Presztízsértékű, hogy másfél évtizede önálló magyar nap is helyet kap a TIFF-en

TIFF

Több száz, köztük neves fesztiválokon díjazott alkotásokat is láthat a közönség az idei TIFF-en

Fotó: Orbán Orsolya

Több száz filmet, köztük több mint egy tucat magyar alkotást láthattak a mozi szerelmesei az elmúlt napokban Kolozsváron. A 24. TIFF magyar kínálatáról, a levetített filmek forgatásáról, fesztiválélményekről Zágoni Bálint főszervezővel és Bántó Csaba operatőrrel beszélgettünk.

Deák Szidónia

2025. június 20., 19:192025. június 20., 19:19

A korábbi évekhez hasonlóan a Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) idei kiadása is külön napot szentelt a magyar filmeknek, és a Kolozsvár szívében tíz napon át tartó szemle keretében a magyar filmgyártás legújabb és legrelevánsabb alkotásait láthatja a közönség. A 24. alkalommal, június 13. és 22. között zajló szemle díszmeghívottja Tarr Béla magyar rendező, aki életműdíjat vehet át a zárógálán. A magyar filmkínálatról, a fesztiválon bemutatott filmek forgatásának kulisszatitkairól Zágoni Bálinttal, a magyar nap főszervezőjével, valamint Bántó Csabával, a TIFF-en levetített Egy százalék indián, valamint Sünvadászat című filmek operatőrével beszélgettünk a fesztivál helyszínén.

Zágoni Bálint a Krónikának elmondta, több mint tízéves hagyománya van a magyar napnak a TIFF-en, ami azt jelenti, hogy a fesztiválon 8-10 olyan alkotást levetítenek, amelyet még nem volt lehetősége megtekinteni a kolozsvári közönségnek. „Igyekszünk úgy összeállítani a filmkínálatot, hogy műfaji szempontból is minél változatosabb legyen a választék” – mondta Zágoni Bálint, a magyar napok főszervezője, a kolozsvári Filmtett Egyesület vezetője. Mint fogalmazott, idén valamivel kevesebb, összesen hat magyar film szerepel a TIFF programjában, de

ezt a számot mindenképpen pótolja és kárpótolja, hogy egy erős Tarr Béla-válogatás is szerepel a programban,

a Kossuth- és Balázs Béla-díjas rendező nyolc filmjét is levetítették, a Sátántangó kivételével a neves művész valamennyi fontos alkotása látható volt Kolozsváron.

TIFF Galéria

Tarr Béla munkássága előtt tiszteleg a TIFF, életműdíjall tüntették ki a magyar rendezőt

Fotó: Orbán Orsolya

A magyar filmtermés legjava a kincses városban

A magyar nap főszervezője a fesztiválon levetített filmek kapcsán elmondta, a beválogatott hat film közül közül négyet most láthat először a kolozsvári közönség. Az egyik Soós Bálint Dániel Minden rendben című drámája, amely egy morális dilemmát állít a néző elé: mit tenne egy szülő, ha egyedüli szemtanúja lenne annak, hogy a gyermeke látszólag súlyos testi sértést követ el? A filmet februárban mutatták be a Berlini Nemzetközi Filmfesztiválon, a főszerepben Hajdu Szabolcs látható.

Hajdu Szabolcs egy másik film révén is jelen volt a fesztiválon: rendezőként és főszereplőként jegyzi az Egy százalék indián című alkotást is, amely független filmes párkapcsolati trilógiájának záródarabja. A történet önállóan is érthető, nem igényli az előző két rész ismeretét.

A programban helyet kapott továbbá Schwechtje Mihály Sünvadászat című filmje, amely egy fiatal konzervatóriumi hallgató lány egy napját mutatja be,

középpontba állítva azt a kérdést, meddig terhelhető az ember, hol húzódik a személyes tűréshatár.

A dokumentumfilmes vonalat Mélypont-érzés képviselte, amely két szerfüggő fiatal másfél éves felépülési folyamatát követi végig. A film betekintést nyújt egy különleges módszereket alkalmazó segítő szervezet munkájába is, ahol többek között sziklamászással próbálják előmozdítani a rehabilitációt.

TIFF Galéria

Nagy érdeklődés övezi a kincses városi filmszemlét

Fotó: Orbán Orsolya

A friss bemutatók mellett két olyan film is műsorra került, amelyek már ismerősek lehetnek a mozilátogatók számára. Az egyik a Hogyan tudnék élni nélküled?, az elmúlt három évtized legsikeresebb magyar filmje, a másik pedig Szimler Bálint Fekete pont című drámája, amely a magyarországi oktatási rendszer problémáit mutatja be egy kezdő tanárnő és egy általános iskolás diák történetén keresztül. Arra a kérdésünkre, hogy szervezőként melyiket ajánlja a nézők figyelmébe a fesztiválon levetített filmek közül , Zágoni Bálint elmondta, igazságtalanság lenne a többi filmmel szemben kiemelni csupán egy alkotást. „Ha mégis választanom kellene, a Mélypont-érzést említeném – éppen azért,

Idézet
mert a dokumentumfilmek is képesek hasonlóan katartikus élményt nyújtani, mint a játékfilmek.

Emellett természetesen Tarr Béla filmjeit is jó szívvel ajánlom” – tette hozzá.

Megjegyezte, a filmvetítések mellett Tarr Béla a fesztivál szombati napján mesterkurzust tart, ezenkívül számos egyéb kísérőrendezvényekre is várták a közönséget, többek között Magyarország és Európa egyik legeredetibb és legkeményebb underground együttesének, a Vágtázó Halottkémeknek a koncertje is szerepelt a kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztivál (TIFF) programjában.

TIFF Galéria

Fotó: Orbán Orsolya

Hagyomány a magyar nap a TIFF programjában

Zágoni Bálintot arról is kérdeztük, mit jelent a TIFF és különösen a magyar nap számára, hogy a fesztivál életműdíjjal tiszteleg Tarr Béla munkássága előtt. Mint fogalmazott,

a A TIFF korábban is tett hasonló gesztust a magyar rendezők irányába, 2021-ben Szabó István kapott életműdíjat, '18-ban Mészáros Márta is, illetve még a tízes évek elején Törőcsik Mari is kiemelt meghívottja volt a fesztiválnak.

„Tarr Béla életművének ismeretében nem meglepő, hogy életműdíjat vehet át, és lehet, valamilyen szinten természetessé is válik, hogy ilyen rendezők látogatnak el Kolozsvárra és kapnak életműdíjat, ám ez minden alkalommal komoly szervezői munka eredménye, hiszen nem könnyű ekkora tekintélyű alkotókat meghívni a fesztiválra” – fejtette ki. Hozzátette, presztízsértékű, hogy immár több mint másfél évtizede önálló magyar nap és magyar fókusz is helyet kap a TIFF programjában. Ez nemcsak a magyar filmipar és alkotók számára jelent fontos bemutatkozási lehetőséget,

hanem kiváló alkalom a kapcsolatépítésre is, hiszen a fesztiválra számos nemzetközi filmes szakember érkezik, akik megismerhetik a magyar alkotásokat.

Az elmúlt években több szakmai együttműködés is született ennek köszönhetően.

TIFF Galéria

Fotó: Orbán Orsolya

Fesztivál a „sötét mozitermeken” túl

Bántó Csaba zilahi származású operatőr több film alkotójaként volt jelen a fesztiválon, a Hajdu Szabolcs rendezte Egy százalék indián, valamint Schwechtje Mihály Sünvadászat című alkotásának levetítése után találkozhatott vele a közönség. A Krónikának elmondta, számára nagyon pozitív és színes érzete van a TIFF-nek. „Más fesztiválokhoz hasonlítva nagyon nagy előnye, hogy az emberek szeme láttára történik, és nagyon jelen van. Konkrétan egy zászlót kitűz a központba, hogy mi most tíz napig itt vagyunk, és nyitottak vagyunk, gyertek.

Tehát nem valahol sötét termekben elzárkózva, egy ilyen belterjes filmes közegben megnézünk két-három filmet, és arról majd valami okosat mondunk vagy véleményezünk,

hanem folyamatosan azt látom, hogy nagyon sok szabad elérésű program van, amibe bevonják a helyi közösséget meg a fesztiválra látogatókat” – mesélte élményeit a fesztiválról.

A Budapesten élő filmes szakembert arról kérdeztük, mennyiben különbözött az operatőri koncepció, megközelítés a két, TIFF-en bemutatott alkotás esetében, lévén, hogy két egymástól teljesen eltérő filmes világról van szó. Bántó Csaba elmondta, alapvetően minden film megközelítése különbözik. Mint fogalmazott, az Egy százalék indián esetében egy színházi előadás filmes adaptációjáról van szó. A forgatókönyv már kiforrott volt, a jelenetek színészi és dramaturgiai szempontból többször kipróbált, színpadon is bemutatott formában léteztek, így a filmváltozat tartalmilag nem sokban tért el az eredetitől, csupán a helyszínekhez és a filmes formanyelvhez igazítottuk a történetet. Hozzátette,

a Sünvadászat ezzel szemben egy „első születés” volt: ott minden egyes jelenetet, párbeszédet, helyzetet közösen kellett kitalálniuk, formálniuk – ott, a forgatáson.

Teljesen új anyag született, ott alakult ki minden mozzanat a rendezővel közösen. Hozzátette, technikai megvalósítás szempontból nem különbözik markánsan a kettő, maga a formátum végül is nagyon hasonlít, tehát főleg technikai szempontból, hiszen mindkét film kézikamerás feldolgozás, valamilyen szinten tartalmilag is rokonítható a kettő, hasonló témaköröket dolgoz fel mindkét film, mindegyik a maga formájában.

Schwechtje Mihály Sünvadászat című filmjében két gyerekszereplőt is láthatunk, a rendező két gyerekét. Ennek kapcsán Bántó Csaba elmondta, a gyerekszereplők jelenléte mindig kétélű dolog a forgatáson,

egyrészt frissességet, ösztönösséget, őszinteséget hoznak a jelenetekbe, amit nehéz mással pótolni.

Ugyanakkor gyorsan elfáradnak, elveszítik a türelmüket, és sokszor inkább azt teszik, amihez épp kedvük van. „Ezért a stáb szerepe is átalakul: a klasszikus »figyelem, felvétel, tessék!» helyett inkább figyelünk, várunk, és különböző eszközökkel próbáljuk előcsalogatni azt a pillanatot, mozdulatot vagy gesztust, ami az adott jelenethez szükséges” – fejtette ki a Krónikának az operatőr.

korábban írtuk

Florin Piersic „ellopta” a show-t a 24. TIFF megnyitóján, az idei szemle Parajdot támogatja
Florin Piersic „ellopta” a show-t a 24. TIFF megnyitóján, az idei szemle Parajdot támogatja

A katasztrófa sújtotta Parajdot támogatja idén a TIFF, amelynek 24. kiadását ünnepélyesen megnyitották Kolozsváron.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 20., péntek

A múlt hangjait „szólaltatja meg” a Rocksuli lemeztörténeti kiállítása

A marosvásárhelyi Rocksuli falai között egy különleges, olykor vándorló kiállítás idézi meg az erdélyi magyar rock- és könnyűzene háttérbe szorított múltját. Hints Zoltán, a Rocksuli igazgatója a kezdeményezés hátteréről, terviekről beszélt.

A múlt hangjait „szólaltatja meg” a Rocksuli lemeztörténeti kiállítása
2025. június 19., csütörtök

Kilencven- és hetvenéves színművészét ünnepelte a sepsiszentgyörgyi színház társulata

Születésnaposait ünnepelte a sepsiszentgyörgyi Tamás Áron Színház, amelynek társulata felköszöntötte két rangidős színművészét: a 90 éves László Károlyt és a 70 éves Debreczi Kálmánt.

Kilencven- és hetvenéves színművészét ünnepelte a sepsiszentgyörgyi színház társulata
2025. június 17., kedd

Színészmesterség a „boncasztalon”: Harsányi Attila és az Aradi Kamaraszínház kísérletei

Fesztiválszereplésekre készül az Aradi Kamaraszínház, amelynek legújabb, frissen bemutatott monodrámájáról, Kean című különleges előadásról Tapasztó Ernő és Harsányi Attila beszélt.

Színészmesterség a „boncasztalon”: Harsányi Attila és az Aradi Kamaraszínház kísérletei
2025. június 15., vasárnap

A túlterheltség problémáját boncolgató magyar film érkezik a romániai mozikba (VIDEÓ)

Schwechtje Mihály független nagyjátékfilmjét, a Sünvadászatot mutatja be több romániai helyszínen a forgalmazó Filmtett Distribution.

A túlterheltség problémáját boncolgató magyar film érkezik a romániai mozikba (VIDEÓ)
2025. június 15., vasárnap

Erdélyi magyaRock: Zilahi Csaba újabb kötete is mély főhajtás a zenészek előtt

Újabb kötete jelent meg Zilahi Csaba kolozsvári rádiós újságírónak az erdélyi magyar beat-, rock-, folk-, pop-, jazz-zene történetéről, a 2022-ben napvilágot látott Erdélyi magyaRock című könyv folyatásaként.

Erdélyi magyaRock: Zilahi Csaba újabb kötete is mély főhajtás a zenészek előtt
2025. június 15., vasárnap

Erdélyi városokban lép fel hamarosan a Magyar Állami Népi Együttes

A Magyar Állami Népi Együttes négy erdélyi városban lép fel június folyamán.

Erdélyi városokban lép fel hamarosan a Magyar Állami Népi Együttes
2025. június 14., szombat

Múzeumok Éjszakája: gazdag programmal várják Sepsiszentgyörgyön a közönséget

Az év egyik várva várt eseményére kerül sor a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban és a MAGMA Kortárs Művészeti Kiállítótérben június 21-én, a nyári napfordulóhoz legközelebb eső szombaton.

Múzeumok Éjszakája: gazdag programmal várják Sepsiszentgyörgyön a közönséget
2025. június 11., szerda

Sikeresnek bizonyult a Harag György Emlékhét, folytatását is tervezi a kolozsvári színház

Élénk érdeklődés övezte a kolozsvári Harag György centenáriumi rendezvényt, annak ellenére, hogy anyagi okok miatt nehéz volt összehozni – mondta el a Krónikának Tompa Gábor.

Sikeresnek bizonyult a Harag György Emlékhét, folytatását is tervezi a kolozsvári színház
2025. június 09., hétfő

Új magyar filmek a TIFF-en

Hat friss magyar alkotás lesz látható a június 13. és 22. között zajló kolozsvári 24. Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon (TIFF), ahol az életműdíjban részesülő Tarr Béla rendező főbb alkotásait is levetítik – közölték hétfőn az MTI-vel a szervezők.

Új magyar filmek a TIFF-en
Új magyar filmek a TIFF-en
2025. június 09., hétfő

Új magyar filmek a TIFF-en

2025. június 09., hétfő

A kora nyári kánikula ellenére is népszerű volt a Jazz in the Park

Az eddigi hagyományos kora őszi időpont helyett idén június elején szervezték meg Kolozsváron a Jazz in the Park fesztivált. A családias jellegű háromnapos rendezvény ez alkalommal is az autentikus jazz-zene sokszínűségéről szólt.

A kora nyári kánikula ellenére is népszerű volt a Jazz in the Park