2012. április 06., 10:372012. április 06., 10:37
Ezért érthető, hogy egy nappal a korrupcióellenes ügyészeknek a bűnvádi eljárás beindítására vonatkozó kérését követően a miniszter máris távozott tisztségéből.
Válságkezelésből jól vizsgázott tehát a koalíció – nem hagyják, hogy egy aktív kormánytag miatt még inkább támadhatóvá váljanak. A gyors reakció – főleg szembeállítva Schmitt Pál magyar államfő ügyével, aki a doktori disszertációját ért plágiumvádak beigazolódását követően csak az egyre dagadó felháborodás miatt, több nap után mondott le – akár még jót is tehet a kormány imázsának.
A kérdés az, hogy az RMDSZ hogyan kerül ki a Borbély-ügyből. Az elmúlt napokban közzétett felmérésekből arra lehet következtetni, hogy a szövetség szavazótáborát valamiért hidegen hagyja, hogy a magyar szervezet kormánytényezőként vastagon kivette a részét az elmúlt évek gazdasági megszorító intézkedéseiből: bár a koalíciós partner PDL népszerűsége jelentősen csökkent, az RMDSZ támogatottsága hét százalék körüli.
Vagyis a szövetség eddig hatékonyan alkalmazta azt a kommunikációt, hogy minden rosszért a koalíciós társ a felelős, a jóért viszont az RMDSZ. Most viszont az RMDSZ egyik emblematikus arca keveredett korrupciós ügybe. Persze lehet azzal védekezni, hogy a Verespatak-lobbi vagy egyéb külső erők támadásáról van szó egy becsületes és hozzáértő miniszter ellen, de kérdéses, meddig tartható fenn hitelesen az a kép, hogy 22 év alatt csupán a román pártok politikusai váltak korrupttá, az RMDSZ viszont – egyedüliként – hamvas és tiszta maradt.
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Az idei húsvétvasárnap, Krisztus feltámadása másnapján „távozott a mennybe” Ferenc pápa, Szent Péter utódja.
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Securitatés nyomozati anyagot, illetve ebből származó politikai per- és büntetés-végrehajtási anyagot lapozok újra.
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
A Magyar értelmező kéziszótár a címben szereplő szösszenet fogalmát így határozza meg: „nagyon rövid vázlat, töredékszerű írói mű”.