Makkay József

Makkay József

A tehenek bélgáza zavarja leginkább Brüsszelt

2024. november 20., 13:322024. november 20., 14:21

2024. november 20., 13:322024. november 20., 14:21

Ismét pattanásig feszült a helyzet a belga, francia, német, de a kelet-európai gazdák körében is. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda vonulhat traktorokkal az utakra.

Múlt héten belgiumi gazdák vonultak utcára erőgépeikkel, hétfőn már francia társaik is demonstráltak, Párizs környéki autópálya-szakaszokat zárva le. Közben állást foglalt a német parasztszövetség elnöke is, aki hangsúlyozta, hogy idén tavasszal nem azért vonultak utcára, hogy az Európai Unió vezetősége ugyanott folytassa megszorító intézkedéseit, mint a Európát átfogó tavaszi gazdatüntetések előtt.

A német gazdák érdekképviselete egyértelművé tette, hogy ismét tömeges demonstrációk lesznek, ha az Európai Bizottság nem mond le az uniós mezőgazdaságot átfogó nagy ,,reformterveiről”,

amelyek még több terhet rónak a tagországok gazdatársadalmára.

A brüsszeli technokraták perverzitása igazából abban mutatkozik meg, hogy mialatt egyre szigorúbb környezetvédelmi korlátozásokkal szabnak új irányt az európai mezőgazdaságnak, addig a dél-amerikai úgynevezett Mercosur-országok agrártermékeit vámmentesen rászabadítanák az európai piacokra. A brazil, az argentin és más dél-amerikai országok gazdáinak az európaihoz fogható környezetvédelmi intézkedések közül semmit nem kell betartaniuk, ezért jóval olcsóbban tudják előállítani termékeiket, amelyek az európai piacon kiütik a versenyből a helyi gazdák kínálatát.

Szakértők szerint az Európai Unióval kötendő Mercosur-egyezmény hátterében igazából a német autóipar lehetséges megmentése áll: Brüsszel így próbál új vámmentes piacokat keresni a bezárult oroszországi, és a kérdésessé váló kínai felvevőpiac pótlására.

Ennek oldalvizein áldoznák be az európai mezőgazdasági termelést olyan formán, hogy a tömegáru – gabona, marhahús, csirkehús, stb. – az európai gazdák kínálatánál jóval olcsóbb áron érkezne piacainkra.

Ezt szolgálja a területalapú támogatás gyökeres átalakítása is, ami ellen a magyar uniós elnökség keményen tiltakozik, de kérdés, hogy meg tudja-e akadályozni a szépen csomagolt bizottsági elképzelés átgyúrását az uniós döntéshozókon. Az Európai Bizottság tervezete szerint a következő uniós ciklustól a területalapú támogatás nem normatív alapon, hanem célzottan, egyes termelői csoportok részére érkezne.

A nyilvánosságra került elképzelések szerint jelentősen korlátoznák a mezőgazdasági területnagyságot, ami után területalapú támogatás fizethető. Ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy a nagy gabonatermesztő farmok és a sok legelővel, illetve kaszálóval rendelkező állattelepek hátrányba kerülnének. Mivel szigorú uniós feltételek mellett támogatás nélkül a nagy farmoknak sem éri meg gabonát termelni, sem szarvasmarhát tartani, az Unió a kieső árut külső országokból importálná.

Az uniós döntéshozók számára a fő ellenségnek számító tehén bélgáza nem az európai, hanem a dél-amerikai környezetet szennyezné, amitől az uniós bürokraták szerint földgolyónk tisztább maradna.

Magasabb területalapú támogatással az Európai Bizottság helyzetbe akarja hozni a zöldség- és a gyümölcstermesztő kis- és közepes farmokat, ami ugyan szépen hangzik, de kérdés, hogy a gazdák hisznek-e még a brüsszeli ígéreteknek. Vagy elfogadják-e, hogy ez más gazdaközösségek kárára történjen?

Kiszivárgott információk szerint az uniós mezőgazdaság erőltetett átalakításában az is szerepet játszik, hogy Brüsszel komolyan számol Ukrajna európai uniós tagságával, ami hatalmas többletköltségekkel járna az ukrajnai farmok megtámogatása miatt. A Közös Agrárpolitikának nincs honnan előteremtenie a több tízmilliárd eurós plusz kiadást, így a jelenlegi költségek lefaragásával fedeznék a kifizetésre kerülő ukrajnai összegeket. Erre akár Ukrajna uniós tagsága előtt is sor kerülhetne, különböző segélyek és támogatások formájában.

Egy dolog bizonyos: Európa-szerte ismét nagy a gazdák felháborodása, mert bebizonyosodott, hogy a tavaszi gazdatüntetések befejezésének árán tett brüsszeli ígéretek szemfényvesztésnek bizonyultak. Az unió vezetői nem csak a gazdákat, hanem a több százmillió élelmiszer-fogyasztót is átverik, amikor a sokszorosan ellenőrzött és megbízható helyi mezőgazdasági termékek helyett a szigorú európai élelmiszer-biztonsági előírásokra fittyet hányó, olcsó, Unión kívüli termékekkel akarják ,,kiváltani” az EU gazdáinak munkáját.

Jelenleg a húzd meg, ereszd meg játék folyik a gazdák és az Európai Unió vezetői között. Ha ismét sok ezer traktor lepi el a kontinens útjait, talán esély lesz rá, hogy a tagországok mezőgazdasági termelői számára elfogadhatóbb „uniós agrárreform” szülessen.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Páva Adorján

Páva Adorján

Koszovó és Székelyföld kötényt ad Romániának

A kisgyerek nehezen dolgozza fel, hogy a Mikulás igazából nem létezik – nagyjából ugyanilyen küzdelmes folyamat Románia számára elfogadni Koszovó, vagy akár önmaga része, Székelyföld létezését is.

Kiss Judit

Kiss Judit

Hírfolyamunkban a hó – Semmi különös, csak egy csoda

Görgetünk, bámuljuk képernyőinken hírfolyamok végtelenített, soha el nem fogyó szalagjait. Ha netán szokatlanabb időjárási mozzanat történik odakint, legtöbbször nem is az ablakon kitekintve vesszük észre.

Balogh Levente

Balogh Levente

Ki menti meg a magyarokat az eszement közigazgatási átszervezéstől és az asszimilációtól?

Reméljük, az RMDSZ vezetői vannak annyira úriemberek, hogy legalább egy csokor virágot és egy doboz bonbont küldenek majd Elena Lasconinak, köszönetképpen azért, hogy a pártja kitűnő kampánytémát biztosított számukra a választások előtti hetekben.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Az RMDSZ, a kormányzás és a feketeleves

Bár a közelgő parlamenti és államfőválasztás kampányának zaja eltereli a figyelmet számos lényeges elemről, a választópolgároknak ajánlott azzal a tudattal készülniük a novemberi-decemberi szavazásra, hogy jövőre nehéz idők köszöntenek be Romániában.

Balogh Levente

Balogh Levente

Trump visszatér: Európa lépéskényszerben, a magyarok örülhetnek

Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Politikai csatlós-e a választópolgár?

A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Csak a PNL menthet meg a PSD, az AUR, Orbán és a gonosz földönkívüliek összeesküvésétől!

Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.