Bálint Eszter
2018. január 21., 22:412018. január 21., 22:42
2018. január 21., 22:412018. január 21., 22:42
Egyet előre, egyet hátra – írtuk néhány nappal ezelőtt annak kapcsán, hogy életbe lépett ugyan a romániai vállalkozások által rég várt „megelőzési” törvény, amelynek lényege, hogy az ellenőrző szervek nem bírságolhatják a cégeket tetemes összegekre már az első kihágásnál, ám a tavalyi év végén a szociálliberális kabinet elfogadott egy olyan sürgősségi kormányrendeletet, ami a bírság vagy elkobzott javak értéke 15 százalékának megfelelő jutalékot helyez kilátásba az adóellenőröknek – magyarán érdekeltek lesznek abban, hogy a kákán is csomót keressenek.
A helyzet visszásságát pedig csak fokozza, hogy miközben a bónuszokat biztosító jogszabály hatályban van, a prevenciós törvény nincs, mivel alkalmazási módszertan nélkül nem lehet tudni, hogy mire is vonatkozik.
Nem csoda tehát, hogy a vállalkozói szféra aggodalommal tekint a 2018-as évre már csak azért sem, mert még egy sor olyan módosítást hozott a Tudose-kabinet fiskális forradalma, amelyek hatásait egyelőre csak sejtjük, de még hónapoknak kell eltelniük, hogy pontosan lássuk, hány lépést tettek előre és hányat hátra. (Hajlamosak vagyunk előre azt hinni, hogy abban az esetben, ha semmi sem változik, akkor a hátrafele tett lépések száma meghaladja majd a jótékony hatásúakét.)
Mint a tavalyi év végén láthattuk, a fiskális forradalomnak már a híre is történelmi mélypontra taszította a lejt az euróhoz képest, az infláció szárnyalásával vállvetve pedig rég látott magasságokba repítette az irányadó bankközi kamatlábat, a ROBOR-t, nem kevés fejtörést okozva a bankhitellel rendelkezőknek, s ezt csak tetézte, hogy a Román Nemzeti Bank (BNR) az idei év elején alapkamatot emelt. Ezt a korántsem derűs állást most megfejelte a kormányválság, és pénteken újabb rekordot döntött a referencia-árfolyama.
Egy év alatt a harmadik miniszterelnök alakíthat kormányt. Hogy meddig kormányozhat Viorica Dăncilă és csapata, nehéz lenne megjósolni. Egyelőre úgy tűnik, Liviu Dragnea hű emberéről van szó, de az előző két jelölés kapcsán is ezt gondoltuk, hiszen őket még ráadásul személyesen a PSD-elnök nevesítette. Mindenesetre kénytelenek vagyunk elismerni, hogy jól döntött Klaus Johannis államfő, amikor elfogadta a jelölést, és nem húzta tovább a politikai válságot, így is elég kárt okozott, és okozhat még az elkövetkező napokban, az ellenzék pedig semmilyen reális alternatívát nem tud felmutatni, ráadásul a felmérésekben azt követően is a PSD–ALDE-koalíció a nyerő, hogy hét hónap alatt kétszer buktatták meg saját kormányukat.
Hogy milyen tervekkel lát hozzá a kormányzáshoz a harmadik szociálliberális kormány, illetve miniszterelnöke, vagyis Liviu Dragnea változtat-e korábbi elképzelésein, vagy sem, nem tudhatjuk. Tény viszont, hogy Mihai Tudose programja drasztikus módosításokat tartalmazott a Grindeanu-kabinet beiktatásakor a parlament által is elfogadott kormányprogramhoz képest.
Lássuk, ezúttal hogy alakul a lépésszámcél, hány lépést terveznek előre, és hányat hátra.
Miközben szerdától hatályba lépett az ellenőrző szervek büntetéseinek megelőzését célzó törvény, a kis- és közepes vállalkozások szerint a túlkapások éve lehet a 2018-as az adóellenőröket bírságolásra ösztönző jutalék miatt.
Klaus Johannis államfő bejelentette, hogy megbízta kormányalakítással szerdán Viorica Dăncilă EP-képviselőt, akit az eddig is kormányzó PSD-ALDE szociálliberális koalíció javasolt a miniszterelnöki posztra.
Balogh Levente
Donald Trump győzelme nyomán nem oldódnak meg a világ gondjai egy csapásra, sőt gazdasági tervei miatt Európa is aggódhat, de esély nyílhat a háborús konfliktusok lezárására, magyar szempontból pedig gyökeres változás várható a jó irányba.
Rostás Szabolcs
A körülmények úgy hozták, hogy a világ nagyon sok országában rendeztek választásokat ebben az évben.
Balogh Levente
Ha a kétségbeesett vagdalkozással ötvözött szánalmas vergődés olimpiai sportág lenne, a román Nemzeti Liberális Párt (PNL) Nicolae Ciucă elnökkel az élen komoly éremesélyekkel indulhatna.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
szóljon hozzá!