Kizárva. Călin Georgescu már biztosan nem indulhat el a májusi elnökválasztáson
Fotó: Facebook/Călin Georgescu
Az alkotmánybíróság pénteken megindokolta döntését, amellyel helybenhagyta a Központi Választási Iroda (BEC) határozatát Călin Georgescu államelnök-jelöltségének elutasításáról.
2025. március 14., 15:192025. március 14., 15:19
Az indoklás lényege, hogy az új elnökválasztás kiírására a tavaly elnökválasztást érvénytelenítő 2024. december 6-i alkotmánybírósági határozat miatt volt szükség, és „megengedhetetlen” lenne most úgy tekinteni, hogy Călin Georgescu megfelel az elnökjelöltség feltételeinek.
Az elnökválasztást érvénytelenítő 2024. december 6-ai határozatot azért hozták, mert egy sor szabálytalanságot állapítottak meg, és ezt vették most is figyelembe a Georgescu jelöltségével kapcsolatban – magyarázza indoklásában a taláros testület.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett dokumentum idézte az alkotmánybíróság hivatkozott határozatát, amely szerint az elnökválasztási folyamat összes szakaszát a választási törvények megsértése és számos szabálytalanság jellemezte, amelyek
Mindezek együttesen a demokratikus választások alapvető elveinek megsértését eredményezték.
Az alkotmánybíróság elutasította Călin Georgescu fellebbezését az elnökjelöltségének érvénytelenítéséről szóló határozat ellen, így a szélsőjobboldali politikus nem indulhat az államfőválasztáson – közölte források szerint több bukaresti médium.
és megállapította, hogy az államnak az alkotmányos elvekre hivatkozva kötelessége megakadályozni a választási folyamatba való indokolatlan beavatkozásokat – olvasható az indoklásban.
Mint ismeretes, a Központi Választási Iroda március 9-én utasította el Călin Georgescu jelöltségének iktatását, a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megállapításainak figyelembevételével.
A BEC indoklása szerint a jelöltség iktatásának mérlegelésekor a BEC nem tekinthette fontosabbnak a formai szempontokat az alkotmánybíróság által már korábban eldöntött alapvető szempontoknál. Másfelől a jelöltsége iktatásának esetén előfordulhat az a helyzet, hogy ha senki nem fellebbezi meg az indulását az alkotmánybíróságon, és Călin Georgescu részt vesz a választáson, az eredményt az alkotmánybíróság kénytelen utólag érvényteleníteni,
Óriási visszaélések előtt nyitják meg az utat Călin Georgescu választásról való kizárásával – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt Románia-szakértő a Központi Választási Iroda (BEC) és az alkotmánybíróság döntése kapcsán.
A BEC megállapította, hogy az alkotmánybíróság ítélkezési gyakorlata szerint az elnökjelölteknek tisztelniük és védelmezniük kell a demokráciát. Călin Georgescu jelöltsége pedig nem felel meg a törvényes feltételeknek, mivel „a választási eljárás szabályainak megszegésével éppen a demokrácia védelmére vonatkozó kötelezettséget sértette meg (...)”, ugyanis a demokrácia a „tisztességes és a polgárok akaratát csorbítatlanul és egyenlően érvényesítő” választásokon alapul.
Döntése szerint az intézmény relevánsnak tartja, hogy a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat figyelembe vette a jelölt viszonyulását az államelnöki esküből fakadó kötelezettségeihez. Leszögezte azt is: ebben a határozatában az elnökválasztás érvénytelenítésével együtt az alkotmánybíróság Călin Georgescu jelöltségének jogszerűtlenségét is megállapította, ennek megfelelően elfogadhatatlan, hogy ugyanez a személy indulhasson az új elnökválasztáson.
Semmilyen nyomásgyakorlással nem lehet befolyásolni vagy fenyegetni az alkotmánybíróságot – szögezte le pénteken Marian Enache, a taláros testület elnöke.
Románia készen áll hozzájárulni az ukrajnai béke megteremtéséhez és fenntartásához, valamint Oroszország elrettentéséhez – hangsúlyozta Nicușor Dan államfő „az elszántak koalíciójának” ülésén, amelyet videokonferencia formájában tartottak meg csütörtökön.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) képviselői és szenátorai biztosítják a határozatképességet a bizalmatlansági indítvány megvitatására összehívott hétfői parlamenti ülésen, de nem fognak szavazni – nyilatkozta Sorin Grindeanu, az alakulat ideiglenes elnöke.
Silviu Vexler, a Romániai Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke bejelentette, hogy visszaadja a román államtól kapott Nemzeti Érdemrendet, miután Nicușor Dan is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta propaganda büntetését szigorító törvénytervezet ellen.
Romáiában van olyan állami cég, amelynek vezetői azért is kapnak pluszjuttatást, mert nő is van közöttük – ezt Bogdan Ivan energiaügyi miniszter árulta el.
Csak azoknak a polgároknak a személygépkocsiját íratnák be forgalomba a hatóságok, akik maradéktalanul befizették az ingatlanadókat, rendezték a tilosban parkolásért kiszabott esetleges bírságot – tartalmazza az RMDSZ közigazgatási törvénytervezete.
Míg pár évtizede még rendkívülinek számítottak, ma már egyre gyakoribbak a szélsőséges időjárási jelenségek Romániában. Szakemberek szerint hozzá kell szoknunk az egyre forróbb nyarakhoz és a heves széllel járó viharokhoz egyaránt.
Románia olyan légvédelmi rendszereket vásárol Izraeltől, amelyek az ottani Vaskupola alapját képezik – erősítette meg Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
Nicușor Dan államfő is alkotmányossági óvást emelt a fasiszta, legionárius, rasszista és idegengyűlölő propaganda büntetését szigorító, a parlament által egy hónapja megszavazott törvénytervezet ellen csütörtökön.
Befogták a három közül az első medvebocsot, amelynek anyját kilőtték a múlt héten az olaszországi motoros megölése miatt – közölte Facebook-oldalán a bukaresti környezetvédelmi minisztérium.
Népszerűbb a brit uralkodó a romániaiak körében, mint az amerikai elnök – derül ki egy felmérésből.
szóljon hozzá!