Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikával nyakon öntött giccsparádé

2022. május 17., 08:59

2022. május 17., 08:59

Bár annak idején hangos értetlenkedés és tiltakozás övezte bizonyos körökben Magyarország 2019-ben hozott döntését, miszerint nem vesz részt az Eurovíziós Dalfesztiválon, az idő végül Budapestet igazolta. A múlt hétvégén hatvanhatodik alkalommal megrendezett dalversenyről ugyanis kiderült, nem csak egy politikai és egyéb, a versenyszellemtől teljesen idegen megfontolások alapján összehozott giccsparádé, hanem egy óriási szélhámia.

Egy megmérettetésnek csúfolt tévés hacacáré, amelyen nem a legtehetségesebb, legjobb énekes- és tánctehetséggel megáldott előadókat kiáltják ki győztesnek, hanem akit a szervezők akarnak. Mégpedig az Európai Műsorsugárzók Uniója (EBU), amely az idén Torinóban rendezett dzsembori kellős közepén jelentette be, hogy hat ország zsűrijének döntését lesöpörte az asztalról, szavazatukat nem vette figyelembe, hanem saját megfontolásból csatornázta őket adott fellépő javára – esetünkben Ukrajnának.

A hoppon maradt országok egyike Románia, amelynek ítészei mindhiába adtak maximális osztályzatot, 12 pontot a Moldovai Köztársaság együttesének, szavazatai nem keleten, hanem északon kötöttek ki, az ukrán fellépő söpörte be őket. Az EBU mindmáig képtelen konkrétumokkal alátámasztott érvekkel megindokolni, miért nem vette figyelembe, sőt másította meg bizonyos országok opcióit, milyen bizonyítékok alapján gyanúsítja őket mismásolással, csalással, tisztességtelen játékkal.

A dalfesztivált az ukrán Kalush Orchestra nyerte, amely természetesen kihasználta az alkalmat, és a segítség fokozását kérte a nemzetközi közvéleménytől a háború sújtotta ország számára, a bukaresti köztelevízió pedig – az Eurovízió romániai szervezőjeként – követelheti a magyarázatot, azzal is marad. Pedig jobban tenné, ha legközelebb végképp kimaradna, és nem költené a több tízezer eurós közpénzt arra, hogy részt vegyen egy olyan „versenyen”, amelyen menet közben változtatnak a játékszabályokon, egyik-másik részvevőt pedig meg is alázzák.

Az Eurovízió nem arról volt híres az elmúlt években, hogy kimondottan a könnyűzenei előadók kvalitásai alapján válassza ki azt, aki a legjobban megérdemli, hogy ilyen jellegű verseny győztese legyen. Még úgy sem, hogy a végeredmény kialakulásában egyenlő arányban számít a szakma, a zsűri, valamint a közönség véleménye.

A dalverseny régóta átcsapott a kommersz zenét, bugyuta dalszövegeket felkaroló show-műsorba, amely untig pufogtatja az olyan szlogeneket, mint az elfogadás, sokszínűség – előszeretettel piedesztálra emelve a szexuális kisebbségeket, lásd a transzvesztita Conchita Wurst 2014-es győzelmét –, aminek képes alárendelni a saját versenyszabályait is. Idén történetesen azzal, hogy pusztán politikai szempontok alapján, az orosz–ukrán háború apropóján kihozták győztesnek az ukrán részvevőket. Amivel nem csupán a dalfesztivált hiteltelenítették és járatták le teljesen, hanem az ukrán népnek is rosszat tettek, hiszen mindamellett, hogy a többség Ukrajnával rokonszenvez az Oroszország által elkövetett agresszió kapcsán, nagyon sokan igazságtalannak tartják, hogy csupán azért nyerettek meg egy zenekarral egy megmérettetést, mert háborút vív.

A háború mentén amúgy is rendkívül ellentmondásos – és igazságtalan – döntések születnek orosz sportolók, csapatok, válogatottak nemzetközi versenyekről történő kizárásáról, az idei Eurovízión sem indulhatott orosz fellépő Putyin háborúja miatt.

Ukrajnát, az onnan érkező menekülteket természetesen segíteni, támogatni kell, az viszont teljesen értelmetlen hozzáállás, ha ezentúl minden egyes megmérettetésen – legyen az úszóverseny, labdarúgó-mérkőzés vagy dalfesztivál – automatikusan győztesnek hirdetik ki az ukrán indulót. Hiszen a szolidaritást nem szabad összekeverni a versennyel, mint ahogy a politikát sem az előadó-művészettel. Ellenkező esetben hiába nevezik Eurovíziónak, az gyakorlatilag ugyanolyan, mint a román kommunista diktatúrát kiszolgáló egykori átideologizált agymosás, a Megéneklünk, Románia.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.

Makkay József

Makkay József

Megtűrt vagy száműzött magyar nyelv Erdélyben

Sajtónk mostanság keveset foglalkozik a magyar nyelvhasználat kérdésével Erdélyben. Többéves fellángolás után – amikor politikusaink lobbizása mellett több civil szervezet is a magyar nyelvhasználatért kardoskodott –, mára a történet elcsendesedett.

Kiss Judit

Kiss Judit

Anyai pofonok és kényszermunka mínusz 30 fokban

Sokféleképpen címkézik a kort, amiben élünk. A 21. század első három évtizedét jellemzik az információrobbanás, az újmédia idejeként, a technológia fejlődésének soha nem látott iramú felgyorsulásaként.