Rostás Szabolcs
2022. május 17., 08:592022. május 17., 08:59
Bár annak idején hangos értetlenkedés és tiltakozás övezte bizonyos körökben Magyarország 2019-ben hozott döntését, miszerint nem vesz részt az Eurovíziós Dalfesztiválon, az idő végül Budapestet igazolta. A múlt hétvégén hatvanhatodik alkalommal megrendezett dalversenyről ugyanis kiderült, nem csak egy politikai és egyéb, a versenyszellemtől teljesen idegen megfontolások alapján összehozott giccsparádé, hanem egy óriási szélhámia.
Egy megmérettetésnek csúfolt tévés hacacáré, amelyen nem a legtehetségesebb, legjobb énekes- és tánctehetséggel megáldott előadókat kiáltják ki győztesnek, hanem akit a szervezők akarnak. Mégpedig az Európai Műsorsugárzók Uniója (EBU), amely az idén Torinóban rendezett dzsembori kellős közepén jelentette be, hogy hat ország zsűrijének döntését lesöpörte az asztalról, szavazatukat nem vette figyelembe, hanem saját megfontolásból csatornázta őket adott fellépő javára – esetünkben Ukrajnának.
A hoppon maradt országok egyike Románia, amelynek ítészei mindhiába adtak maximális osztályzatot, 12 pontot a Moldovai Köztársaság együttesének, szavazatai nem keleten, hanem északon kötöttek ki, az ukrán fellépő söpörte be őket. Az EBU mindmáig képtelen konkrétumokkal alátámasztott érvekkel megindokolni, miért nem vette figyelembe, sőt másította meg bizonyos országok opcióit, milyen bizonyítékok alapján gyanúsítja őket mismásolással, csalással, tisztességtelen játékkal.
A dalfesztivált az ukrán Kalush Orchestra nyerte, amely természetesen kihasználta az alkalmat, és a segítség fokozását kérte a nemzetközi közvéleménytől a háború sújtotta ország számára, a bukaresti köztelevízió pedig – az Eurovízió romániai szervezőjeként – követelheti a magyarázatot, azzal is marad. Pedig jobban tenné, ha legközelebb végképp kimaradna, és nem költené a több tízezer eurós közpénzt arra, hogy részt vegyen egy olyan „versenyen”, amelyen menet közben változtatnak a játékszabályokon, egyik-másik részvevőt pedig meg is alázzák.
Az Eurovízió nem arról volt híres az elmúlt években, hogy kimondottan a könnyűzenei előadók kvalitásai alapján válassza ki azt, aki a legjobban megérdemli, hogy ilyen jellegű verseny győztese legyen. Még úgy sem, hogy a végeredmény kialakulásában egyenlő arányban számít a szakma, a zsűri, valamint a közönség véleménye.
A dalverseny régóta átcsapott a kommersz zenét, bugyuta dalszövegeket felkaroló show-műsorba, amely untig pufogtatja az olyan szlogeneket, mint az elfogadás, sokszínűség – előszeretettel piedesztálra emelve a szexuális kisebbségeket, lásd a transzvesztita Conchita Wurst 2014-es győzelmét –, aminek képes alárendelni a saját versenyszabályait is. Idén történetesen azzal, hogy pusztán politikai szempontok alapján, az orosz–ukrán háború apropóján kihozták győztesnek az ukrán részvevőket. Amivel nem csupán a dalfesztivált hiteltelenítették és járatták le teljesen, hanem az ukrán népnek is rosszat tettek, hiszen mindamellett, hogy a többség Ukrajnával rokonszenvez az Oroszország által elkövetett agresszió kapcsán, nagyon sokan igazságtalannak tartják, hogy csupán azért nyerettek meg egy zenekarral egy megmérettetést, mert háborút vív.
A háború mentén amúgy is rendkívül ellentmondásos – és igazságtalan – döntések születnek orosz sportolók, csapatok, válogatottak nemzetközi versenyekről történő kizárásáról, az idei Eurovízión sem indulhatott orosz fellépő Putyin háborúja miatt.
Ukrajnát, az onnan érkező menekülteket természetesen segíteni, támogatni kell, az viszont teljesen értelmetlen hozzáállás, ha ezentúl minden egyes megmérettetésen – legyen az úszóverseny, labdarúgó-mérkőzés vagy dalfesztivál – automatikusan győztesnek hirdetik ki az ukrán indulót. Hiszen a szolidaritást nem szabad összekeverni a versennyel, mint ahogy a politikát sem az előadó-művészettel. Ellenkező esetben hiába nevezik Eurovíziónak, az gyakorlatilag ugyanolyan, mint a román kommunista diktatúrát kiszolgáló egykori átideologizált agymosás, a Megéneklünk, Románia.
Balogh Levente
Az eredményt látva kijelenthető: a kormánypártok akkor is nehezen tudtak volna jobb eredményt összehozni a szélsőjobboldali, magyargyűlölő George Simion számára az elnökválasztáson, ha a kampányidőszakban közvetlenül mellette korteskednek.
Páva Adorján
Románia most aztán nem marad le: a dekadens Nyugattal egy időben rendelte be magának a szélsőséges-populista-szuverenista tisztítódesszertet.
Rostás Szabolcs
Bár a kellemetlen meglepetés több tekintetben is benne volt a pakliban, nem túlzás sokknak nevezni a romániai államfőválasztás vasárnap rendezett első fordulójának eredményét.
Balogh Levente
Vélhetően sokan értenek egyet azzal, hogy Romániában nagyjából annyi szükség volt arra, hogy 2025-ben újabb, ráadásul megismételt elnökválasztást kelljen tartani, mint egy pornófilm forgatásán az intimitás-koordinátorra.
Rostás Szabolcs
Habár a tavaly novemberi államfőválasztás eredményének érvénytelenítése ismét alátámasztotta a mondást, hogy Romániában bármi megtörténhet, sőt annak az ellenkezője is, mégis nagyobb a valószínűsége, hogy május 19-étől új államelnöke lesz az országnak.
Balogh Levente
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Balogh Levente
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
szóljon hozzá!