2010. szeptember 09., 10:372010. szeptember 09., 10:37
A szekrény tetején, a kamrában, az ágy alatt így sorakoznak a különböző méretű és feliratú dobozok egy-két évig, idővel hozzászokik a szemünk, fel sem tűnik, hogy a hangfalat már rég kidobtuk, de a doboza még mindig ott van.
Aztán különböző tálakba még különbözőbb dolgok kerülnek: a gyújtó, ami már rég nem ég, de jól világít a lámpa a másik felén, a szívószál, ami már talán lyukas is valahol, de mi lesz, ha mégis hirtelen szükségünk lesz rá, a falból kikínlódott, elferdült szegek, amit már csak megszokásból nem dobunk el, gombok és kapcsok, melyből nincs két egyforma, és persze a cipőfűzők, melyek párja elszakadt már. S a felhalmozott dolgaink között mégsem találjuk meg soha azt a körömvágót, aminek a jobb sarka még éles, és szinte biztos, hogy nincs lila cérna a sok felvásárolt varrókészlet maradványai között.
És ha kidobod azt az izzadásgátlódat, amelyiket csak félig használtál el, mert vettél egy újat, biztos nagyon fogod keresni egy hónap múlva, mikor a másik már elfogyott, de éppen nincs pénzed újra. S mikor végül felismerjük a problémát, és úgy döntünk, lomtalanítás lesz, már annyi időt töltöttünk holmijaink között, hogy nagy részüktől képtelenek vagyunk megválni. Na ekkor valami újat kell beépíteni a hétköznapokba. Az én esetemben a sok mozdulatlan tárgy közé beültettem egy élő kis örökmozgót, egy hathetes izgága cicát. Dezső – mert nekem komoly kandúrom van – eleinte nehezen fogta fel, miért kell hat órát ülnie egy dobozban, miközben furcsán mozog a föld alatta, de rögtön megbékélt, mikor megpillantotta új birodalmát. Olyan gyors ütemben vette birtokba a helyet, hogy gazdája csak kapkodta a fejét, mikor a cica az ágy alól kijövet jókora pókhálót vonszolt a bajszán, tudatva, még mindig nem elég hosszú a seprű nyele.
Ez a hasznos állat pillanatok alatt megtalálja a rég elveszett fél fülbevalót, de ugyanilyen atomsebességgel lenyeli a másikat. Így egyre kevesebb holmit tartasz meg, hiszen annyi mindent kell elzárni az állat elől. Így előbb-utóbb a kukában landolnak a szegek s a cipőfűzők, az üres parfümös üvegek azzal a három harisnyával együtt, amivel a macska birkózott.
Trump végül mégis a háborút választja a béke helyett? – tették fel sokan a kérdést azt követően, hogy az amerikai elnök bejelentette: növelik az ukrajnai fegyverszállításokat, és 50 napos ultimátumot adott Putyinnak az ukrajnai háború befejezésére.
Ellopták a magyarok Erdélyt, egész Románia élőben nézte, csak épp nem látta, mert a székely furfang fél órára lekapcsolta a villanyt.
Fogjuk meg, s vigyétek! Így foglalható össze Románia vezetőinek az álláspontja azzal a felvetéssel kapcsolatban, hogy a saját fizetésük egy részéről lemondva személyesen is járuljanak hozzá Románia államháztartásának a kiegyensúlyozásához.
Az előző kormányok felelőtlen gazdaságpolitikája miatt sokakban merült fel jogosan: miközben a meggondolatlan intézkedések következményeit, a megszorításokat az ország minden polgárának viselnie kell, valamilyen formában meg kell büntetni a felelősöket.
Azzal vélhetően az ország szinte minden polgára egyetért, hogy az elmúlt évek fedezet nélküli, rekord méretű költségvetési hiányt okozó költekezései miatt vészmegoldásra van szükség – csak éppen ő maga szeretné megúszni a megszorító intézkedéseket.
Bár a nehéz pénzügyi helyzettel küzdő Romániának mihamarabb korrekciókra lenne szüksége, a májusi államfőválasztás után jókora késéssel, egy hónapos konzultációt követően jött létre a négypárti koalíció Bukarestben.
A parajdi katasztrófával kapcsolatban – amely kollektív trauma – némelyek azon töprengtek, hogy inkább ipari, vagy pedig természeti katasztrófáról van-e szó.
Eddig tartott: Donald Trump amerikai elnök második mandátuma kezdete után fél évig tudott kitartani azon elv mellett, hogy igyekszik távol tartani az Egyesült Államokat a világban dúló fegyveres konfliktusokban való részvételtől.
Nem mintha a román kormányokat általában túlzott stabilitással lehetne vádolni, de a jelenleg „építés alatt” álló kabinet kapcsán még inkább kijelenthető: kódolva lesz benne az instabilitás.
A parajdi sóbányát érintő természeti csapásról, még inkább emberi mulasztásról sokan és sokat írtak, írnak és még írni fognak.