Balogh Levente
2025. március 14., 18:522025. március 14., 18:52
Elöljáróban szögezzük le: örvendetes, hogy a szélsőjobboldali, magyargyűlölő szervezeteket és politikusokat éltető, összeesküvéselmélet-hívő Călin Georgescu nem lehet Románia elnöke. Eltiltása azonban problémás, annak nyomán a szélsőjobb fenyegetés nem múlt el, ráadásul magyar szempontból is veszélyes precedens lehet.
A román állami intézmények ugyanis elképesztő mennyiségű hibát követtek el és iszonyatosan sokat szerencsétlenkedtek a Georgescu-jelenség kapcsán. És ez nem a tavalyi elnökválasztás első fordulója után lezajlott alkotmánybírósági tragikomédiával kezdődött, hanem már jóval azelőtt.
Vagy ha mégis szolgáltattak erről információt, akkor az azok kiértékelésére és felhasználására hivatott illetékesek nem végezték megfelelően a munkájukat. (Illetve a hírszerző szolgálatok mélyállami befolyásától még mindig szenvedő Romániában még az is opció, hogy az egész Georgescu-jelenség eleve valamely szolgálat projektje, amely révén megpróbálja kiterjeszteni a befolyását az ország fölött).
Az alkotmánybíróság két választási forduló közötti magatartásáról már írtunk – enyhén szólva is ellentmondásos, hogy előbb megerősítették az első forduló eredményét, majd azóta sem ismertetett hírszerzési jelentésekre hivatkozva váratlanul mégis megsemmisítették azt.
Látható módon beizzították az összes illetékes hatóságot, a hírszerzéstől kezdve a rendfenntartó és az igazságügyi szervekig, hogy megfelelő „felvezető műsort” biztosítsanak a versenyből való kiiktatásához. Amint biztossá vált, hogy ismét nekifutna a választásoknak, elindult a látványos rajtaütés-sorozat, amely során leleplezték a hálózatot, amely a legfőbb ügyészség szerint Georgescuval és a biztonságára ügyelő zsoldosvezérrel, valamint számos szélsőjobboldali figurával együtt állítólag az alkotmányos rend megváltoztatását tűzte ki célul.
Majd a biztonság kedvéért gyorsan „lelepleztek” még egy neofasiszta gittegyletet is, amely egy 101 éves soviniszta tábornokot is soraiban tudott, és amely kényelmes elrettentő példa, hiszen Moszkvával ápolt kapcsolatokat, és szintén az államrend megdöntését szerette volna – olyan „komoly” célokat kitűzve, miszerint az ország nevét változtassák „Géták földjére”.
A szervezet doktrínája alapján látható, hogy
Persze előfordulhat, hogy a Georgescut érintő „összeesküvés-ügyre” vonatkozó vádak megalapozottak, de azért vannak furcsaságok. Az például a vicc kategóriába tartozik, hogy az ügyészség csak most akarja felelősségre vonni olyan szélsőséges kijelentések, fasiszta szervezetek éltetése miatt, amelyeket négy éve tett.
Mindezek után azonban egyértelmű, hogy az alkotmánybíróság nem dönthetett másként, mint hogy végleg kizárja Georgescut a versenyből. A döntés rövid távon lehet pozitív, de közép- és hosszú távon súlyos következményekkel járhat bel- és külföldön egyaránt.
Lehet, hogy jelenleg ezek minősített információk – már ha egyáltalán léteznek –, de a helyzet súlyossága miatt kötelező lenne a titkosításuk feloldása. Ellenkező esetben az eltiltás még tovább csökkenti az emberek állami hatóságba vetett, amúgy sem túl acélos bizalmát.
Arról nem is beszélve, hogy a kormány illetékesei a jelek szerint arra sem vették a fáradságot, hogy a külföldi partnereket megfelelően és részletesen tájékoztassák arról, mi zajlik Romániában és miért. Hogy elmagyarázzák a Romániát bíráló politikusoknak J. D. Vance-től Matteo Salvinin át Robert Ficóig, hogy
Többek között ennek a mulasztásnak is betudhatóak az új washingtoni kormányzat részéről érkező bírálatok, na meg az is, hogy a The Economist demokrácia-rangsorában Romániát a gyenge demokráciák sorából a hibrid rezsimek közé fokozták le. Ráadásul a döntéshez vezető konkrét részletek ismerete hiányában egy súlyos dilemma is fölmerül:
Számos országban – és az Európai Unió szintjén is – egyre nagyobb problémát jelent, hogy folyamatosan nő az úgynevezett jurisztokrácia, a lopakodó jogalkotás, vagyis az, hogy bíróságok döntenek olyan ügyekben, amelyekben a választott képviselőknek, vagy a választópolgároknak kellene.
Romániában is hasonló történt, főként Diana Șoșoacă eltiltása kapcsán és a tavalyi elnökválasztás első fordulója eredményének megsemmisítésekor, ezért oda kell figyelni, nehogy elburjánozzék a jelenség.
És az sem elhanyagolható veszély, hogy a mostani esetet bármilyen más témában is precedensnek tekinthetik, amikor „kényelmetlen” jelölteket vagy témákat próbálnak kiiktatni a közéletből vagy a közbeszédből.
Ráadásul nem csupán az államfői, hanem bármilyen egyéb – helyi önkormányzati képviselői, polgármesteri, törvényhozói – tisztségtől, vagy valamely állami hatóság vezetői posztjának betöltésétől? Persze lehet, hogy egyesek akkor is biztosan lelkesen ujjonganának, hiszen a román jogállamiság szilárdságához és az alkotmánybíróság politikumtól és titkosszolgálatoktól való függetlenségéhez és szakmai hozzáértéséhez, valamint a tekintélyéhez kétség sem férhet...
Az állás most az, hogy Georgescu nem indulhat az elnökválasztáson, viszont a román hatóságoknak köszönhetően neve és az általa képviselt eszmék ismertsége nem csupán országossá, hanem nemzetközivé vált, támogatottságuk a mellé felsorakozott pártokéhoz hasonlóan minden eddiginél magasabb és a további növekedésük sem kizárt, követői elszántabbak, mint valaha.
Win-win szituáció, nem igaz?
Balogh Levente
Függetlenül attól, hogy valaki kedvelte-e Ferenc pápát, sőt attól is, hogy az ember katolikus vagy protestáns, egy dolog kijelenthető: az egyházfő sokat tett a magyarok – köztük kiemelten az erdélyi magyarok – ügyének ismertebbé tételéért a világban.
Balogh Levente
A fene akarta így húsvétra összetiszázni magát, de nehéz szó nélkül elmenni amellett, hogy egyesek épp akkor szeretnék Erdélyt is „elárasztani”, amikor kiderült: a párt EP-képviselői a saját országuk, saját nemzetük ellenében tevékenykednek.
Rostás Szabolcs
Maximális fokozatra kapcsolt a romániai államfőválasztás kampánya.
Balogh Levente
Valljuk be: igazából inkább akkor lepődtünk volna meg, ha a román hatóságok a múlt heti kolozsvári incidens nyomán készségesen beismerik, hogy egy román férfi annak nemzetisége miatt bántalmazott egy magyar fiatalt.
Balogh Levente
Persze sejthető volt, hogy kutya nehéz lesz Ukrajnában nem hogy békét, de akár csak fegyverszünetet teremteni – de csak most látszik igazán, mennyire az. Főleg úgy, hogy Európa gyökeresen más módon szeretné elérni, mint Donald Trump.
Páva Adorján
Emil Boc sokáig nem tért magához a multikulturalitás reklámarcaként vigyorgó városképét orrba vágó ökölcsapástól, és napokon keresztül azon morfondírozott a hirtelen köré épült szorító sarkában, hogy ezt a telitalálatot hogyan magyarázza ki.
Balogh Levente
A Donald Trump elnökválasztási győzelme nyomán átalakulóban levő világrend kapcsán sokan érezhetik úgy, hogy kicsúszik a lábuk alól a talaj – de kevés ország érezheti annyira intenzíven, mint Románia.
szóljon hozzá!