Nem segítettek a diákokon, csak elméletben könnyítettek a kisérettségi románvizsgáján

Nem segítettek a diákokon, csak elméletben könnyítettek a kisérettségi románvizsgáján

A nyolcadikos románvizsgán továbbra is hosszú szövegek szerepelnek és sok szövegértési feladat (archív felvétel)

A nyolcadikosok képességvizsgájának román nyelv és irodalom követelményeiből kiiktattak ugyan néhány elemet, de a közzétett mintatétel nem különbözik lényegesen a tavalyitól – mondta el megkeresésünkre Bors Kinga román szakos pedagógus. Ez a „könnyítés” nem változtat a diákok helyzetén, ennél sokkal többre számítottak a tanárok és a nyolcadikosok is.

Bíró Blanka

2021. március 03., 12:392021. március 03., 12:39

A járvány miatt bevezetett távoktatáshoz igazítják az idei képességvizsga tananyagát, eltekintenek a kevésbé fontosnak minősített ismeretektől – jelentette be az oktatási minisztérium. A tapasztalatok szerint azonban az, hogy román nyelv és irodalomból kivettek néhány nyelvtani elemet a programból, semmit sem változtat a vizsga szerkezetén és nehézségi fokán.

A minisztérium közzétett egy vizsgatételmintát, ez alapján az érintettek szerint minimálisat módosítottak, illetve könnyítettek

– mondta el lapunknak Bors Kinga, a csíkszeredai Petőfi Sándor Általános Iskola román szakos tanára. Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter úgy nyilatkozott a Digi24 műsorában, hogy az idei vizsgákon az elvárásokat hozzá kell igazítani a tanév rendkívüli voltához, és a mércét „intelligens módon lennebb kell engedni”, mert a diákok nem kérhetők számon úgy, mintha az oktatásban nem lett volna semmiféle változás a pandémia alatt

Idézet
a vizsga elvárásai az idei év sajátosságaihoz igazodnak. Ha nem ismerjük el, hogy ez az év más volt, mint a többi, az azt jelenti, hogy tagadjuk a valóságot”

– fogalmazott a tanügyminiszter, hozzátéve, hogy a vizsgák személyes részvétellel fognak zajlani, de az elvárásokat csökkentik. Kifejtette, a vizsgán számonkérhető anyagot szakértők állították össze oly módon, hogy ne egy bizonyos időszakban, néhány hónap alatt átadott ismeretanyagra koncentráljanak, és eltekintenek a kevésbé fontosnak minősített ismeretektől.

Kísérleti évfolyam

Az idei nyolcadikosok a kísérleti évfolyam, velük kezdődött az oktatási reform, ők voltak az első előkészítő osztályosok. Az ő esetükben kezdték bevezetni az új kerettantervet, és ők fognak a PISA-tesztek mintájára képességvizsgázni. Az első mintatesztet az elmúlt év nyarán tették közzé, ám azt mindenki túl hosszúnak és bonyolultnak találta, így novemberben egyszerűsített változattal rukkoltak elő.

Ez is egy tízoldalas feladatsor, amit két óra alatt kell megoldaniuk a diákoknak.

A járványra hivatkozva február elején újabb programot adott ki a minisztérium, február 22-én pedig az újabb gyakorlóteszt is megjelent. Idén, az elmúlt évtől eltérően megszervezik a próbavizsgákat is, ezekre március 29. és 31. között kerül sor. Abban minden érintett egyetért, hogy az új vizsgatétel előnye, hogy már nem kérnek irodalmi elemzéseket, amit az elmúlt években általában bemagoltak a diákok.

Az idei vizsgán a szövegértésre fektetik a hangsúlyt, viszont ez sok esetben nehézséget okoz a magyar anyanyelvű diákoknak, hiszen egy addig ismeretlen szöveggel kell megbirkózniuk.

A felszusszanáshoz nem elég

A programból kivettek ugyan néhány elemet, de a közzétett mintatétel nem különbözik lényegesen a tavalyitól, tíz oldalt két óra alatt kell átolvasni, megérteni, értelmezni és megoldani. Minimális elemet vettek ki a tananyagból, elsősorban nyelvtani fogalmakat, ám ez a vizsgán tulajdonképpen nem oszt, és nem szoroz – mondta el lapunknak Bors Kinga. Ez a „könnyítés” nem változtat a diákok helyzetén, ennél sokkal többre számítottunk, tette hozzá.

A mintatételben nem változtak a feladattípusok, hiába vettek ki nyelvtani elemeket, hiszen hogy megoldják a feladatokat, alkalmazott nyelvtani ismeretekre van szükség.

„Annyit nem vettek ki, hogy a gyerekek felszusszanhassanak. Maradtak a hosszú szövegek, a szövegértési feladatok, a sok kis fogalmazás” – részletezte a pedagógus. Rámutatott, a megadott szövegek nagyon hosszúak, már ez elijeszti a magyar anyanyelvű gyerekeket, a szövegértésre vonatkozó minden kérdésnél újra meg újra át kell olvasniuk a szöveget, ezzel sok időt veszítenek. Bors Kinga abban bízik, hogy az ígéretek alapján a minisztérium hetente előrukkol újabb és újabb mintatételekkel, majd a március végi próbavizsgán még inkább kikristályosodik, mire számíthatnak.

Sokat kell gyakorolni, a vizsgáig még van idő, hogy belerázódjanak, ám sokkal könnyebb lett volna a tanár-diák helyzete, ha legalább két évvel korábban kiderül, milyen lesz a vizsga szerkezete, mit kérnek számon – mutatott rá a tanárnő. Mint mondta,

mindenki a program alapján tanított, de csak egy évvel ezelőtt körvonalazódott, milyen lesz a vizsga, a jelenlegi hetedik osztályosok ebből a szempontból sokkal jobb helyzetben vannak.

Bors Kinga arra is felhívta a figyelmet, sok múlik azon, mennyire pontosítják a javítókulcsokat, mert szubjektív értékelésre is lehetőséget nyújt a sok kicsi fogalmazás. A próbavizsgán még sok minden kiderül, akkor okosabbak leszünk, addig is azt tudjuk tenni, hogy oldjuk a mintatételeket a gyerekekkel – szögezte le a pedagógus. Hozzátette, ez mindenképpen kísérleti nemzedék, éveken keresztül nem voltak tankönyveik, folyamatosan változtak a játékszabályok, a tananyag, a vizsgatétel, ami bizonytalanságot okoz.

Országos felmérő vizsgákat tartanának

Az elmúlt évben elmaradtak a másodikosok, negyedikesek és hatodikosok országos felmérő vizsgái a járványhelyzet miatt, idén tavasszal azonban hasznos lenne megtartani ezeket, hiszen jó lenne felmérni, hol is tartanak a fejlődésben a tanulók ennyi online oktatás után – fogalmazott Sorin Cîmpeanu tanügyminiszter. Bár az idei vizsgák módszertanát még nem közölték, az előző években minden gyerek a saját iskolájában, osztályában vizsgázott, és az elért osztályzatokat nem írták be a naplóba.

Ez idén sem lenne másként a szaktárcavezető szerint. A hatodik osztályos vizsga szerepet játszik a középiskolai orientáció felmérésében, a negyedik osztály eredményeit pedig az oktatási minisztérium a rendszer és a tanterv elemzésére használja fel, és figyelembe veszi az ötödik osztályos tantervek kidolgozásánál is – közölte a miniszter. A szülő így látni fogja, hogy a pedagógus alábecsülte-e vagy túlbecsülte a gyereket, és iskolai szinten ellenőrizheti, hogy miként fejlődnek a tanulók másodiktól negyedikig, hiszen országosan egységes tesztekről van szó.

Bár az idei vizsgák módszertanát még nem közölték, az előző években a tételek az országos vizsgaközponttól érkeztek, amelyeket le kellett tölteniük a tanintézeteknek, és minden gyerek a saját iskolájában, osztályában vizsgázott – tájékoztatott Fejes Réka, a Maros megyei magyar tagozatos kisiskolásokért felelős szaktanfelügyelő. Hozzátette, idén, járványhelyzetben a vizsgáztatás más lesz, hiszen papírlapok átadását is feltételezi a megmérettetés, de még nem lehet erről semmit konkrétat tudni. Abból kiindulva azonban, hogy ellenőrző felmérőket így is írnak a gyerekek, és átadják azt a pedagógusoknak, valószínűleg meg lehet szervezni az országos felmérő vizsgákat is. (Hajnal Csilla)

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 09., kedd

Nehezen látja meg a medve az árnyékát határidő előtt a dél-erdélyi sztráda hiányzó szakaszán

Civil szakemberek szerint biztossá vált, hogy a dél-erdélyi sztráda még hiányzó, a „medvealagutakról” elhíresült szakasza lesz az első romániai autópályarész, amely kicsúszik az országos helyreállítási tervben kötelezőként kitűzött 2026-os határidőből.

Nehezen látja meg a medve az árnyékát határidő előtt a dél-erdélyi sztráda hiányzó szakaszán
2024. április 09., kedd

Repceföldekre permetezett méreg végzett a krasznabélteki méhállománnyal, a hatóságok a felelősöket keresik

Több száz méhcsaládban keletkezett súlyos veszteség Krasznabélteken, miután helyi repcetermesztő gazdák bejelentetlenül erős rovarölő szerrel permeteztek. A Szatmár megyei esetet több állami hivatal vizsgálja.

Repceföldekre permetezett méreg végzett a krasznabélteki méhállománnyal, a hatóságok a felelősöket keresik
2024. április 09., kedd

Sorban állás helyett pár kattintás: minden 10 nagyváradiból 8 online fizette be a helyi adóját

A nagyváradi városháza újabb rekordot döntött az online adóbefizetések terén: az év első három hónapjában, vagyis a kedvezmények időszakában begyűjtött összegek 78,4 százaléka online érkezett.

Sorban állás helyett pár kattintás: minden 10 nagyváradiból 8 online fizette be a helyi adóját
2024. április 09., kedd

Segítséget ajánl a magyarsága miatt bántalmazott erdélyi tornászfiúnak Nagy Elek üzletember

Nagy Elek erdélyi származású üzletember teljes körű szponzori és továbbtanulási támogatást ajánl fel a bántalmazott erdélyi tornászfiúnak, amennyiben úgy gondolja, a történtek miatt alternatíva lehet Magyarországon folytatnia a sportkarrierjét.

Segítséget ajánl a magyarsága miatt bántalmazott erdélyi tornászfiúnak Nagy Elek üzletember
2024. április 08., hétfő

Székelyföldtől a Partiumig több település terelőutat kaphat idén

Terelőút tehermentesíthet idén több erdélyi települést: a szerencsés megyeszékhelyek, városok és községek közül Sepsiszentgyörgy, Temesvár, illetve a Bihar megyei Élesd, Belényes és Váradszentmárton is új útnak örülhet, ha minden jól megy.

Székelyföldtől a Partiumig több település terelőutat kaphat idén
2024. április 08., hétfő

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos

A Kisiratos Kürtöstől való elszakadásáról tartott népszavazás eredményét megerősítő 2004. április 7-i kormányhatározat meghozatalának 20. évfordulóján ünnepség keretében emlékeztek meg az önálló községgé válásról vasárnap a helyi kultúrotthonban.

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos
2024. április 08., hétfő

Harminckét éves álom valósult meg Kovásznán: felavatták a Csoma Emlékközpontot

Harminckét évvel az alapkőletétel után Kovásznán hétfőn felavatták a Kőrösi Csoma Sándor Emlékközpontot.

Harminckét éves álom valósult meg Kovásznán: felavatták a Csoma Emlékközpontot
2024. április 08., hétfő

Otthonról is megismerhetik az egyetemre készülő Kárpát-medencei fiatalok Kolozsvár felsőoktatási intézményeit

Otthonról is megismerhetik a Kárpát-medencei fiatalok a kincses város felsőoktatási intézményeit – közölte a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ).

Otthonról is megismerhetik az egyetemre készülő Kárpát-medencei fiatalok Kolozsvár felsőoktatási intézményeit
2024. április 08., hétfő

Országszerte meleg lesz a következő két hétben, esőzések csak április második felében várhatóak

A sokévi átlagnál melegebb lesz a következő két hétben országszerte, esőre csak elszórtan lehet számítani – derül ki az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) április 8. és 21. közötti időszakra vonatkozó előrejelzéséből.

Országszerte meleg lesz a következő két hétben, esőzések csak április második felében várhatóak
2024. április 08., hétfő

A verespataki aranybányaprojekt meghiúsítói számolnak be eredményeikről Kolozsváron

Ki mentette meg Verespatakot? címmel szakemberek részvételével szervez kolozsvári fórumot április 11-én, Kolozsváron a Mathias Corvinus Collegium (MCC).

A verespataki aranybányaprojekt meghiúsítói számolnak be eredményeikről Kolozsváron