Makkay József
2022. augusztus 22., 09:43
2022. augusztus 22., 09:43
Többször elhangzott mostanában erdélyi magyar politikusok szájából, hogy az erdélyi magyarság egy része ne ringassa magát illúziókban Oroszországgal, illetve Moszkva ukrajnai győzelmével kapcsolatban, mert az nem segíti elő Székelyföld autonómiáját.
A kijelentés akár igaz is lehet, de rögtön tegyük hozzá a politikusaink által elhallgatott tényt, hogy hasonló illúzióban az Európai Unióval kapcsolatban se ringassuk magunkat. A 70 éve megalakult Magyar Autonóm Tartomány története kapcsán érdemes erről elgondolkodni.
Nem hiszem, hogy az erdélyi magyarság egy részét oroszbarátsággal lehetne megvádolni amiatt, hogy a közösségi oldalak hozzászólásaiban kétségbe vonják az eddigi autonómiaküzdelem eredményességét, amely a rendszerváltás óta nem tud kézzelfogható sikert felmutatni. Nyilván, erdélyi magyar részről is sok ebben az emberi gyarlóság, de ne tegyünk úgy, mintha nem tudnánk, ki itt a fő bűnös.
Egy olyan román nemzetállammal állunk szemben, amelynek az 1989-es decemberi rendszerváltás óta létrejött román pártjai mind magyarellenesek.
Az elmúlt 32 esztendőben csak azokban a rövid időszakokban nem gyaláztak bennünket a vezető román politikusok, amikor szükségük volt a magyar képviselet támogatására, vagy kirakatnak kellettünk a multikulturális Románia nyugat-európai vagy tengeren túli népszerűsítésére. Ezt a fajta ,,multikulturalizmust” nyelte le Brüsszel és Washington, mint kacsa a nokedlit, innentől fogva autonómiaküzdelmünk megfeneklett, és jó esetben a távoli jövő ködébe vész.
A romániai magyarság többsége tisztában van ezzel. Az emberek saját vérmérsékletük szerint adnak hangot véleményüknek a közösségi oldalakon. Miután az Európai Bizottság átverte az erdélyi magyarságot – ahogyan a többi, Európában élő, őshonos nemzeti kisebbséget is – a tőlünk indult két európai polgári kezdeményezés elbuktatásával, nem kell azon csodálkozni, ha az emberek egyre kevésbé bíznak Brüsszelben. A jövőjükkel elégedetlen erdélyi magyarok töprengenek, gondolkodnak, próbálnak olvasni a világ történéseiből: hogyan lehetne a zsigerileg magyarellenes román nemzetállamot megváltoztatni?
Van, akinek mentőötletként Oroszország jut eszébe olyan apropó kapcsán, hogy az egykori Szovjetunió nyomására jött létre 1952. szeptemberében – maholnap hetven esztendeje –, az utóbbi száz esztendő egyetlen működő erdélyi magyar autonómiája, a Magyar Autonóm Tartomány.
Az ,,autonóm Székelyföldet” az 1960-ban bevezetett átalakítások után az 1968-as megyésítéssel Ceaușescu számolta fel. A kommunista fogantatású önrendelkezés előzményeihez hozzátartozik az 1944 őszén Erdélybe bevonuló szovjet hadsereg katonai közigazgatása, amely több ezer magyarnak mentette meg az életét azzal, hogy átmeneti időszakra kiparancsolta a román adminisztrációt Erdélyből, így a gyilkolászó Maniu-gárdisták nem tudták megismételni az Avram Iancu és társai által véghezvitt 1848–49-es nagy méretű vérfürdőt Erdély magyarok lakta településein.
A kommunista Szovjetunió ránk kényszerített embertelen rendszerével nyilván nem jelenthetett életképes alternatívát az erdélyi magyarok számára sem. De a román nemzetállami törekvésekhez képest abban az időben a szovjet ajánlat jobbnak bizonyult, mint a totális román elnyomás.
A Magyar Autonóm Tartomány létrejöttének körülményei is bizonyítják, hogy Romániát sem diktatúrában, sem demokráciában nem lehetett rávenni arra, hogy önszántából garantálja a területén élő őshonos nemzeti közösségek kollektív jogait. Minden időben igyekeztek kijátszani a magyarság követeléseit, közellenségként beállítva törekvéseinket. Most Oroszország háborúját akarják összemosni az erdélyi magyarság autonómiatörekvéseivel, hadd higgye a világ, hogy nem az erdélyi magyarság, nem a Székelyföld valós igényéről van szó, hanem Moszkva érdekeiről.
A 20. század elejének híres politikusától, gróf Klebelsberg Kunótól származik az a mondás, hogy „eszmények nélkül nem lehet élni, illúziókban nem szabad élni”. Bízzuk a jövőre, hogy illúziók dolgában kinek lesz igaza.
Balogh Levente
Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.
Makkay József
A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?
Balogh Levente
A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.
Balogh Levente
Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.
Balogh Levente
Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.
Makkay József
Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.
Balogh Levente
A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.
szóljon hozzá!