Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

Golfozva építjük a normális Romániát

2021. szeptember 21., 08:50

2021. szeptember 21., 08:50

A koronavírus-járvánnyal együtt járó korlátozásokon túlmenően az energiaárak berobbanása foglalkoztatja leginkább a romániai lakosságot az elmúlt hetekben. Kezdetben jobbára az energiaágazatban jártas szakértők részéről érkezett figyelmeztetés, hogy idén a földgáz és a villamos áram drasztikus drágulására kell számítani, majd aztán felébredtek a hatóságok is.

A jelenséghez több ok is vezetett, a fő tényező, hogy a pandémia enyhülése következtében újraindult világgazdaság és termelés felpörgette az energiahordozók iránti igényt, és mivel a kínálat nem képes megfelelni az igényeknek, a világpiaci árak alaposan nekilódultak. Németországban például az elektromos áram ára először haladta meg a megawattóránkénti 100 eurós küszöböt, az áram ára szinte megduplázódott tavalyhoz képest, az ellátás akadozása pedig rekordszintre emelte a földgáz árát is. Miközben a gáz és áram árának növekedése Franciaországban, Spanyolországban és az Egyesült Királyságban is rekordot döntött, nem mellékesen ezekben az országokban az inflációt is felfelé húzza, ahogy történt az Romániában is: a júliusi 5 százalékról 5,3 százalékra nőtt az éves infláció a drágulás miatt.

Nálunk ugyanakkor a látványos drágulás egybeesett egy fontos mozzanattal: tavaly júliustól a földgáz, idén januártól pedig az áram árát is liberalizálták a lakossági fogyasztók esetében. És bármennyit is foglalkozott a sajtó a szabadpiacra történt áttéréssel, a lakosságot teljesen felkészületlenül érte az új helyzet, amiről nem csak az árulkodik, hogy a fogyasztók mindössze fele kötött szerződést szabadpiaci körülmények között. A kormány, az illetékes hatóságok egyszerűen megspórolták, hogy felkészítsék a liberalizációra való áttérésre az embereket, akik tavasszal még nem sejthették, hogy hamarosan 100–120 százalékkal fog megemelkedni a földgáz, a villamos energia ára. Aztán amikor a nyári szabadságolás végén észbe kaptak, már késő volt: a vérszemet kapott szolgáltatók már nem kötöttek előnyös áron, hosszú távra szóló szerződést, hiszen tudták, hogy legkésőbb októbertől alaposan drágítanak.

Az évekig halogatott árliberalizáció ad-hoc módon történt gyakorlatba ültetésével, az állami árszabályozás megszüntetésével a bukaresti hatóságok tulajdonképpen kiszolgáltatták az energiaipari szolgáltatóknak a lakosságot, amelynek egy része bizonyosan nem fogja tudni kifizetni a téli fűtésszámláját. A bukaresti parlament már elfogadta a kiszolgáltatott fogyasztók támogatásáról, fűtésköltségeik kompenzálásáról szóló jogszabályt, amely azonban csak az alacsony jövedelemmel rendelkezők esetében számottevő, ezer lej fölött a pótlék elenyésző. Szóba került az is, hogy a kormány bepótol a lakosság villany- és gázszámlájába, erről azonban még egyrészt nem született rendelet, másrészt hosszú távon nem jelent megoldást. Ha ugyanis a kormány nem találja meg annak a módját, hogy valamiképpen megállítsa az energia árának emelkedését, ez általános drágulást von maga után, tehát a lakosság mindenképpen rosszul jár. Florin Cîțu miniszterelnök mindhiába ódzkodik – az uniós szabályokra és a szabadpiacra hivatkozva – például attól, hogy felső határt szabjon a gázárnak, mert bebizonyosodott, hogy lehetségesek a hasonló lépések.

A magyar kormány évekkel ezelőtt végrehajtotta a rezsicsökkentést, az olasz kabinet intézkedései révén most az eddigi 20 százalékról 9 százalékra mérséklődött az elektromos áram árának növekedése, a spanyol kormány az energiaszámlák csökkentését célzó intézkedéscsomagján kívül azt tervezi, hogy több milliárd eurót visszatart az energiavállalatok úgynevezett váratlan nyereségéből, illetve maximálja a gáz árát, és a lakosság terheit enyhítő lépésre szánta el magát Görögország és Lengyelország is. Csakhogy nálunk annak felülvizsgálatával kellene kezdeni, miért igazítják a romániai energiaárakat a bécsi tőzsdéhez, miért késik indokolatlanul a fekete-tengeri gázlelőhely kiaknázása, továbbá miért részesítik előnyben az állami kitermelő társaságok az exportot a hazai értékesítéssel szemben.

Mindehhez azonban olyan miniszterelnökre lenne szükség, aki az ország ügyeit előbbrevalónak tekinti a pártelnöki tisztség megszerzésénél, nem utolsósorban olyan államfőre, aki Románia valós problémáival foglalkozik. Ám amíg a kormányválság és a drasztikus drágulás közepette Klaus Iohannisnak az a legfőbb elfoglaltsága, hogy megkedveltesse a romániai emberekkel a golfozást, sőt meggyőzze őket arról, hogy ez a sportág egyáltalán nem drága és nem exkluzív, a kilátások egyáltalán nem fényesek. Sőt, az annyiszor beígért „normális Románia” is egyre távolodik tőlünk.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Rostás Szabolcs

Rostás Szabolcs

RMDSZ, EMSZ, arccal a közönynek

Egyszerre van könnyű, illetve nehéz dolga az RMDSZ-nek az idei választási szuperévben, ami számos új kihívás elé állítja az alakulatot.

Balogh Levente

Balogh Levente

Fegyverrel a külhoni románok védelmében?

Ha minden rosszul megy, nem csupán Oroszországgal, de akár még a szomszédaival is konfliktusba kerülhet Románia azon törvénymódosítás nyomán, amely szerint Bukarest akár katonai erővel is megvédheti az ország határain kívül élő román állampolgárokat.

Makkay József

Makkay József

Ki oltja le utolsóként a villanyt Romániában?

A demográfiai szakemberek kongatják a vészharangot az ország lakosságának drasztikus fogyásáról. Már olyan szintű az apadás, hogy hónapról hónapra dőlnek meg a negatív rekordok. Az ország jövője azonban nem foglalkoztatja a román politikai osztályt.

Balogh Levente

Balogh Levente

A TikTok-AUR-generáció

Nem a fősodratú pártokkal szembeni elégedetlenség és bizalmatlanság, hanem a TikTok közösségi alkalmazás a felelős azért, hogy a fiatalok körében a legnépszerűbb párt az AUR – legalábbis maguk a fősodratú pártok ezt szeretnék elhitetni a nyilvánossággal.

Balogh Levente

Balogh Levente

Köszi, bihari magyar politikum, miattatok szégyellem, hogy váradi vagyok

A kérdés az, képesek-e a bihari magyar pártok, politikusok a polgárokkal közösen valamilyen érdemi együtt gondolkodásra egy közös, reális és hiteles magyar jövőkép kialakítása érdekében – írtam a Krónika vezércikkében négy éve.

Makkay József

Makkay József

A fogatlan emberek országa

Nem tudok olyan egészségügyi miniszterről Romániában, akit ne szidtak volna azért, hogy az állami ellátórendszernek nem jut elegendő forrás. Miközben a magánegészségügy számít sikertörténetnek. Ezzel viszont az a gond, hogy sokak számára megfizethetetlen.

Balogh Levente

Balogh Levente

Putyin marad

Ez is megvolt: Oroszország polgárai az összes rendelkezésre álló Vlagyimir Putyin közül megválasztották Vlagyimir Putyint.