Szenkovics Dezső dékán, Tonk Márton rektor, Semjén Zsolt kormányfőhelyettes, Kató Béla püspök és Kelemen László, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány kuratóriumának elnöke átvágja a felújított épület avatószalagját
Fotó: Rostás Szabolcs
Egyházi és világi főméltóságok részvételével avatták fel pénteken Kolozsvár egyik ikonikus épületét, a magyar állam támogatásával megvásárolt és felújított egykori Központi Szállót. A többnyire Melodyként emlegetett, a Sapientia Tudományegyetem és az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány által használt ingatlan átadási ünnepségén elhangzott: az épület visszaszerzése, élettel való megtöltése, a magyar oktatás és kultúra szolgálatába állítása óriási lépés az erdélyi magyar közösség számára.
2024. április 19., 17:382024. április 19., 17:38
2024. április 19., 19:572024. április 19., 19:57
„A mai esemény is azt bizonyítja, hogy mi itt Kolozsváron itthon vagyunk” – szögezte le Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettes a kincses városi Központi Szálló pénteki avatóünnepségén. Amelynek szónokai kivétel nélkül jelentős momentumnak, történelmi pillanatnak nevezték, hogy a magyar kormány támogatásával 2020-ban sikerült megvásárolni, majd felújítani a 19. századi, a magyar néptáncoktatás, a hagyományőrzés egyik erdélyi fellegvárának szánt impozáns épületet.
Az épületet magyar állami támogatásból, 5,5 millió euróból vásárolta meg, majd 1 millió euróból felújította a Sapientia Alapítvány
Fotó: Rostás Szabolcs
A kereszténydemokrata politikus hosszasan méltatta a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetemet, amely szerinte kiemelkedik a magyar kormány projektjei közül, nem csak Erdély, hanem Magyarország és a többi nemzetrész számára is megtartó erőt jelent. „A Sapientia elismert és integráns része a Kárpát-medencei felsőoktatásnak, az összmagyar szellemi életnek, kijár neki a jogos elismerés Romániában is, ugyanakkor jelen van a nemzetközi tudományos életben is. Meghatározó intézmény a magyar megmaradás szempontjából” – hangsúlyozta a kormányfőhelyettes, hozzátéve: a felsőoktatási intézményben az a „zseniális”, hogy nem elefántcsonttoronyként működik, hanem versenyképes tudást nyújt, ami megélhetést jelent az erdélyi magyar fiatalok, az egész közösség számára.
Semjén Zsolt szerint a Sapientia EMTE-t a teljességre törekvés jellemzi a tudományok területe és földrajzi tekintetben is
Fotó: Rostás Szabolcs
Kató Béla, az Erdélyi Református Egyházkerület püspök betakarítási ünnephez hasonlította a felújított épület átadását, aláhúzva: igazságtalanság történt, amikor a múlt század negyvenes éveiben elkobozták a katolikus státustól. Úgy vélte, miközben az adományozók (a magyar kormány) támogatásukért cserébe nem kérnek semmit, minden ajándéknak hálára kell buzdítania a magyar közösséget. Az egyházi elöljáró szerint az épület és annak rendeltetése erősíti az erdélyi magyar közösséget szülőföldjén való megmaradásában, ugyanakkor azt kívánta, Sapientia–EMTE és az Erdélyi Hagyományok Háza „az idők végezetéig használhassa”, és a cégtáblát ne kelljen se lecserélni, se lefesteni többé.
Fotó: Rostás Szabolcs
Többek között földrajzilag, hiszen a rektori hivatalnak otthont adó Bocskai-ház, a Tordai úti egyetemépület és a Jókai utcai Groisz-Veres-ház mellett a mostani „keleti nyitással” immár mind a négy égtáj irányában megtelepedett az egyetem. Tonk Márton méltatta az egyetem és a magyar kormány stratégiai szövetségét, emlékeztetve: negyed évszázaddal ezelőtt valamennyien komolyan gondolták az „egyetemépítősdit”.
Pál István „Szalonna” és bandája muzsikál, a sapientiás hallgatók táncolnak
Fotó: Rostás Szabolcs
„A Sapientiának hittel teli, ambiciózus törekvései vannak, fundamentumára nem csak egyetemet, hanem országot is lehet építeni” – állapította meg a rektor, hozzátéve: az intézmény igazi indikátorait a padokban ülő hallgatók minőségi oktatása jelentik.
A főbejárat mellett négy (magyar, román, német, angol) nyelven olvasható a Liszt Ferenctől származó idézet: „Minden művészet egyazon forrásból ered”.
Fotó: Rostás Szabolcs
Az RMDSZ elnöke a kétezres években az egyházak javára beindult restitúciós folyamat folytatásának, szimbolikus térfoglalásnak nevezte az épület visszaszerzését, üdvözölve, hogy évekkel ezelőtt – szándékaival ellentétben – végül nem az OTP Bank romániai fiókja vásárolta meg a Központi Szállót, hiszen akkor most a Transilvania Bank tulajdonába kerülne. „Az épített örökség nemzeti identitásunk, kultúránk része, ugyanúgy, ahogy a nyelv, a néptánc megőrzése is. Lassan-lassan olyan épületek kerülnek vissza a magyar közösség birtokába Kolozsvár Főterén, amiről azt hittük, örökre elveszítettük. Mi a merjünk kicsik lenni életfilozófia ellentétét választjuk azzal, hogy erős közösséget építünk” – hangoztatta a politikus.
Fotó: MTI/Kiss Gábor
Kelemen László, az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány kuratóriumának elnöke beszédében fontosnak nevezte, hogy a „nagy globális szószban” ne veszítsük el identitásunkat. „Nem hagyhatjuk, hogy a globális pusztításban odavesszen az erdélyi kultúra, a népzene” – hangoztatta Kelemen László, aki szerint a Sapientia néptánc szaka és a Hagyományok Háza irodája támogató, erősítő egységet alkot. Szenkovics Dezső, a Sapientia EMTE Kolozsvári Karának dékánja egészen onnan indulva vázolta az épület felújításának folyamatát, amikor még a Melody éttermében még látszottak a vendégeknek felszolgált reggeli nyomai, és felemelő pillanatnak nevezte, amikor az ingatlan Magyar utcai részének homlokzatáról lebontották az állványokat, és láthatóvá vált a felfestett kétnyelvű felirat: Központi Szálloda. Hotel Central.
Az ünnepség részvevői megcsodálhatták többek között a Sapientia Kolozsvári Kara táncművészet szaka hallgatóinak előadását, ami széki négyest, legényest is magában foglalt. Továbbá fellépett Pál István „Szalonna” Liszt Ferenc-díjas magyar népzenész és bandája és a kolozsvári Tokos zenekar.
Pincétől a padlásig új funkcionalitást kapott a volt Melody
Szenkovics Dezső, a Sapientia EMTE Kolozsvári Karának dékánja a Krónikának elmondta, a 2020-ban megvásárolt épület teljes körű felújításon esett át; a munkálatok 1 millió euróra rúgó költségeit teljes egészében a magyar állam állta. A hatalmas, táncház rendezésére is alkalmassá tett pincerészt az Erdélyi Hagyományok Háza fogja használni, itt kiállítóteret is kialakítottak.
A hatalmas pincét is belakja a Sapientia és az Erdélyi Hagyományok Háza Alapítvány
Fotó: Rostás Szabolcs
Az emeleti táncstúdió kiválóan alkalmas a néptánctanulásra
Fotó: Rostás Szabolcs
Elkezdte főtéri épületének, az egykori Melody Szállodának a felújítását a Sapientia Alapítvány Kolozsváron, a megújuló ingatlanban a jövőben rendezvények is lesznek – közölte az MTI-vel Szenkovics Dezső, a Sapientia Kolozsvári Karának dékánja.
Szeretnék minél hamarabb és hosszabban beszélni Románia új államelnökével, mert vannak közös ügyeink az Európai Unióban, a románok és a magyarok érdekeiből több minden egybeesik – jelentette ki a Krónikának adott interjúban Orbán Viktor miniszterelnök.
Hálát ad a romániai magyar közösség azért a közéleti emberért, aki mindnyájunk ügyvédje tudott lenni – állapította meg Tőkés László volt református püspök Kincses Előd marosvásárhelyi jogász temetésén, így búcsúzva néhai harcostársától.
Interjút adott Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke a Krónikának, az aktuális politikai és közéleti témákat érintő beszélgetést szombaton tesszük közzé honlapunkon.
Sikerült eloltani a Cibles-hegységben szerda este kiütött vegetációtüzet – tájékoztatott péntek este a Máramaros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU) szóvivője.
A jövő hét folyamán átadják a forgalomnak a Kolozs megyében épült gyorsforgalmi utat, mely Tordatúr közelében köti majd össze az észak-erdélyi autópályát a rendkívül forgalmas DN1-es főúttal.
Szinte nincs nap, hogy valamelyik erdélyi megye rendőrei ne vegyenek őrizetbe alkoholos befolyásoltság alatt gépkocsit vezető sofőröket. A rendőrségi sajtóosztályok tájékoztatása szerint a legtöbb ilyen eset Bihar és Maros megyében fordul elő.
Sikeresen felvételizett tíz erdélyi ifjú a Gyulafehérvári Megtestesült Bölcsességről nevezett Papnevelő Intézetbe – közölte Facebook-oldalán az oktatási intézmény (Seminarium Incarnatæ Sapientiæ).
Orbán Viktor kormányfő is részt vett péntek délután Kincses Előd temetésén a marosvásárhelyi református temetőben.
Közösségi összefogásnak köszönhetően a Kovásznai Unitárius Leányegyházközség június 27-én megvásárolta azt az ingatlant, amely hosszú távon hitéleti, közösségi és kulturális célokat szolgál.
Mégsem újul meg a zsibói Béldi-kastély, miután a Szilágy megyei közgyűlés úgy döntött: felmondja a projektre megkötött finanszírozási szerződést.
szóljon hozzá!