Kiss Judit

Kiss Judit

Okostelefonok és digitális bennszülöttek

2018. január 17., 22:522018. január 17., 23:02

2018. január 17., 22:522018. január 17., 23:02

Nem lep meg már senkit, hogy rendületlenül, gombamód szaporodnak a közoktatást érintő módosítások, hiszen így van ez évek-évtizedek óta.

2018 elején ismét változások körvonalazódtak: a rendszer egészére érvényes új keretszabályzatot hozott létre a kormány. Az események azóta szembetűnően felgyorsultak a kabinet háza táján, újabb kormányfő került a süllyesztőbe, az oktatásra vonatkozó módosítások ritmusa azonban – az ilyenfajta váltásoktól függően vagy függetlenül – ugyanolyan szapora.

A számos „reform” közül most csak egyet emelnénk ki: kormány- és minisztercserék, rendelet-visszavonások ide vagy oda, sokakat élénken foglalkoztató dologról van szó. A mobiltelefonról. A keretszabályzat korlátozza az okoseszközök iskolai használatát, eszerint a diákok nem tarthatják többé maguknál órákon és vizsgákon, a lehalkított vagy kikapcsolt készülékeket a tanterem kijelölt helyén kell letétbe helyezniük.

Sok felnőtt üdvözli a kezdeményezést, a diákszervezetek pedig természetszerűleg tiltakoztak, hiszen valljuk be, a legtöbb tizenévesnek elvonási tünetei lennének, ha hosszabb időre nélkülöznie kellene készülékét. Nem vitás, hogy számos pozitív hozadéka lehet annak, ha a diákok legalább napi hat-hét órára megválnának a kezükhöz nőtt digitális nyúlványtól, amelyet leggyakrabban csetelésre, üzengetésre használnak az iskolában. Vagy arra, hogy titokban lefilmezzék a tanárt, gifeket és mémeket gyártsanak félresikerült mozdulataiból, szelfikkel tetszelegjenek a közösségi oldalakon, és ahelyett, hogy élőszóban értekeznének, a képernyő fölé görnyedve ki-ki belemerül a saját mobilja nyújtotta virtualitásba. Ha legalább iskolaidőben félretennék az okostelefont, talán picit jobban oda tudnának figyelni arra, léteznek-e valós dimenziók a virtualitáson túl.

Viszont azt is jó észben tartani, hogy a digitális bennszülött Z generáció számára abszolút megkerülhetetlen a mobilhasználat. Nem tehetnek róla, de ők már a virtualitás uralta világban nőttek fel, így gyökeresen másak a tanulási, információszerzési, olvasási szokásaik, mint a korábbi nemzedékeknek. Lehet, hogy az egymást váltó döntéshozók valamelyikének végre eszébe kéne jusson: mivel butaság és anakronizmus arra törekedni, hogy kimaradjanak a fiatalok életéből az okostelefonok, mi lenne, ha szervesen beépítenék használatukat az oktatásba?

Azon is el kéne töprengeni: vajon valóban a szekrényben a helyük? Hiszen épp az iskolában lehetne rávezetni a digitális bennszülött diákságot, hogy miként alkalmazza információszerzésre, kreativitása fejlesztésére a mobilt. Úgy tűnik, erre is várni kell még, akárcsak sok-sok helyénvaló változtatásra. De ez sem lep meg senkit mifelénk.

korábban írtuk

Nem szabad jeggyel büntetni a diákot – közvita nélkül módosították a közoktatás iskolai rendszabályzatát
Nem szabad jeggyel büntetni a diákot – közvita nélkül módosították a közoktatás iskolai rendszabályzatát

A tanórák alatt nem tarthatják maguknál mobiltelefonjukat a diákok, akik ugyanakkor a továbbiakban nem vállalhatnak kapusszolgálatot az oktatási minisztérium új közoktatási iskolai rendszabályzata alapján, amelyet a tanulókat képviselő országos szervezet részben hasznosnak tart, de több kifogást is megfogalmaztak.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Rafah ostroma és a hasznos idióta terroristasimogatók

Meg kell hagyni, az izraeli kormány részéről igencsak merész lépés volt, hogy a határozott washingtoni – és általában nyugati – rosszallás ellenére megindította az ostromot a Hamász iszlamista terrorszervezet utolsó gázai bástyája, Rafah ellen.

Makkay József

Makkay József

Román környezetvédelem, ahol a medvéken kívül senki nincs biztonságban

Egymást érik a medvék kószálásáról szóló hírek az erdélyi településeken. A székelyföldi falvak és városok utcáin megszokottá vált látvány a helyieken kívül senkit nem zavar. A választásokra készülő Romániában hivatalosan nem is létezik ,,medvekérdés”.

Balogh Levente

Balogh Levente

Iohannis, NATO, haladárok, Orbán-pártiság

Nem mondhatni, hogy Klaus Iohannis román államfőnek a NATO főtitkári tisztségének elnyerésére amúgy sem túl combos esélyei erősödtek azzal, hogy az eddig ingadozó Törökország jelezte: a vezető tagállamok által támogatott Mark Ruttét támogatja.

Páva Adorján

Páva Adorján

Nem Székelyföld Románia, hanem Románia Székelyföld

Amikor először vittem ki meccsre, immár kedves feleségem sehogy sem tudta felfogni: mégis hogy lehet, hogy én, a „nagy magyar” románul énekelek, üvöltözöm.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Temetnék az etnopolitikát

Kisebb össztűz alá került az RMDSZ a június 9-én (összevonva) rendezendő helyhatósági és európai parlamenti választások kampányára ráfordulva, egészen pontosan az alakulat politikai irányvonala került kifogás tárgyává.

Makkay József

Makkay József

Miért nem válaszolunk magyarul a román hivatalnoknak?

A Bálványos Intézetnek a múlt héten közzétett, a magyar nyelv erdélyi érvényesüléséről szóló kutatási eredményei felkiáltójelként hatnak ellaposodó közéletünkben, ahol anyanyelvünk intézményesülése jó ideje már nem téma a közbeszédben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Koalíciós vereség a rajt előtt

Az önkormányzati választásoknak még a kampánya sem kezdődött el hivatalosan, de a PSD és a PNL alkotta kormánykoalíció máris vereséget könyvelhet el.