Hitelesítette pénteken az alkotmánybíróság az elnökválasztás május 4-i első fordulójának eredményeit. Közleménye szerint döntését egyhangúlag hozta meg a testület.
A BEC által kedd este közölt végleges eredmények szerint George Simion nyerte az elnökválasztás első fordulóját 40,96 százalékos (3 862 761 szavazat) támogatottsággal, a második pedig helyen Nicușor Dan végzett 1 979 767 szavazattal (20,99 százalék).
Az alkotmánybíróság megszervezéséről és működéséről szóló 1992/47-es törvényt módosító tervezetet nyújtott be a parlamentbe a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) a jövőbeni „választási visszaélések” megelőzése érdekében.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is.
Alkotmányellenes kizárni a bírói és ügyészi karból a volt hírszerzőket – döntött kedden az alkotmánybíróság.
Nem akar alkotmánybíró lenni Emil Boc, Kolozsvár Nemzeti Liberális Párt (PNL) színeiben megválasztott polgármestere.
A román sajtóban felröppent a hír, hogy az RMDSZ Asztalos Csaba jogászt, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnökét jelöli az alkotmánybíróság új magyar tagjának, miután Varga Attila kilenc éves mandátuma idén nyáron lejár.
Elöljáróban szögezzük le: örvendetes, hogy a szélsőjobboldali, magyargyűlölő szervezeteket és politikusokat éltető, összeesküvéselmélet-hívő Călin Georgescu nem lehet Románia elnöke. Eltiltása azonban magyar szempontból is veszélyes precedens lehet.
Az alkotmánybíróság pénteken megindokolta döntését, amellyel helybenhagyta a Központi Választási Iroda (BEC) határozatát Călin Georgescu államelnök-jelöltségének elutasításáról.
Semmilyen nyomásgyakorlással nem lehet befolyásolni vagy fenyegetni az alkotmánybíróságot – szögezte le pénteken Marian Enache, a taláros testület elnöke.
Óriási visszaélések előtt nyitják meg az utat Călin Georgescu választásról való kizárásával – jelentette ki a Krónikának Pászkán Zsolt Románia-szakértő a Központi Választási Iroda (BEC) és az alkotmánybíróság döntése kapcsán.
Levélben fordult szerdánDiana Șoșoacă az Egyesült Államok elnökéhez, amelyben arról tájékoztatja Donald Trumpot, hogy a romániai államfőjelöltek elleni alkotmánybírósági beavatkozások gyakorlatilag a „demokrácia megsemmisítését” jelentik.
Marcel Ciolacu kormányfő, a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke kedd este kijelentette, hogy az alkotmánybíróságnak a Călin Georgescu jelöltetéséről meghozott egyöntetű döntésével lezárul egy rendkívül feszült és veszélyes epizód.
Kelemen Hunor RMDSZ-elnök szerint várható volt az alkotmánybíróság döntése Călin Georgescu ügyében.