Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos

Kinyílt a kincsesdoboz: 20 éve lett ismét önálló község az Arad megyei Kisiratos

Megújultak a középületek – a nagy kultúrház az Arad megyei községben

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

A Kisiratos Kürtöstől való elszakadásáról tartott népszavazás eredményét megerősítő 2004. április 7-i kormányhatározat meghozatalának 20. évfordulóján ünnepség keretében emlékeztek meg az önálló községgé válásról vasárnap a helyi kultúrotthonban. A túlnyomó többségben magyarok lakta község lakosai rendkívül elégedettek a függetlenedéssel, többek között azért, mert most mindent anyanyelvükön intézhetnek.

Pataky Lehel Zsolt

2024. április 08., 18:562024. április 08., 18:56

2024. április 08., 19:082024. április 08., 19:08

Kisiratos Arad megye egyik legfiatalabb – rendszerváltás utáni – közigazgatási egysége, hiszen 2004-ben, 36 év szünet után nyerte vissza községi rangját, addig ugyanis Kürtöshöz tartozott adminisztrációs szempontból. Az önállósodás magával vonta a látványos fejlődést: a közintézmények rendbetételét, a közművesítés megkezdését, utak és járdák aszfaltozását, a kulturális és hagyományőrző rendezvények, művésztáborok felkarolását, a szociális intézmények támogatását, a határon túli kapcsolatok bővítését. Saját rendőrőrse, gyógyszertára, orvosi és fogorvosi rendelője van Kisiratosnak,

de a legnagyobb haszna az önállósodásnak az volt, hogy a lakosok helyben intézhetik ügyes-bajos dolgaikat.

Galéria

A templom tornyában új harang lakik

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

„Addig az anyakönyvezéstől kezdve minden hivatali ügyet Kürtösön kellett elintézni, de egy regényt lehetne mesélni arról, milyen nehéz volt eljutni oda: autóbusz nem járt rendszeresen, az út borzasztóan kátyús volt – idézte fel a gyermekkora emlékeit Gulyás Judit kisiratosi lakos a vasárnap késő délutánra meghirdetett ünnepség közben. – Ott ráadásul románul folyt minden, ami főleg az időseknek jelentett és jelent gondot. De itt mindent magyarul lehet intézni, akárki, akármilyen ügyes-bajos dologgal bemegy a községházára, biztos segítenek neki. Ráadásul azóta Kisiratos olyan lett, mint egy kincsesdoboz: saját pékségünk, éttermünk, panziónk, termálstrandunk van, gyönyörű a kultúrházunk, tájház is van a faluban, egyszóval mindenki megtalálhatja a kedvére valót.”

A település önállósodásában elévülhetetlen érdemeket szerzett Almási Vince, aki 2004 után 12 évig volt Kisiratos polgármestere, ám gyógykezelés miatt nem lehetett jelen az ünnepségen. A kórházi ágyról küldött üdvözletét Andó László alpolgármester olvasta fel – a volt elöljáró üzenetében a kisiratosiaknak mondott köszönetet azért a támogatásért, amit a faluért végzett munkája során kapott a helybeliektől.

Galéria

A kisiratosi citera- és néptáncoktatásnak a határon túl is híre van, az évente megtartott népzenei táborba a Kárpát-medence több településéről érkeznek résztvevők

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Mint írta: a közéleti szerepvállalásért kapott kitüntetések közül arra a legbüszkébb, hogy nyugállományba vonulása után Kisiratos díszpolgárává avatták.

„Almási Vince 16 évig volt a helyi általános iskola igazgatója, utána nyolc évig Kürtösön alpolgármester, és a munkáját négy kisiratosi képviselőtestületi tag segítette. De sokat nem tudtak elérni, mindig mostohagyereként kezeltek bennünket. Emlékszem, hogy küldtek három kamionnyi kavicsot az akkor még földes utak kövezésére, azt leborították a sárba, és az embereknek kellett lapáttal szétteríteniük. Azóta sokat változott a helyzet, ma már az utcák többsége aszfaltozott, de ezt úgy tudtuk elérni, hogy önállóak vagyunk. Ha kevés pénzzel is, de azzal mi gazdálkodunk, emellett pályázatokból próbáljuk pótolni a hiányosságokat. Vince felismerte, hogy ez a járható út, és ő volt a mozgatórugója a népszavazás megszervezésének, az önállósodás kiharcolásának. Nemcsak barátomnak, mentoromnak, hanem példaképnek is tartom” – sorolta a volt polgármester érdemeit Andó László. Az alpolgármester szavaiból kiderült: jelenleg is Kürtös árnyékában élnek, hiszen az azóta városi rangra emelt település ipari parkja és vámszabad övezete „elszippantja” a vállalkozásokat, márpedig nagybefektetőkből Kisiratoson is elkelne néhány.

A vasárnapi ünnepségen a kultúrotthont zsúfolásig megtöltő közönséget – köztük a szomszédos települések magyar elöljáróit – Korondi Erika polgármester üdvözölte. A köszönetnyilvánítások során Almási Vince mellett néhai dr. Almási Béla körorvosnak és Bognár Levente akkori alprefektusnak (utóbb aradi alpolgármesternek) a segítségét is kiemelte. „Az első nagy traumát Kisiratos 1920-ban élte meg, amikor a trianoni békeszerződéssel elcsatolták Magyarországtól, azt követően megfosztottak bennünket a nevünktől, és a Dorobanți nevet adta a falunak az új román hatalom, 1968-ban pedig az önállóságunkat is megszüntették. Ez a legnagyobb dolog, amit elérhettünk, hogy visszaszereztük a községi rangot” – mondta a második mandátumát töltő Korondi Erika.

Galéria

Korondi Erika polgármester köszöntője

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Faragó Péter parlamenti képviselő, az RMDSZ Arad megyei szervezetének – amúgy kisiratosi illetőségű – elnöke köszöntőbeszédében úgy fogalmazott: a 20 évvel ezelőtti önállósodással a kisiratosiak a szabadságukat nyerték vissza.

„Érdemes nap mint nap elgondolkodnunk, hogy mit is jelent számunkra az önállóság, a szabadság – magyarán a sorsunk, a jövőnk, a döntések és a felelősség is a saját kezünkben van” – fogalmazott. A jubileumi ünnepséget a helyi Rónasági citera- és Gyöngyvirág néptáncegyüttesek korosztályos csoportjai, a helybéli Szalbek Vegyeskórus és Juhász Adrienn operetténekes fellépése zárta.

Galéria

Hívogató a jubileumra

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

Kisiratosi helytörténet

Az egykori kelet-csanádi, ma nyugat-romániai település, Kisiratos első írásos emléke a 15. század első feléből való. Az itt talált régészeti leletek azonban azt bizonyítják, hogy Arad megye egyik legrégebbi lakott vidéke. A Krisztus előtti 4-3. századbeli bronzkori sírt tártak fel itt, és a honfoglalást követő, 10-12. századi lakott település nyomaira is bukkantak. A helynév eredete vitatott: egyesek az írás, íratás, mások az irtás szóból származtatják. Más vélemény szerint Iratos a tarka falú épületekről kapta a nevét.

A török hódoltság alatt Iratos fokozatosan elnéptelenedett. Újkori története 1818-ban kezdődött, amikor Aradtól 25 kilométerre északnyugatra telepítették újjá Kisiratos néven, megkülönböztetésül a néhány kilométerre délebbre fekvő Nagyiratostól. 1800 után a kamarai birtokokon egyre több dohánykertész-községet telepítettek le, így kerültek ide a mai kisiratosi lakosok ősei, elsősorban Szeged környékéről, de Nógrád megyéből is. A lakosság ma is őrzi a „szögedies” nyelvjárást.

Galéria

A községháza falán emléktábla hirdeti az önállósodás jeles dátumát

Fotó: Pataky Lehel Zsolt

1835. október 18-án szentelték fel a település első templomát, a központban magasló jelenlegi templom 1880-ban készült el, és a Szent Kereszt felmagasztalásának tiszteletére szentelték fel 1881-ben. Búcsúünnepe szeptember 14-re esik. Nagyharangja a híres aradi ágyú- és harangöntő mester, Hönig Frigyes műhelyében készült, de tavaly megrepedt, és közadakozásból, illetve román állami támogatásból újat önttettek az innsbrucki Grassmayr harangöntő műhelyben. A négymázsás új harangot 2023. október 8-án, a Magyarok Nagyasszonya ünnepén szentelték fel, és néhány nappal karácsony előtt szólalt meg először: december 20. óta szólítja imára a híveket reggel, délben és este.

Kisiratos lakossága a 2021-es (de 2022-ben lebonyolított) népszámlálás szerint 1509 fő, az ismert nemzetiségűek 83,5 százaléka (1213 személy) magyarnak vallotta magát a cenzuson.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. július 13., szombat

Baltával támadt csendőrre, fegyverével ártalmatlanította a garázdát a rendőr

Két lövést adott le az irányába és megsebesített szombaton Négyfaluban (Săcele) egy rendőr egy 36 éves férfit, aki baltával fenyegetett meg egy csendőrt.

Baltával támadt csendőrre, fegyverével ártalmatlanította a garázdát a rendőr
2024. július 13., szombat

Kisiklott a Bécsből érkező Dacia nemzetközi gyorsvonat Brassó megyében

Kisiklott a Bécs-Budapest-Bukarest útvonalon közlekedő Dacia nemzetközi gyorsvonat harmadik vagonjának egyik kereke Kőhalom (Rupea) térségében, személyi sérülés nem történt – közölte szombaton a román állami vasúttársaság (CFR).

Kisiklott a Bécsből érkező Dacia nemzetközi gyorsvonat Brassó megyében
2024. július 13., szombat

Külföldi is volt az Arad megyében bankautomatát robbantó profi bűnözők között

Az Arad megyei nyomozó hatóságok elfogták a július 5-ei világosi (Şiria) bankautomata-rablás három gyanúsítottját, amikor a határon keresztül megpróbálták elhagyni Romániát. A három férfi egyike albán állampolgár.

Külföldi is volt az Arad megyében bankautomatát robbantó profi bűnözők között
2024. július 13., szombat

Kiterjesztette, meghosszabbította a vörös hőségriadót a meteorológiai szolgálat

Életbe lépett szombaton az ország megyéinek többségére érvényes harmadfokú, vörös hőségriasztás; a rekkenő hőség még hosszú napokig kitart. A meteorológiai szolgálat szombaton újabb riasztást adott ki.

Kiterjesztette, meghosszabbította a vörös hőségriadót a meteorológiai szolgálat
2024. július 13., szombat

Egyre súlyosabb a baj Erdélyben: ott sincs elég ivóvíz, ahová most vezették be a korábbi katasztrófa orvoslásaként

Naponta több figyelmeztetést, felszólítást, csapelzárásról szóló tájékoztatást közöl a Szamos Vízügyi Vállalat. Ugyanis a kánikula, illetve az ivóvíz „nem rendeltetésszerű használata” miatt immár többtucatnyi településen korlátozásokat kellett bevezetni.

Egyre súlyosabb a baj Erdélyben: ott sincs elég ivóvíz, ahová most vezették be a korábbi katasztrófa orvoslásaként
2024. július 12., péntek

Magyar szakember irányítja ideiglenesen a Szilágy megyei tanfelügyelőséget

Faluvégi Ervin Zoltán eddigi főtanfelügyelő-helyettes személyében ideiglenes jelleggel magyar vezető áll Szilágy megye tanfelügyelőségének élén – számolt be pénteken a tanfelügyelőség tájékoztatása alapján a Monitorul de Sălaj megyei lap.

Magyar szakember irányítja ideiglenesen a Szilágy megyei tanfelügyelőséget
2024. július 12., péntek

Nem rosszabbak a kolozsvári magyar érettségizők román jegyei a tavalyi eredményekhez képest

A dolgozatok megjelölésének elmaradása ellenére átlagosan mintegy két-három tizeddel nőttek a kolozsvári magyar diákok jegyei román nyelv és irodalomból a tavalyiakhoz képest – nyilatkozták a Krónikának kincses városi magyar tanintézetek vezetői.

Nem rosszabbak a kolozsvári magyar érettségizők román jegyei a tavalyi eredményekhez képest
2024. július 12., péntek

Az ország több mint felében korlátozzák a teherautó-forgalmat, erdélyi megyék is érintettek

A rendkívüli hőség miatt Románia 28, vörös hőségriadó alatt álló megyéjében korlátozzák nappal a 7,5 tonnánál nagyobb össztömegű járművek forgalmát az autópályákon, gyorsforgalmi utakon és országutakon.

Az ország több mint felében korlátozzák a teherautó-forgalmat, erdélyi megyék is érintettek
2024. július 12., péntek

Már 18 órája küzdenek a lángokkal a szatmárnémeti kartonhulladék-tároló központnál

Hat tűzoltó egység dolgozik továbbra is a szatmárnémeti kartonhulladék-tároló központnál csütörtökön keletkezett tűz eloltásán – jelentette pénteken a Szamos katasztrófavédelmi felügyelőség.

Már 18 órája küzdenek a lángokkal a szatmárnémeti kartonhulladék-tároló központnál
2024. július 11., csütörtök

Tűz pusztít egy szatmárnémeti hulladéktárolóban, több lánglovag elájult oltás közben

Több mint 60 katonai tűzoltót mozgósítottak csütörtökön egy szatmárnémeti kartonhulladék-tároló központban keletkezett tűzesethez, de önkéntes tűzoltóbrigádok segítségére is szükség van.

Tűz pusztít egy szatmárnémeti hulladéktárolóban, több lánglovag elájult oltás közben