Pataky István

Pataky István

Üzenet Putyinnak

2022. június 30., 08:522022. június 30., 08:52

Az Ukrajna elleni agresszió kezdete óta Oroszország, valamint Vlagyimir Putyin elnök a mostani, madridi NATO-csúcstalálkozón kapta az első igazán fájó pofont. Míg az Európai Unió tagországainak olykor szánalmasan izzadságszagú, önsanyargató szankciói inkább az oroszoknak a Nyugat iránti gyűlöletét erősítették fel, addig Svédország és Finnország csatlakozási megállapodása az észak-atlanti katonai szövetséggel a lehető legérzékenyebben érinti Moszkvát. Akkor is így van, ha nem hallottunk Putyintól eget rengető fenyegetéseket a NATO bővítése miatt.

Az orosz vezetés először az ukránok ellenállásával kapcsolatban számította el magát, most pedig a békésnek, csendesnek, barátságosnak hitt skandinávok húzása lepte meg a Kremlt. Az EU-val szemben a NATO valóban ütni tudott. És még csak fegyver sem kellett hozzá.

Szakértők arra hívják fel a figyelmet, hogy a finnek az 1300 kilométeres orosz határt és komoly tüzérséget, míg a svédek fejlett hadi ipart, modern tengeralattjárókat, harci repülőgépeket hozhatnak az észak-atlanti szövetségbe. Miközben az elmúlt húsz évben a legtöbb NATO-tagállam számára elsősorban a globális bevetés, illetve a terrorizmus elleni küzdelem jelentette a fő célt, Finnország a klasszikus nemzetvédelemre helyezte a hangsúlyt. Ez elemzők szerint azt is jelenti, hogy jelentős mennyiségű tüzérségi fegyverrel rendelkezik, ami az Oroszországgal szembeni hatékony elrettentést szolgálja. Svédország ugyanakkor több olyan nagy teljesítményre képes tengeralattjáró birtokában van, amely a Balti-tengeren bevethető, továbbá korszerű, negyedik generációs harci repülőgépekkel rendelkezik.

Az Infostart portál által idézett katonai szakértők úgy vélik, Stockholm három „erősségével” gazdagíthatja a NATO-t: a magasan kvalifikált tisztképzés hagyományával, a jól felszerelt haderejével, valamint jelentős hadiiparával. Akárcsak Finnország, Svédország is földrajzi helyzetével hozza a legtöbbet az észak-atlanti szövetségnek, csatlakozásával ugyanis jelentős mértékben egyszerűbb lesz a balti államok erősítése, védelme.

Az sem mellékes szempont, hogy nem működött az, amire Moszkva a leginkább számított: Ankara ellenállása Svédország csatlakozását illetően. A NATO, s elsősorban az Egyesült Államok taktikus hozzáállása, Stockholm gyors kompromisszumkészsége villámgyorsan teljesítette az elsősorban a fegyvervásárlási embargóra koncentráló török elvárásokat, így mindenki elégedett lehetett az egyeztetések után.

Svédország és Finnország évtizedeken keresztül a katonai szempontból semlegességi politika mintaképe volt. Putyinék éppenséggel a finn semlegesség modelljét látták volna elfogadhatónak a megtámadott Ukrajna esetében is. A finnek és a svédek most azt üzenték, ez a politika éppen az orosz fenyegetettség miatt idejétmúlt. A madridi csúcs azt üzeni, hogy Oroszország egy erős és – főleg – egységes ellenfélre talált a NATO-ban, miután kívülről szemlélve ez sokszor nem így tűnt. Ettől Putyin hadserege még nem fog kivonulni Ukrajnából, de a világrendet megbontó ambíciói mérséklődhetnek.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vagy sikerül mozgósítani, vagy Simion lesz a befutó

Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.

Páva Adorján

Páva Adorján

Erdély a „teremtő káoszban”

Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Románia a vesztébe rohan, de még visszafordulhat

Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.

Balogh Levente

Balogh Levente

A választás, amely senkinek sem hiányzott

Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Na de mi következik az államfőválasztás után?

Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ferenc, a „magyaros” pápa

Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.

Balogh Levente

Balogh Levente

Árad a cián

A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.