Marian Enache, az alkotmánybíróság elnöke
Fotó: Radu Tuta/Agerpres
Semmilyen nyomásgyakorlással nem lehet befolyásolni vagy fenyegetni az alkotmánybíróságot – szögezte le pénteken Marian Enache, a taláros testület elnöke.
2025. március 14., 14:232025. március 14., 14:23
Nyilatkozatának előzménye, hogy az alkotmánybíróság elküldte a Hivatalos Közlönynek közzétételre a 2025/7-es számú határozatát, amelyben elutasítja azokat a fellebbezéseket, amelyeket a Călin Georgescu elnökjelöltségének iktatását visszautasító BEC-döntés ellen nyújtottak be.
Az alkotmánybíróság elnöke az Agerpres hírügynökséghez eljuttatott közleményében azt írta, az utóbbi időben rendszeresen történnek kísérletek a testület döntéseit alátámasztó jogi érvelés lejáratására. Mint fogalmazott,
Lévén, hogy a testületnek elsősorban megelőző, nem pedig szankcionáló szerepe van, elkerülhetetlenül bírálat éri döntéseit és határozatait azok részéről, akiket negatívan érintenek ezek a döntések.
Óriási visszaélések előtt nyitják meg az utat Călin Georgescu választásról való kizárásával – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt Románia-szakértő a Központi Választási Iroda (BEC) és az alkotmánybíróság döntése kapcsán.
Ugyanakkor hozzátette: nem téveszthetjük szem elől, hogy Románia az EU és a NATO tagja, tehát a nyugati demokratikus világ része, ahol alkotmányos és törvényes rend uralkodik. Ezt tiszteletben kell tartani, még akkor is, ha a választási időszakban az „ideológiai és személyes szenvedélyek a megszokottnál nagyobb társadalmi feszültséget generálhatnak”.
Levélben fordult szerdánDiana Șoșoacă az Egyesült Államok elnökéhez, amelyben arról tájékoztatja Donald Trumpot, hogy a romániai államfőjelöltek elleni alkotmánybírósági beavatkozások gyakorlatilag a „demokrácia megsemmisítését” jelentik.
Marian Enache rámutat, hogy az alkotmánybíróság „nem befolyásolható és nem fenyegethető semmiféle nyomásgyakorlással, hiszen nemcsak szerepe, hanem alkotmányos kötelessége is, hogy hatáskörének gyakorlásával garantálja az alkotmány elsőbbségét”.
„Egy jogállamban a kritika üdvözlendő, a nyomásgyakorlás viszont elfogadhatatlan és elítélendő” – húzta alá az alkotmánybíróság elnöke.
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kedd este kijelentette, hogy az alkotmánybíróságnak a Călin Georgescu jelöltetéséről meghozott egyöntetű döntésével lezárul egy rendkívül feszült és veszélyes epizód.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint várható volt az alkotmánybíróság döntése Călin Georgescu ügyében.
A kiadások csökkentését és a beruházások növelését folytatni kell – állapította meg Tánczos Barna pénzügyminiszter azzal kapcsolatban, hogy idén március végén 2,28 százalékra nőtt a GDP-arányos költségvetési hiány.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos lombikbébi programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
szóljon hozzá!