Ursula von der Leyen azt mondja, dolgoznak azon, hogy Ukrajna 2025-ben minden csatlakozási fejezetet megnyisson
Fotó: X/Ursula von der Leyen
Fel kell gyorsítani Ukrajna csatlakozását az Európai Unióhoz, mert a csatlakozás a legerősebb biztonsági garancia – jelentette ki Ursula von der Leyen szerdán Strasbourgban. Az Európai Bizottság elnöke Ukrajna további támogatását is hangsúlyozta.
2025. május 07., 14:002025. május 07., 14:00
Az Európai Parlament plenáris ülésen az elnök hangsúlyozta: dolgoznak azon, hogy Ukrajna 2025-ben minden csatlakozási fejezetet megnyisson, mert az EU-tagság a legjobb biztosíték egy igazságos és tartós békére.
Von der Leyen szerint Európa sorsdöntő pillanat előtt áll: az ukrajnai háború kimenetele nemzedékekre meghatározza a jövőt. Egy rossz béke újabb orosz agressziót hozhatna, míg egy igazságos, tartós béke biztosíthatja Ukrajna szuverenitását és Európa biztonságát. Ezért mindent meg kell tenni Ukrajna megerősítéséért – hangoztatta.
– emelte ki.
Hogy mit gondolnak a magyarok, azt nem a kijevi elnök és nem a brüsszeli bürokraták döntik el – fogalmazott Orbán Viktor miniszterelnök az X közösségi felületen.
A bizottság elnöke három fő prioritást vázolt fel Ukrajna támogatásával kapcsolatban: a védelmének támogatása, az orosz fosszilis energiától való teljes függetlenedés és Ukrajna EU-csatlakozásának felgyorsítása.
Az első cél érdekében Ukrajnának elég erősnek kell lennie, hogy elrettentse a jövőbeli támadásokat. Európa eddig 50 milliárd euró katonai támogatást adott, de most a védelmi ipar integrációjára és az ukrán hadiiparba történő közvetlen befektetésekre kell áttérni, különös hangsúlyt fektetve a technológiára és az innovációra, hogy Ukrajna „megemészthetetlen” legyen minden támadó számára – taglalta.
Az orosz fosszilis tüzelőanyagokból származó bevételek kulcsfontosságúak Putyin hadigépezetéhez, ezért le kell állítani az orosz energiaimport finanszírozását. Már jelentősen csökkent az import – havi 12 milliárd euróról 1,8 milliárdra – de tovább kell haladni, mert Oroszország nem megbízható partner, és a függőség veszélyezteti Európa biztonságát és gazdaságát – fejtette ki.
Felhívta a figyelmet, hogy jelentősen csökkent az orosz energiaimport: a gáz 45-ről 13 százalékra esett vissza, az energiamegtakarításnak, megújulóknak és nemzetközi partnerek segítségének köszönhetően.
Hangsúlyozta, hogy 2025 végéig be kell tiltani az orosz fosszilis tüzelőanyagok spotpiaci importját, és 2027 végéig megszüntetni az összes megmaradt orosz gázimportot, legyen szó vezetékes vagy cseppfolyósított gázról, emellett pedig szigorítani kell az orosz árnyékflotta ellenőrzését.
– szögezte le. Ursula von der Leyen hangsúlyozta: fel kell gyorsítani Ukrajna útját az uniós tagság felé. Ez nem csak Ukrajna törekvése, ez lehet a legerősebb biztonsági garancia, a tartós béke garanciája. Mint mondta, ez volt a központi témája a Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel Rómában folytatott tárgyalásának is. Hozzátette: idén szeretnék megnyitni az összes tárgyalási fejezetet Ukrajnával.
A háborúnak és a harci cselekményeknek csakis akkor lehet végük, ha Ukrajna olyan biztonsági garanciákat kap, amelyeknek köszönhetően a háború nem kezdődhet meg újra – jelentette ki Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szerdán Kijevben újságírók előtt.
Az izraeli hadsereg új katonai folyosót alakít ki Hán-Júniszban, a Gázai övezet déli részén.
Donald Trump szerint vámok mellett egyéb szankciók is lehetségesek Oroszországgal szemben, amennyiben 50 napon belül nincs előrelépés az ukrajnai háború lezárásához vezető békefolyamatban.
Kedden kezdődik és egy hétig tart a XII. Balatoni Csillagösvény, melyen Böjte Csaba ferences szerzetes és a Marosszéki Kodály Zoltán Gyermekkar tagjai vesznek részt.
A magyar kormány kedden azt kezdeményezte Brüsszelben, hogy az Európai Unió emberi jogi szankciós listájára azonnali hatállyal vegyék fel azokat az ukrán vezetőket, akik felelősek Sebestyén József magyar állampolgár haláláért – közölte Orbán Viktor.
Leszállt az Axiom-4 küldetés tagjait, köztük Kapu Tibor magyar kutatóűrhajóst szállító SpaceX Dragon űrkapszula kedden Kalifornia partjainál.
Kínának és Oroszországnak elő kell mozdítania a nemzetközi rend igazságosabb és észszerűbb irányú fejlődését – jelentette ki Hszi Csin-ping kínai elnök hétfőn Pekingben, aki a Nagy Népi Csarnokban fogadta Szergej Lavrov orosz külügyminisztert.
Az Európai Unió üdvözölte Donald Trump amerikai elnök újbóli törekvését arra, hogy Oroszországot tárgyalóasztalhoz ültesse – mondta Kaja Kallas uniós külügyi főképviselő, hozzátéve, hogy Washington 50 napos időkerete „hosszú idő”.
Az Egyesült Államok elnöke, Donald Trump hétfőn ismét kijelentette, hogy „csalódott” orosz kollégájában, Vlagyimir Putyinban. Súlyos szankciók kilátásba helyezése mellett 50 napos határidőt szabott Oroszországnak az ukrajnai háború befejezésére.
Százhetvenöt kilogramm drogot, ezen belül 152 kilogramm kokaint foglalt le a rendőrség egy tavaly nyár óta tartó magyar–francia–román közös akciósorozat nyomán – jelentette be a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság.
Svédország arra készül, hogy helyeket béreljen az észt börtönökben, mert nem tudja kezelni a fogvatartottak számának gyors növekedését.
szóljon hozzá!