A kongói román zsoldosok ügye Horațiu Porta zsoldosvezér lekapcsolása után vált témává
Fotó: https://horatiupotraprimarie.ro/
Romániából 466 tartalékos állományú, egykori hivatásos katona kötött törvényesen szerződést olyan biztonsági cégekkel, amelyek a Kongói Demokratikus Köztársaságban tevékenykednek, további hét aktív katona pedig feltehetően törvénysértő módon szegődött zsoldosnak az afrikai országba, ellenük bűnvádi eljárást indított a katonai ügyészség – közölte szerdán a román védelmi minisztérium (MAPN).
2025. április 02., 16:192025. április 02., 16:19
Angel Tîlvăr védelmi miniszter február végén rendelete el vizsgálatot annak kiderítésre: van-e olyan aktív hivatásos katonája a román hadseregnek, aki a közelmúltban a polgárháború sújtotta afrikai országban szolgált. Előzőleg olyan sajtóértesülések láttak napvilágot, melyek szerint az alkotmányos rend elenni uszításért bűnvádi eljárás alá vont Călin Georgescu volt elnökjelölthöz közel álló, diverziókeltési kísérlet miatt letartóztatott zsoldoscsoport tagjai közült többen a védelmi minisztérium olyan katonái, akik fizetetlen szabadságot vettek ki, hogy a hazainál jóval magasabb zsoldért elszegődhessenek az afrikai konfliktusövezetbe.
Bár a korhatáros nyugdíjazás, egészségügyi problémák vagy felmondás miatt tartalékos állományba helyezett katonák utólagos külföldi szerződése nem törvénysértő, közöttük is találtak 24 olyat, aki a minisztériummal kötött szerződés felbontása, majd a kongói szolgálat után visszatért a román hadseregbe. A tárca szerint ezek az esetek nem képeznek számottevő nemzetbiztonsági kockázatot, mivel olyan alacsony rangú katonákról van szó, akiknek a titkos információkhoz történő hozzáférése korlátozott.
A kongói román zsoldosok ügye akkor vált témává a román médiában, amikor – a legfőbb ügyészség közlése szerint – a tavalyi elnökválasztás félbeszakítását és a választás újrakezdését elrendelő alkotmánybírósági határozat után, december 8-án Horațiu Porta zsoldosvezért tetten érte a rendőrség, miközben húsz felfegyverzett társával együtt Bukarestbe tartott, a hatóságok szerint azzal a szándékkal, hogy a választás megszakítása ellen tiltakozó tüntetők között „káoszt szítson”.
A vádhatóság szerint Potránál és társainál 51 kézigránátot, két gránátvetőt, 40 tölténytárat, 21 pisztolyt, 6 géppisztolyt, egy géppuskát, robbanóanyagot és több száz töltényt találtak a házkutatások során.
Potráról tavaly februárban is írtak a román lapok, amikor a bukaresti külügyminisztérium megerősítette, hogy két román állampolgár meghalt, további négy pedig megsebesült a Kongói Demokratikus Köztársaságban zajló harcok során. A Kanal D televízió hírműsorában akkor arról számoltak be, hogy a román áldozatok a Kongói DK kormányerőit kiképző – volt hivatásos katonákból, egykori idegenlégiósokból álló – zsoldoskülönítmény tagjai, akiket egy közel-keleti és afrikai konfliktusövezeteket megjárt, medgyesi származású egykori idegenlégiós, Horațiu Potra szerződtetett és irányít.
A legfelsőbb bíróság hétfőn elrendelte Horațiu Potra csapatában tartozó zsoldosok előzetes letartóztatásának harminc napos meghosszabbítását.
Elutasítják az önkormányzatokban dolgozó közalkalmazottak és szerződéses dolgozók a Bolojan-kormány által pénteken bejelentett új megszorító intézkedéseket, amelyeket „veszélyes kísérletnek” tartanak.
Nicușor Dan államfő péntek este kijelentette, hogy olyan politikán kívüli személyeket szeretne jelölni a hírszerző szolgálatok élére, akiknek már van vezetői tapasztalatuk.
Nicușor Dan pénteki németországi látogatásának kulisszatitkairól számolt be szombaton a Facebook-oldalán Dominic Fritz. A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) elnöke tagja volt az államfőt Berlinben kísérő román delegációnak.
Hiába nyilvánította alkotmányosnak az alkotmánybíróság a fasiszta propagandát tiltó törvényt, amely ellen Nicușor Dan államfő emelt alkotmányossági panaszt, az elnök közölte: fenntartja kifogásait, így visszaküldi a jogszabályt a parlamentnek.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
szóljon hozzá!