Pataky István
2022. június 30., 08:52
2022. június 30., 08:52
Az Ukrajna elleni agresszió kezdete óta Oroszország, valamint Vlagyimir Putyin elnök a mostani, madridi NATO-csúcstalálkozón kapta az első igazán fájó pofont. Míg az Európai Unió tagországainak olykor szánalmasan izzadságszagú, önsanyargató szankciói inkább az oroszoknak a Nyugat iránti gyűlöletét erősítették fel, addig Svédország és Finnország csatlakozási megállapodása az észak-atlanti katonai szövetséggel a lehető legérzékenyebben érinti Moszkvát. Akkor is így van, ha nem hallottunk Putyintól eget rengető fenyegetéseket a NATO bővítése miatt.
Az orosz vezetés először az ukránok ellenállásával kapcsolatban számította el magát, most pedig a békésnek, csendesnek, barátságosnak hitt skandinávok húzása lepte meg a Kremlt. Az EU-val szemben a NATO valóban ütni tudott. És még csak fegyver sem kellett hozzá.
Szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy a finnek az 1300 kilométeres orosz határt és komoly tüzérséget, míg a svédek fejlett hadi ipart, modern tengeralattjárókat, harci repülőgépeket hozhatnak az észak-atlanti szövetségbe. Miközben az elmúlt húsz évben a legtöbb NATO-tagállam számára elsősorban a globális bevetés, illetve a terrorizmus elleni küzdelem jelentette a fő célt, Finnország a klasszikus nemzetvédelemre helyezte a hangsúlyt. Ez elemzők szerint azt is jelenti, hogy jelentős mennyiségű tüzérségi fegyverrel rendelkezik, ami az Oroszországgal szembeni hatékony elrettentést szolgálja. Svédország ugyanakkor több olyan nagy teljesítményre képes tengeralattjáró birtokában van, amely a Balti-tengeren bevethető, továbbá korszerű, negyedik generációs harci repülőgépekkel rendelkezik.
Az Infostart portál által idézett katonai szakértők úgy vélik, Stockholm három „erősségével” gazdagíthatja a NATO-t: a magasan kvalifikált tisztképzés hagyományával, a jól felszerelt haderejével, valamint jelentős hadiiparával. Akárcsak Finnország, Svédország is földrajzi helyzetével hozza a legtöbbet az észak-atlanti szövetségnek, csatlakozásával ugyanis jelentős mértékben egyszerűbb lesz a balti államok erősítése, védelme.
Az sem mellékes szempont, hogy nem működött az, amire Moszkva a leginkább számított: Ankara ellenállása Svédország csatlakozását illetően. A NATO, s elsősorban az Egyesült Államok taktikus hozzáállása, Stockholm gyors kompromisszumkészsége villámgyorsan teljesítette az elsősorban a fegyvervásárlási embargóra koncentráló török elvárásokat, így mindenki elégedett lehetett az egyeztetések után.
Svédország és Finnország évtizedeken keresztül a katonai szempontból semlegességi politika mintaképe volt. Putyinék éppenséggel a finn semlegesség modelljét látták volna elfogadhatónak a megtámadott Ukrajna esetében is. A finnek és a svédek most azt üzenték, ez a politika éppen az orosz fenyegetettség miatt idejétmúlt. A madridi csúcs azt üzeni, hogy Oroszország egy erős és – főleg – egységes ellenfélre talált a NATO-ban, miután kívülről szemlélve ez sokszor nem így tűnt. Ettől Putyin hadserege még nem fog kivonulni Ukrajnából, de a világrendet megbontó ambíciói mérséklődhetnek.
Balogh Levente
A precízen, az elnökválasztás előtti utolsó napokra időzített, egy ügyfeleit átverő ingatlancég által bérelt géppel való utazással megszorongatni próbált Marcel Ciolacu számára valóban nem jött jól a leleplezés.
Makkay József
Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.
Páva Adorján
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
szóljon hozzá!