2012. november 27., 09:032012. november 27., 09:03
Rámutatott: a polgárok többsége valószínűleg továbbra is ragaszkodik ahhoz, hogy közvetlenül válassza meg a köztársasági elnököt, ezért ezt a tervezett alkotmánymódosítás során nem módosítják, ugyanakkor az elnök hatáskörét korlátozzák majd.
„Egy ilyen helyzetben nem mondhatjuk el, hogy valódi parlamentáris köztársaságról van szó, ahol az elnököt a parlament választja meg. Ha ez a polgárok óhaja, akkor olyan megoldást választunk, amelyben a parlament szerepe nagyon erős, amelyben az elnököt közvetlenül választják meg a polgárok, és jelentkezik is bizonyos jogkörökkel, de nagyon korlátozott mértékben, hogy ne jussunk megint oda, hogy sajátos kezdeményezésekkel rendelkező elnök legyen, mint Traian Băsescu idején, de szerepe azért ne korlátozódjon csupán a szalagvágásokra” – hangoztatta a politikus egy vasárnap esti televíziós műsorban. Antonescu ugyanakkor azt is megjegyezte, hogy személy szerint az alkotmányos monarchia mellett tenné le a voksát.
„Ha rajtam múlna, és holnap népszavazást rendeznének arról, hogy köztársaságot akarok vagy alkotmányos monarchiát, az alkotmányos monarchiára szavaznék. Egy politikai vita során is hajlandó lennék ezen államforma mellett érvelni. Ha azonban e megoldás mögött nem alakul ki konszenzus a politikum vagy az állampolgárok köreiben, természetesen elfogadom a köztársaságot” – mondta Antonescu.
Hozzátette: az új alkotmánynak tisztáznia kell az állami intézmények szerepét, valamint a hatalmi ágak alapjait. Egyben sejtetni engedte: amennyiben az USL több mint 50 százalékot szerez a választásokon, és Băsescu államfő nem a jelenleg is kormányzó balliberális szövetség miniszterelnök-jelöltjét bízza meg kormányalakítással, ismét kezdeményezik az elnök leváltását.
A szélsőjobboldali Fiatal Emberek Pártjának (POT) elnöke, Anamaria Gavrilă pénteken felszólította Nicușor Dan független elnökjelöltet, hogy közölje: szenved-e valamilyen mentális zavarban.
A Romgaz román állami földgázvállalat bírósági keresetet nyújtott be, amelyben a Greenpeace nemzetközi környezetvédő szervezet romániai fiókintézménye, a Greenpeace CEE (Central Eastern Europe) Alapítvány feloszlatását kéri.
A választási részvétel lesz a döntő tényező az elnökválasztás második fordulójában – vallja Remus Ștefureac, az INSCOP közvélemény-kutató intézet igazgatója.
A jövendőbeli kormány megalakulhat széles többséggel, de meghatározott időre lehetne szó technokrata kormányról is – jelentette ki Kelemen Hunor RMDSZ-elnök, hangsúlyozva azonban, hogy pártja nem venne részt egy kisebbségi kormányban.
Nicușor Dan, Bukarest függetlenként induló főpolgármestere minimális, hibahatáron belüli eredménnyel vezet George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje előtt.
Botrányt okozott George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke, a szélsőjobboldal államfőjelöltje, miután autistának nevezte ellenfelét, Nicușor Dant, akivel a vasárnapi második fordulóban csap össze az elnöki tisztségért.
Nem túlzás kijelenteni: sorsdöntő választásra várják a romániai választópolgárokat a megismételt államfőválasztás második fordulójában vasárnap.
Daniel David oktatási miniszter, pszichológiaprofesszor, a kolozsvári Babeş-Bolyai Tudományegyetem korábbi rektora arról beszélt, hogyan lehet meggyőzni a romániai állampolgárokat arról, hogy a szélsőségesség nem megoldás.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy három közvélemény-kutató céget akkreditáltak a megismételt elnökválasztás vasárnapi második fordulójának exit poll felméréseinek elvégzésére.
Az RMDSZ-es tárcavezető videóüzenetben reagált a Románok egyesüléséért Szövetség (AUR) államfőjelöltjének, George Simionnak arra a kijelentésére, amely szerint Románia eleshet az európai uniós alapoktól.