A kormányfő és a tanügyi szakszervezetek vezetői aláírják a megállapodást
Fotó: Gov.ro
A Viorica Dăncilă vezette kormány illetékesei szerint lesz pénz a költségvetésben a tanügyi szakszervezeti szövetségekkel kötött megállapodás tiszteletben tartására, amelyben a kabinet elkötelezi magát az oktatási ágazatot támogató intézkedések gyakorlatba ültetése mellett.
2018. november 30., 08:002018. november 30., 08:00
A megállapodást Viorica Dăncilă miniszterelnök, valamint Anton Hadăr, az Alma Mater Országos Szakszervezeti Szövetség, Simion Hăncescu, a Tanügyi Szabad Szakszervezetek Szövetségének, és Marius Nistor, a Spiru Haret Tanügyi Szakszervezet elnöke írta alá csütörtökön Gyulafehérváron.
Az egyezmény értelmében minden évben legalább 15 százalékkal emelik az oktatásra szánt összegeket oly módon, hogy az ágazat finanszírozása végül elérje a hazai össztermék 6 százalékát. Ezzel egy időben az eredetileg 2022-re beütemezett tanügyi fizetésemeléseket előrehozzák 2020 szeptember elsejére.
Az egyezmény értelmében azok a pedagógusok, akik harminc év szolgálati idővel rendelkeznek, nyugdíjba vonuláskor a bruttó országos átlagbér hatszorosának megfelelő juttatást kapnak. A kormány Gyulafehérváron tartott ünnepi ülését követően Ecaterina Andronescu oktatási miniszter úgy nyilatkozott, a megállapodásba foglaltakról Eugen Teodorovici pénzügyminiszter is tárgyalt a szakszervezetekkel, és vállalta, hogy lesz anyagi fedezet a beígért intézkedések gyakorlatba ültetésére.
Az Agerpres hírügynökség által idézett Andronescu rámutatott, az érdekvédelem képviselőivel megállapodtak abban is, hogy nagyobb hangsúlyt kell fektetni az „oktatás tartalmára és a teljesítmény növelésére”. Hozzátette, a szakszervezetekkel együtt kidolgozzák majd az új tanügyi törvény tervezetét, amelyben „le kell szögezni, hogy ciklusonként milyen elvárásaink vannak a padban ülőkkel szemben, honnan hova akarunk eljutni velük”. A miniszter szerint ugyanakkor növelni fogják a szakiskolákban meghirdetendő helyek számát, illetve a tervek között szerepel egyfajta duális képzés indítása a technológiai líceumokban, a jelenleginél több gyakorlattal.
Feljelentést akart tenni Diana Şoşoacă európai parlamenti képviselő csütörtökön a legfőbb ügyészségen az elnökjelöltségét elutasító öt alkotmánybíró ellen, de nem engedték be az épületbe, mert csütörtökönként nincs ügyfélfogadás az intézménynél.
Pénteken éjfélkor kezdődik és november 30-án reggel 7 óráig tart a parlamenti választások kampánya.
A Központi Választási Iroda (BEC) csütörtökön bejelentette, hogy 31 politikai párt és választói szövetség, valamint 19 nemzeti kisebbségi szövetség jelöltjeinek jelölése maradt végleges az idei parlamenti választásokra.
Az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóságnak (DNSC) nincs tudomása arról, hogy Romániában a választások kimenetelét befolyásolni akaró, kibertámadásokat végrehajtó trollfarm működne” – jelentette ki az intézmény igazgatója a Geoană-botrányról.
Ha elnökké választják, nem kéri fel kormányalakításra aaz AUR miniszterelnök-jelöltjét, a PSD pedig nem köt koalíciót a szélsőséges párttal – ígérte meg Marcel Ciolacu miniszterelnök, a PSD elnöke és államfőjelöltje.
„Az állam a polgárt védje, ne az intézményeket!” – konkrét megoldásokkal mutatta be Kelemen Hunor, milyen változásra van szükség ahhoz, hogy az állam a polgárokat szolgálja, és ne a polgárok szolgálják az államot.
A PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lenne Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálja – derül ki az INSCOP felméréséből.
Több mint tízezer ukrán állampolgár lépte át idén illegálisan Románia északi határát, ami nagyságrendileg háromszorosa a tavalyi év azonos időszakában feljegyzett adatnak.
Több mint 180 mozit, színházat és koncerttermet ellenőrzött október 7. és 11. között az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC), és 36 bírságot rótt ki több mint 272 ezer lej értékben.
Elfogadta szerdán a kormány a 2024-2030-as időszakra szóló országos szülőtámogatási stratégiát.
szóljon hozzá!