Pataky István

Pataky István

Bebetonozott koalíció?

2022. április 20., 10:52

2022. április 20., 10:52

Szépen körvonalazódó hatalmi érdekek mentén stabilizálódhat az utóbbi tizenöt évben kiszámíthatatlanságáról ismert romániai politikai élet. Úgy tűnik, a szociáldemokraták és a nemzeti liberálisok tökéletesen elégedettek az RMDSZ-szel kiegészülő koalíció előnyeivel. Kisebb-nagyobb zökkenőkkel ugyan, de zajlik az uniós helyreállítási alapból érkező pénz elosztása a három párt valamelyike által vezetett önkormányzatok felé.

A számítások szerint a szomszédban kitört háború, s az ennek, illetve az ehhez kapcsolódó EU-szankcióknak következtében Romániába is begyűrűző gazdasági válság többnyire egyformán sújtja majd a korábban egymással rivalizáló két nagy pártot, amelyek ugyanakkor olyan nagyot nem veszíthetnek népszerűségükből, hogy a következő, 2024-ben esedékes választások után közösen ne tudnák maguk alá gyűrni a most szépen sorvadó Mentsétek meg Romániát Szövetséget (USR), valamint a járvány után lényeges téma nélkül maradt Románok Egyesüléséért Szövetséget (AUR).

Sajtóértesülések szerint a támogatottságban a szociáldemokraták mögött jócskán lemaradt Nemzeti Liberális Párt (PNL) már a jövő stratégiáját építgeti. Ennek része Nicolae Ciucă pártelnökké avanzsálása, előtérbe helyezése. A hatalmon lévő két nagy koalíciós párt korábbi megegyezése alapján jövő májusban kormányfőcsere lesz, az azt követő másfél évig, azaz a 2024-es választásokig pedig a Szociáldemokrata Párt (PSD) adja a miniszterelnököt. A váltást követően Ciucă a szenátus elnöki pozíciójába landolhat.

A bukaresti sajtóban nemrég ismét terítékre került az a korábban is közölt információ, miszerint Klaus Iohannis esélyes a NATO főtitkári posztjára. 2023 októberében jár le Jens Stoltenberg meghosszabbított mandátuma, azt követően válthatja a dán NATO-vezért Iohannis. Ebben az esetben az államfői pozíciót a 2024-ben esedékes választásokig átmeneti jelleggel a szenátus elnöke foglalná el. Így válna a 2023 nyarára szenátusi elnökké választott Nicolae Ciucă Románia ideiglenes elnökévé. Ez utóbbi pozícióból vágna neki a 2024-es elnökválasztásnak a jobboldal jelöltjeként. A PNL vélhetően Iohannis NATO-álmának meghiúsulása esetén is a szürkénél is szürkébb Ciucát jelöli államfőjelöltnek. Hogy miért? A nyilvános indok szerint talán kitart addig a viszonylagos népszerűsége. A nem hivatalos ok Ciucă PSD-s és titkosszolgálati elfogadottsága.

Ha tehát minden a két nagy párt terve szerint alakul – s az olykor egymással is összecsapó titkosszolgálatok sem gondolják másképp –, egy kis választási csetepaténak tűnő színjátékot követően változatlan fekvésben maradhatnak közös ágyukban a koalíció tagjai. Nem az ilyen ügyeskedő hatalmi taktikák a legklasszikusabb formái egy demokráciának, de tény, mostanában amúgy sem olyan időket élünk, amikor vibráló viták mentén megszülető frappáns megoldásokat igényel a választópolgár. Még csak a legelején vagyunk egy olyan válságos időszaknak, amikor az elkeseredettség, az elszegényedés, a hiány mindent felülír majd. Kényelmes parlamenti többsége ellenére szinte lehetetlen küldetésre készül a jelenlegi koalíció. Ezt annak vezetői is jól tudják, ezért igyekeznek jó előre bebetonozni pozícióikat.

 

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezt olvasta?

Balogh Levente

Balogh Levente

Lehet Moldovának orosz vagy román helyett európai jövője?

Igencsak elrugaszkodik a valóság talajától, aki az EU-csatlakozásról szóló moldovai népszavazás eredményét úgy magyarázza, hogy azzal az ország végleg demonstrálta elköteleződését a nyugati integráció mellett, jókora csapást mérve ezzel a Putyin-rezsimre.

Makkay József

Makkay József

A román elnyomástól félnek Moldova nemzeti kisebbségei

A román média keményen ostorozza a szerinte orosz befolyás alá került moldovai köztársaságbeli Gagauz Autonóm Tartomány szavazási eredményét. A gagauzok vajon miért nem szeretik a nagyromán jelöltet, és vele együtt az Európai Uniót?

Balogh Levente

Balogh Levente

Vigyázat, románok, jön a veszélyes magyar áram és gáz!

A végén még az a szégyen éri a romániai lakosságot, hogy magyar és/vagy orosz áram és földgáz jön majd a falból.

Balogh Levente

Balogh Levente

A PNL politikai lufija

Bár a román politikumban kétségkívül erős a konkurencia, Nicolae Ciucă liberális pártelnöktől senki sem veheti el az első helyet a hét legszánalmasabb és legröhejesebb kijelentéséért zajló versenyben.

Balogh Levente

Balogh Levente

Izrael Irán ellen

Súlyos, de szükséges döntés volt: Izrael végül bevállalta a kétfrontos háborút az ország népét, államiságát fenyegető terrorszervezetekkel szemben.

Makkay József

Makkay József

Súlyos megszorításokkal köszönhet be az új román kormány

Rekordokat dönt a román állam költségvetési hiánya. A túlköltekező kormány valahogy kihúzza a választásokig, de hogy utána mi lesz, arról csak rossz sejtések vannak.

Balogh Levente

Balogh Levente

Koalíciós szakítás Iohannis miatt?

A végén még oda lyukadunk ki, hogy Klaus Iohannis politikai jövője fontosabb Románia sorsánál.