Pataky István
2022. július 28., 09:25
2022. július 28., 09:25
Bár egyelőre a szárazsággal vagyunk elfoglalva, alakul a kemény tél. Az Európai Unió vezetői, egyes tagországok kormányfői hónapokon keresztül arról beszéltek, hogy jól megleckéztetik Putyint az orosz gáz vásárlásának elutasításával, az alternatív energiaforrások megtalálásával.
Most kiderült, mégiscsak komoly bajt okozhat Európában az Oroszországból érkező energiahordozó esetleges kiesése. Ma már mindenki által elismert tény: a rubelben való fizetés megtagadása, az Északi Áramlat–2 üzembe helyezésének német felfüggesztése a Gazprom büntetős játszmájával kiegészülve jóval nagyobb problémát jelent a téli hónapokban az európai gazdaság számára az uniós polgároknak, mint Oroszországnak.
Brüsszel ráeszmélt a harcias, de valójában önsanyargató lépések veszélyére, és improvizálni kezdett a gázfogyasztás téli csökkentésének jelszavával. Az Európai Bizottság bejelentése szerint az uniós tagállamok vállalták, hogy augusztustól jövő év márciusáig az elmúlt öt év átlagához képest tizenöt százalékkal csökkentik a gázfelhasználást. A döntés végrehajtása nem kötelező, de azzá válhat az ellátásbiztonsággal kapcsolatban kiadott „uniós riasztás” esetén.
Így például Románia annak ellenére gondban lehet, hogy csupán tíz százalékban függ az orosz gáztól. Paradox módon nekünk, romániaiaknak ez az uniós döntés nehezítheti meg a telünket, s nem az Ukrajnában randalírozó Putyin. Nicolae Ciucă máris nyugtatja a kedélyeket. Mint a román miniszterelnök elmondta, a gázfogyasztás csökkentéséről szóló brüsszeli direktíva ellenére a romániai háztartások, a kis- és középvállalkozások, a szociális szolgáltatások és a létszükségleti iparágak számára biztosított lesz a szükséges gázmennyiség a téli idényben.
Ami egyben azt is jelenti, hogy egyes iparágakat viszont érinthet a döntés. A fontos ipari szereplőket érintő esetleges gázkorlátozás szakértők szerint jelentős mértékben vetné vissza a román gazdaság teljesítményét, miközben bizonytalanság uralja a gazdasági környezetet, akadoznak a nemzetközi ellátási láncok, és inflációs nyomás van.
Nincs közvetlen köze a saját életét is megnehezítő Európai Unió legújabb lépéséhez, mégis a háborús helyzet ellentmondásosságát, a fősodratú nyugati média bárgyú, az orosz propagandával vetekedő ténykedését mutatja a Vogue magazin most piacra dobott száma. A világhírű divatlap ki mást mutatna be végletekig idealizált formában, mint Ukrajna legfontosabb, a komédia világából a nagypolitikába landolt házaspárját. Erőt és bátorságot sugárzó képek, a személyi kultusz határait súroló szövegek az ukrán elnök oldalán álló first ladyről. Olena a magazinban Zelenszkij védelmező ölelésében szerepel. Nyál csordul, szem nedvesedik.
Közben Ukrajnából továbbra is naponta ezrek menekülnek külföldre a háború elől, Oroszország rendületlenül bombáz és pusztít, az Egyesült Államok tanácsait követő, nyugati fegyverekkel ellátott ukrán hadsereg reménytelen küzdelmét vívja. Európa vezetői pedig az amerikai Vogue magazint lapozgatva csodálják az önfeledten pózoló Zelenszkijéket, és a gázhiányos télre készülnek.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
szóljon hozzá!