Călin Georgescu-párti tüntetők kedden az alkotmánybíróság közelében
Fotó: Alex Micsik/Agerpres
Az alkotmánybíróság kedden este elutasította Călin Georgescu fellebbezését az elnökjelöltségének érvénytelenítéséről szóló határozat ellen, így a szélsőjobboldali politikus nem indulhat az államfőválasztáson – közölte egybehangzó források szerint több bukaresti médium, a hírt később az alkotmánybíróság is megerősítette. A kilenc taláros döntése jogerős és végrehajtandó, így Georgescu minden esélyt elveszít arra, hogy induljon a májusi választásokon.
2025. március 11., 19:012025. március 11., 19:01
2025. március 11., 21:492025. március 11., 21:49
Az alkotmánybíróság kedden 17 órától tárgyalta az elnökjelöltségekkel kapcsolatos óvásokat: Georgescu indulásának elutasítása ellen 11 óvást nyújtottak be, de Nicușor Dan engedélyezett jelölését is megóvták öt esetben.
A kilenctagú alkotmánybíróság egyöntetűen döntött kedden Călin Georgescu óvásának elutasításáról, fenntartva a Központi Választási Iroda (BEC) határozatát, amellyel érvénytelenítette a jelöltségét a májusi elnökválasztásra.
Ha Călin Georgescu és az őt támogató pártok – az AUR és a POT – egy másik jelöltet akarnak indítani a májusi választásokon, akkor március 15-én 0.00 óráig kell benyújtaniuk a jelöltállítási dossziét és a listát a minimális 200 000 aláírással.
Călin Georgescu azt üzente kedden a híveinek, hogy nekik kell eldönteniük, mit szeretnének a jövőre nézve.
Az alkotmánybíróság (CCR) tárgyalásának kezdetére több száz tiltakozó vonult a taláros testület székhelye közelébe, a rendfenntartók a parlament valamennyi sarkánál igazoltatták a tüntetőkhöz csatlakozókat. A csendőrség nagy erőkkel vonult a helyszínre.
– reagált George Simion, az AUR elnöke az alkotmánybíróság döntése után. Az X-en angolul is üzent. „Micsoda szégyen! Az alkotmánybíróság ismét gúnyt űz a román népből, támadja a demokráciánkat, alapvető jogainkat és szabadságjogainkat” – hangoztatta Simion.
„A CCR és a BEC bírái rendkívül szörnyű, nehéz és furcsa precedenst teremtettek országunk számára. Várjuk Călin Georgescu döntését" – fogalmazott Anamaria Gavrilă, a POT elnöke is.
A kormánypártok közös elnökjelöltje, Crin Antonescu azt írta a Facebook-oldalán a Călin Georgescu jelöltségét elutasító alkotmánybírósági határozat közzététele után, hogy szerette volna az urnáknál legyőzni őt.
Amint arról beszámoltunk, a Központi Választási Iroda vasárnap este közölte, hogy a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megállapításainak figyelembevételével elutasította a független Călin Georgescu jelöltségének iktatását.
Az indoklás szerint a jelöltség iktatásának mérlegelésekor a BEC nem tekinthette fontosabbnak a formai szempontokat az alkotmánybíróság által már korábban eldöntött alapvető szempontoknál.
– érvelt a BEC. Az intézmény megállapította, hogy az alkotmánybíróság joggyakorlata szerint az elnökjelölteknek tisztelniük és védelmezniük kell a demokráciát. Călin Georgescu jelöltsége pedig nem felel meg a törvényes feltételeknek, mivel: „a választási eljárás szabályainak megszegésével éppen a demokrácia védelmére vonatkozó kötelezettséget sértette meg (...)”, ugyanis a demokrácia a „tisztességes és a polgárok akaratát csorbítatlanul és egyenlően érvényesítő” választásokon alapul.
Döntése szerint az intézmény relevánsnak tartja, hogy a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat figyelembe vette a jelölt viszonyulását az államelnöki esküből fakadó kötelezettségeihez. Leszögezte azt is: ebben a határozatában az elnökválasztás érvénytelenítésével együtt az alkotmánybíróság Călin Georgescu jelöltségének jogszerűtlenségét is megállapította, ennek megfelelően elfogadhatatlan, hogy ugyanez a személy indulhasson az új elnökválasztáson.
Elena Lasconi reményét fejezte ki a Călin Georgescu elnökjelöltségének alkotmánybírósági elutasítása után, hogy ez „csak az első lépés”.
Mint ismeretes, az alkotmánybíróság december 6-án éppen Georgescu miatt érvénytelenítette az elnökválasztás első fordulóján eredményét, és úgy döntött, hogy elölről kell kezdeni a teljes választási folyamatot. Határozatát a Román Hírszerző Szolgálat (SRI), a Külügyi Hírszerző Szolgálat (SIE), a belügyminisztérium és a Különleges Távközlési Szolgálat (STS) jelentései alapján hozta meg a testület.
A dokumentumokból az derült ki, hogy a függetlenként induló Georgescu megszegte a kampányfinanszírozást szabályozó törvényeket, hiszen 0 lej kampányköltséget jelentett be az Állandó Választási Hatóságnak (AEP), miközben TikTok-kampánya egymillió euróba került. A dokumentumok arra is rávilágítottak, hogy egy külföldi állami kiberszereplő beavatkozott a választások lebonyolítását szolgáló távközlési és informatikai rendszerekbe, és Románia az agresszív orosz hibrid hadviselés célpontja volt.
Mint arról beszámoltunk, nem hagyhatja el az országot, tájékoztatnia kell a hatóságokat az esetleges lakcímváltozásáról, nem tehet közzé a közösségi oldalakon legionárius, fasiszta, antiszemita, rasszista, idegengyűlölő tartalmakat, jelentkeznie kell az ügyészségen vagy a nyomozási bírónál, ahányszor hívják és nem birtokolhat fegyvert. A legfőbb ügyészség hat bűncselekmény miatt indított büntetőeljárást a volt államfőjelölt ellen.
A vádhatóság közleménye szerint az alkotmányos rend megdöntésére irányuló cselekményekkel, fasiszta, rasszista vagy idegengyűlölő szervezet létrehozásával, népirtásért elítélt személyek kultuszának népszerűsítésével, a nemzetbiztonságot veszélyeztető hamis információk terjesztésével, hamis nyilatkozattétellel és antiszemita szervezet létrehozásával gyanúsítják.
A legfelsőbb bíróság teljes egészében hatályon kívül helyezte a ploiești-i ítélőtábla közigazgatási részlegének csütörtöki ítéletét, megállapítva, hogy a bíróságok nem vizsgálhatják felül az alkotmánybírósági határozatokat.
A romániaiak több mint 60 százaléka szerint az ország rossz irányba tart, ezért a választók elvárják a következő államfőtől, hogy valós és mélyreható változást idézzen elő – állapította meg a legutóbbi felmérésekre hivatkozva az ASPES.
Véget ér vasárnap a húsvéti vakáció, hétfőtől folytatódik a tanítás az iskolákban.
Az alkotmánybíróság is megfellebbezte pénteken a tavalyi elnökválasztást érvénytelenítő határozatát felfüggesztő csütörtöki bírósági ítéletet – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
Alig több mint egy hét alatt, április 8. és 17. között több mint 130, a 2024. decemberi elnökválasztást érvénytelenítő alkotmánybírósági határozat megsemmisítésére vagy felfüggesztésére irányuló keresetet nyújtottak be a román táblabíróságokon – írja a <a href="https://hotnews.ro/
A George Simion, a Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) elnöke és államfőjelöltje amerikai népszerűsítésére vonatkozó a szerződés nem lépett hatályba, és az ilyen szolgáltatásokért nem fizettek pénzt – közölte az érintett amerikai lobbicég.
A CSM az Igazságügyi Felügyelethez fordul annak a bírónak az ügyében, aki egy, a jogi szakértők által keményen bírált döntéssel felfüggesztette a tavalyi elnökválasztás első fordulójának eredményét megsemmisítő alkotmánybírósági döntést.
Idén is folytatódik a munkaügyi minisztérium országos lombikbébi programja, amely jelentős anyagi támogatással segíti a meddőséggel küzdő párokat és egyedülálló nőket a gyermekvállalásban.
A medvét le kellene venni a szigorúan védett fajok romániai listájáról – jelentette ki csütörtöki sajtótájékoztatóján a környezetvédelmi miniszter.
Tudorel Toader volt igazságügyi miniszter és az alkotmánybíróság egykori tagja szerint az alkotmánybíróság határozatai véglegesek és nem támadhatók meg a bíróságon. Hasonlóan vélekedett Radu Marinescu igazságügyi miniszter is.
szóljon hozzá!