Kiss Judit
2018. január 17., 22:522018. január 17., 23:02
2018. január 17., 22:522018. január 17., 23:02
Nem lep meg már senkit, hogy rendületlenül, gombamód szaporodnak a közoktatást érintő módosítások, hiszen így van ez évek-évtizedek óta.
2018 elején ismét változások körvonalazódtak: a rendszer egészére érvényes új keretszabályzatot hozott létre a kormány. Az események azóta szembetűnően felgyorsultak a kabinet háza táján, újabb kormányfő került a süllyesztőbe, az oktatásra vonatkozó módosítások ritmusa azonban – az ilyenfajta váltásoktól függően vagy függetlenül – ugyanolyan szapora.
A számos „reform” közül most csak egyet emelnénk ki: kormány- és minisztercserék, rendelet-visszavonások ide vagy oda, sokakat élénken foglalkoztató dologról van szó. A mobiltelefonról. A keretszabályzat korlátozza az okoseszközök iskolai használatát, eszerint a diákok nem tarthatják többé maguknál órákon és vizsgákon, a lehalkított vagy kikapcsolt készülékeket a tanterem kijelölt helyén kell letétbe helyezniük.
Sok felnőtt üdvözli a kezdeményezést, a diákszervezetek pedig természetszerűleg tiltakoztak, hiszen valljuk be, a legtöbb tizenévesnek elvonási tünetei lennének, ha hosszabb időre nélkülöznie kellene készülékét. Nem vitás, hogy számos pozitív hozadéka lehet annak, ha a diákok legalább napi hat-hét órára megválnának a kezükhöz nőtt digitális nyúlványtól, amelyet leggyakrabban csetelésre, üzengetésre használnak az iskolában. Vagy arra, hogy titokban lefilmezzék a tanárt, gifeket és mémeket gyártsanak félresikerült mozdulataiból, szelfikkel tetszelegjenek a közösségi oldalakon, és ahelyett, hogy élőszóban értekeznének, a képernyő fölé görnyedve ki-ki belemerül a saját mobilja nyújtotta virtualitásba. Ha legalább iskolaidőben félretennék az okostelefont, talán picit jobban oda tudnának figyelni arra, léteznek-e valós dimenziók a virtualitáson túl.
Viszont azt is jó észben tartani, hogy a digitális bennszülött Z generáció számára abszolút megkerülhetetlen a mobilhasználat. Nem tehetnek róla, de ők már a virtualitás uralta világban nőttek fel, így gyökeresen másak a tanulási, információszerzési, olvasási szokásaik, mint a korábbi nemzedékeknek. Lehet, hogy az egymást váltó döntéshozók valamelyikének végre eszébe kéne jusson: mivel butaság és anakronizmus arra törekedni, hogy kimaradjanak a fiatalok életéből az okostelefonok, mi lenne, ha szervesen beépítenék használatukat az oktatásba?
Azon is el kéne töprengeni: vajon valóban a szekrényben a helyük? Hiszen épp az iskolában lehetne rávezetni a digitális bennszülött diákságot, hogy miként alkalmazza információszerzésre, kreativitása fejlesztésére a mobilt. Úgy tűnik, erre is várni kell még, akárcsak sok-sok helyénvaló változtatásra. De ez sem lep meg senkit mifelénk.
A tanórák alatt nem tarthatják maguknál mobiltelefonjukat a diákok, akik ugyanakkor a továbbiakban nem vállalhatnak kapusszolgálatot az oktatási minisztérium új közoktatási iskolai rendszabályzata alapján, amelyet a tanulókat képviselő országos szervezet részben hasznosnak tart, de több kifogást is megfogalmaztak.
Makkay József
Pattanásig feszült a helyzet a nyugat-, és a kelet-európai gazdák körében. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda tüntetne.
Páva Adorján
A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.
Kiss Judit
Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.
Balogh Levente
Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.
Rostás Szabolcs
Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
1 hozzászólás