállalkozói rendezvényen.
Magyarországot és Orbán Viktor magyar miniszterelnököt is belekeverné a Nemzeti Liberális Párt (PNL) a romániai választási kampányba.
A romániai polgárok többsége Nyugat-barát államfőt szeretne – derül ki egy friss felmérésből.
Ha a románok november 24-én kellő számban járulnak az urnákhoz, Marcel Ciolacut „már az első fordulóban le lehet győzni, nem csak a másodikban”, a különbség 2000-hez képest az, hogy ma már „nem Iliescu nyer” – jelentette ki George Simion.
Az idei év első nyolc hónapjában 1,186 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt importált Románia.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) elnökjelöltje, Marcel Ciolacu kormányfő szombaton Slobozián kijelentette, hogy azt szeretné, ha a jelenlegi parlament közvetlenül a választások után megvitatná és elfogadná a jövő évi költségvetést.
szóljon hozzá!