Makkay József
2024. november 20., 13:322024. november 20., 13:32
2024. november 20., 14:212024. november 20., 14:21
Ismét pattanásig feszült a helyzet a belga, francia, német, de a kelet-európai gazdák körében is. A területalapú agrártámogatások lefaragása, a tehéntartás korlátozása és a vámmentes dél-amerikai mezőgazdasági termékek behozatala miatt több tízezer gazda vonulhat traktorokkal az utakra.
Múlt héten belgiumi gazdák vonultak utcára erőgépeikkel, hétfőn már francia társaik is demonstráltak, Párizs környéki autópálya-szakaszokat zárva le. Közben állást foglalt a német parasztszövetség elnöke is, aki hangsúlyozta, hogy idén tavasszal nem azért vonultak utcára, hogy az Európai Unió vezetősége ugyanott folytassa megszorító intézkedéseit, mint a Európát átfogó tavaszi gazdatüntetések előtt.
amelyek még több terhet rónak a tagországok gazdatársadalmára.
A brüsszeli technokraták perverzitása igazából abban mutatkozik meg, hogy mialatt egyre szigorúbb környezetvédelmi korlátozásokkal szabnak új irányt az európai mezőgazdaságnak, addig a dél-amerikai úgynevezett Mercosur-országok agrártermékeit vámmentesen rászabadítanák az európai piacokra. A brazil, az argentin és más dél-amerikai országok gazdáinak az európaihoz fogható környezetvédelmi intézkedések közül semmit nem kell betartaniuk, ezért jóval olcsóbban tudják előállítani termékeiket, amelyek az európai piacon kiütik a versenyből a helyi gazdák kínálatát.
Szakértők szerint az Európai Unióval kötendő Mercosur-egyezmény hátterében igazából a német autóipar lehetséges megmentése áll: Brüsszel így próbál új vámmentes piacokat keresni a bezárult oroszországi, és a kérdésessé váló kínai felvevőpiac pótlására.
Ezt szolgálja a területalapú támogatás gyökeres átalakítása is, ami ellen a magyar uniós elnökség keményen tiltakozik, de kérdés, hogy meg tudja-e akadályozni a szépen csomagolt bizottsági elképzelés átgyúrását az uniós döntéshozókon. Az Európai Bizottság tervezete szerint a következő uniós ciklustól a területalapú támogatás nem normatív alapon, hanem célzottan, egyes termelői csoportok részére érkezne.
A nyilvánosságra került elképzelések szerint jelentősen korlátoznák a mezőgazdasági területnagyságot, ami után területalapú támogatás fizethető. Ez gyakorlatilag azt jelentené, hogy a nagy gabonatermesztő farmok és a sok legelővel, illetve kaszálóval rendelkező állattelepek hátrányba kerülnének. Mivel szigorú uniós feltételek mellett támogatás nélkül a nagy farmoknak sem éri meg gabonát termelni, sem szarvasmarhát tartani, az Unió a kieső árut külső országokból importálná.
Magasabb területalapú támogatással az Európai Bizottság helyzetbe akarja hozni a zöldség- és a gyümölcstermesztő kis- és közepes farmokat, ami ugyan szépen hangzik, de kérdés, hogy a gazdák hisznek-e még a brüsszeli ígéreteknek. Vagy elfogadják-e, hogy ez más gazdaközösségek kárára történjen?
Kiszivárgott információk szerint az uniós mezőgazdaság erőltetett átalakításában az is szerepet játszik, hogy Brüsszel komolyan számol Ukrajna európai uniós tagságával, ami hatalmas többletköltségekkel járna az ukrajnai farmok megtámogatása miatt. A Közös Agrárpolitikának nincs honnan előteremtenie a több tízmilliárd eurós plusz kiadást, így a jelenlegi költségek lefaragásával fedeznék a kifizetésre kerülő ukrajnai összegeket. Erre akár Ukrajna uniós tagsága előtt is sor kerülhetne, különböző segélyek és támogatások formájában.
Egy dolog bizonyos: Európa-szerte ismét nagy a gazdák felháborodása, mert bebizonyosodott, hogy a tavaszi gazdatüntetések befejezésének árán tett brüsszeli ígéretek szemfényvesztésnek bizonyultak. Az unió vezetői nem csak a gazdákat, hanem a több százmillió élelmiszer-fogyasztót is átverik, amikor a sokszorosan ellenőrzött és megbízható helyi mezőgazdasági termékek helyett a szigorú európai élelmiszer-biztonsági előírásokra fittyet hányó, olcsó, Unión kívüli termékekkel akarják ,,kiváltani” az EU gazdáinak munkáját.
Jelenleg a húzd meg, ereszd meg játék folyik a gazdák és az Európai Unió vezetői között. Ha ismét sok ezer traktor lepi el a kontinens útjait, talán esély lesz rá, hogy a tagországok mezőgazdasági termelői számára elfogadhatóbb „uniós agrárreform” szülessen.
Rostás Szabolcs
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
Balogh Levente
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Balogh Levente
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
Balogh Levente
Bukarest megpróbál túllépni eddigi, meglehetősen passzív külpolitikáján, és jelentősebb szerepet kíván vállalni Európa keleti és délkeleti részén – erre enged következtetni Nicuşor Dan újdonsült államfő eheti moldovai és ukrajnai látogatása.
Rostás Szabolcs
A közelmúltban végbement társadalmi-politikai folyamatok ismeretében a lehető legkedvezőtlenebb irányba tartanak Bukarestben a kormányalakításról és a költségvetési hiány csökkentéséről szóló pártközi tárgyalások.
Balogh Levente
Ha George Simion nem is győzött az elnökválasztáson, azért mégis sokat nyert abból a „kalandból”, hogy ő lett a szélsőjobboldal közös államfőjelöltje.
Gazda Árpád
1916. szeptember 20-án az Erdélybe betörő román hadsereg egyik ágyúlövedéke Vízaknán léket robbantott a hegy oldalában, és a korábban elárasztott sóbányából kitóduló sós víz három 1848-as huszár konzerválódott holttestét is magával sodorta.
szóljon hozzá!