Sokan elrettentek az egzotikus nyaralástól a maláriás esetek miatt, ajánlott megfontolni szakemberek tanácsait

Sokan elrettentek az egzotikus nyaralástól a maláriás esetek miatt, ajánlott megfontolni szakemberek tanácsait

Csábító látvány Zanzibár tengerpartja

Fotó: Pixabay

Miután az elmúlt időszakban megszaporodott Romániában a súlyos maláriás esetek száma, és a közelmúltban két haláleset is történt – köztük a Camelia Tișéé, a Kolozs megyei önkormányzat elnökének volt feleségéé –, sokan lemondanak az egzotikus afrikai utazásról. A közösségi médiában olyan hirdetésekkel is találkozni, amelyekben már lefoglalt és kifizetett zanzibári utazásokat próbálnak értékesíteni a megriadt emberek. A szakemberek szerint a legfontosabb a megelőzés.

Bálint Eszter

2024. február 09., 20:292024. február 09., 20:29

2024. február 10., 09:322024. február 10., 09:32

A Dr. Victor Babeș bukaresti járványkórház tájékoztatása szerint november óta heti rendszerességgel érkeznek hozzájuk maláriával fertőzött, súlyos állapotba került betegek, akik korábban olyan egzotikus helyszíneken nyaraltak, mint Tanzánia (amelynek legkedveltebb turistacélpontja a Zanzibár-szigetcsoport), és egy részük pedig elveszíti a harcot a kórral. Nemrég egy 54 éves nő hunyt el a kórház sürgősségi osztályán, a legismertebb eset pedig Camelia Tișéé, a Kolozs megyei önkormányzat elnökének volt feleségéé, aki otthonában hunyt el két héttel azt követően, hogy hazatért egy egzotikus nyaralásról.

Ezek nyomán egyre többen lépnek vissza az afrikai utazástól, és azok is keresik a kiutat, akik már lefoglalták és ki is fizették a nyaralást, többek között a közösségi médiában próbálják meg értékesíteni a rég tervezett kirándulást.

Pedig évek óta nő ezeknek az egzotikus utazásoknak a népszerűsége, csak tavaly 30 százalékos növekedést jelentettek az utazási irodák. Akiknek a képviselői amúgy úgy vélik, nem kell megijedni egy például zanzibári utazástól, csak mindent meg kell tenni a malária megelőzése érdekében. Többek között azt tanácsolják, hogy legyenek óvatosak a szálláshely kiválasztásakor, és – hiába olcsóbbak –kerüljék a gyenge minősítésű helyi panziókat, hoteleket, inkább válasszák a jóval biztonságosabbnak tartott turisztikai övezeteket.

A román külügyminisztérium is jótanácsokkal szolgál a Tanzániába utazók számára.

„Nincsenek kötelező védőoltások, amelyeket igazolással kell igazolni Tanzániába való belépéskor, ha az utazás közvetlenül Romániából vagy európai repülőtereken történő átszállással történt, de erősen ajánlott a sárgaláz elleni oltás (és a sárga láz elleni oltási kártya birtoklása), valamint a tífusz, a hepatitis A és B, a diftéria és a gyermekbénulás elleni oltás. (...) A malária meglehetősen elterjedt a Tanzániai Egyesült Köztársaságban. Javasoljuk, hogy az utazás előtt vásároljon malária elleni orvosi készletet, és használjon szúnyogriasztó intézkedéseket, például spray-ket, hálókat vagy elektromos készülékeket” – áll a külügy honlapján közzétett tájékoztatásban.

korábban írtuk

Maláriás fertőzés okozta a Kolozs megyei önkormányzat elnöke volt feleségének halálát az értesülések szerint
Maláriás fertőzés okozta a Kolozs megyei önkormányzat elnöke volt feleségének halálát az értesülések szerint

Maláriában halt meg Camelia Tișe, Alin Tișe, a Kolozs megyei önkormányzat elnökének a volt felesége – ezt állapították meg az igazságügyi orvosszakértők a Digi 24 hírcsatorna keddi értesülései szerint.

„A malária visszatért Zanzibárra”

Ami Zanzibárt illeti, a szigeten nincs maláriaveszélyre vonatkozó utazási figyelmeztetés, és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is azt jelezte 2022-ben, hogy a malária előfordulási aránya 1 százalék alatt van, ami „a legalacsonyabb arány Tanzániában és Kelet- és Közép-Afrikában”.

A malária előfordulása azonban a közelmúltban megnőtt.

Egy, az Adevărul.ro által idézett tanzániai hírplatform szerint „a malária visszatért Zanzibárba, mivel a szigeteken az éghajlatváltozás hatásait tapasztalják, ami a tenyészőhelyek újjáéledéséhez és az Anopheles szúnyogok viselkedésének megváltozásához vezetett”. Továbbá január végén a zanzibári egészségügyi minisztérium egyik tisztviselője azt állította, hogy 2024. január 1–15. között több mint 3500 maláriás megbetegedést jelentettek Ungujában és Pembán.

A helyzet a szakemberek szerint aggasztó, mivel az ország eddig nem lépte túl a 0,5 százalékos fertőzöttségi arányt, miután a WHO által támogatott zanzibári maláriaelleni stratégiai tervet (MSP) végrehajtották.

Máshol is szép számban akadnak maláriával fertőzött területek

Nemcsak a Tanzániába utazóknak kell ugyanakkor mindent megtenniük a malária megelőzése érdekében, a magyarországi Nemzetközi Oltóközpont szerint Dél-Afrika egészében kockázatos zóna – ide tartozik Tanzánia mellett Kenya, Zimbabwe, Ghána, Guinea és Etiópia és Mauritius szigete.

Galéria

Az utazási célpont kiválasztása előtt nem árt tájékozódni

Fotó: Haáz Vince

De a malária más földrészeken is igen elterjedt, magas kockázatú régiónak számít többek között az Indonéz szigetvilág (Bali), Thaiföld, Kambodzsa és Vietnám. Nem maradhat ki a felsorolásból a Latin-Amerikai földrész sem, ugyanis itt is vannak maláriával fertőzött területek, kiemelten veszélyes Brazília, Argentína és Peru bizonyos részei, de Mexikó, Venezuela és Dominika is elég erősen fertőzött területnek számít.

A megelőzés a legfontosabb!

Mint az Oltás.hu is ráirányítja a figyelmet, a legtöbb trópusi betegség ellen védőoltással tudunk védekezni, ez a legegyszerűbb módja a betegségek megelőzésének.

Ám a malária ellen nincs védőoltás, a fertőzés ellen gyógyszerrel lehet védekezni.

Az orvosság rendszeres szedését már az utazás előtt el kell kezdeni, majd folytatni kell a nyaralás egész időtartama alatt, sőt még hazatérés után is az előírtaknak megfelelően.

További tippek a megelőzésre:

  • a szúnyogcsípés elkerülése és megakadályozása a testet jól fedő lenge ruházattal;
  • a szabad területeken (arc, kezek, boka) szúnyogriasztó szerek használata;
  • az ágyat teljes egészében borító moszkitóháló használata.

Az egészségügyi szakemberek szerint ugyanakkor fontos megjegyezni, hogy a fizikai védelem eszközei és a szúnyogriasztók alkalmazása meg sem közelíti a gyógyszeres kezelés hatásosságát.

Azonban maláriában akkor is megbetegedhet, ha valaki rendesen szedi a malária elleni gyógyszereket, mert a kórokozó rezisztens lehet az alkalmazott készítményre.

Kockázatos országokba történő utazást követően ezeknél a tüneteknél lehet malária fertőzésre gyanakodni: magas láz, hidegrázás, izomfájdalom, hányás és hasi fájdalmak. A tünetek a szúnyogcsípést követően 6–40 nappal jelentkezhetnek.

korábban írtuk

Maláriával diagnosztizált nagyváradi nőt szállítottak a bukaresti járványkórházba
Maláriával diagnosztizált nagyváradi nőt szállítottak a bukaresti járványkórházba

Egy 55 éves nagyváradi nőt hétfőn a bukaresti Victor Babeş járványkórházba szállítottak, miután egy tanzániai utazást követően maláriát diagnosztizáltak nála – adta hírül a Bihoreanul helyi sajtóorgánum.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. május 07., kedd

Többet fizet, kevesebbet kap: a zsugorinfláció miatt is érdemes tudatos fogyasztóvá válni

Zsugorinfláció – ez a magyar elnevezése a rejtett áremelés Romániában és a világ számos országában tapasztalható jelenségének, amikor a gyártók csökkentik a termékek tényleges súlyát, az árat viszont változatlanul hagyják.

Többet fizet, kevesebbet kap: a zsugorinfláció miatt is érdemes tudatos fogyasztóvá válni
2024. május 06., hétfő

Fémhulladékból alkot az országos tehetségkutatóban szereplő mezőcsávási Kiss Andrea Beatrix

Lenyűgözte az egyik román tehetségkutató zsűrijét a mezőcsávási Kiss Andrea Beatrix, aki fémhulladékból hoz létre különböző tárgyakat, a műsorban például egy balerinát. A fiatal fémműves inspirációjáról, szenvedélyéről beszélt lapunknak.

Fémhulladékból alkot az országos tehetségkutatóban szereplő mezőcsávási Kiss Andrea Beatrix
2024. május 06., hétfő

Avasújvárosban indul az idei Bakator TOUR borpiknik

A 2020. óta Szilágy, Maros és főként Szatmár megyében megszervezett eddigi hét, Picnic in the Vineyard nevet viselő borpiknik idei első kiadására Avasújvárosban kerül sor május 11-én 11 órától.

Avasújvárosban indul az idei Bakator TOUR borpiknik
2024. május 06., hétfő

Beüzemelték az első intelligens sebességkorlátozó „fekvőrendőrt” Romániában

Üzembe helyezték az első intelligens sebességkorlátozót Romániában: Bukaresttől nem messze szerelték fel a „fekvőrendőrként” működő készüléket a helyi hatóságok. A technológiát az országban meghonosító cég más városokban is tesztelné a rendszert.

Beüzemelték az első intelligens sebességkorlátozó „fekvőrendőrt” Romániában
2024. május 05., vasárnap

Ma már inkább az állatok jogait helyezi előtérbe az erdélyi vegán közösség

Kezdetben sokan a növényi alapú étrend egészségre gyakorolt pozitív hatása miatt vonták ki teljesen étkezésükből az állati eredetű eledeleket, idővel viszont az erdélyi vegánok számára az állatok jogainak tiszteletben tartása került előtérbe.

Ma már inkább az állatok jogait helyezi előtérbe az erdélyi vegán közösség
2024. május 05., vasárnap

Dobos-torta, krémes és konyakmeggy – a Százéves Cukrászdában jártunk Gyulán

Korábban többször megfordultam vendégként a gyulai Százéves Cukrászdában, ezúttal azonban Balogh László mestercukrász kalauzolásával tekinthettünk bele a magyar cukrászat történetébe és a hagyományőrző receptjeiben, több terméküket is megkóstolhattuk.

Dobos-torta, krémes és konyakmeggy – a Százéves Cukrászdában jártunk Gyulán
2024. május 04., szombat

Múltidéző babakiállítást „adott a városnak” Sinka Zita sepsiszentgyörgyi gyűjtő

Nem tesz különbséget több mint ezer díszbabája között Sinka Zita, akinek mindegyik darab egyformán kötődik lelkéhez. A sepsiszentgyörgyi gyűjtő tematikusan berendezett kiállításáról, a legrégebbi, 19. századi példányáról, régi álmáról beszélt.

Múltidéző babakiállítást „adott a városnak” Sinka Zita sepsiszentgyörgyi gyűjtő
2024. május 03., péntek

Sikeresen útnak indította űrszondáját a Holdra Kína

Kína sikeresen felbocsátotta pénteken Csang'o nevű holdszondáját, amely a tervek szerint először nyer mintákat a Földet kísérő égitest túlsó, eddig nem kutatott, rejtett oldaláról.

Sikeresen útnak indította űrszondáját a Holdra Kína
2024. május 03., péntek

Elhunyt a Szabad Európa Rádió magyar mohikánja, aki az erdélyi magyarok rendszerváltás előtti helyzetét is dokumentálta

Életének 77. évében elhunyt Rajki László újságíró, a Szabad Európa Rádió (SZER) egykori munkatársa – tudatta családja pénteken.

Elhunyt a Szabad Európa Rádió magyar mohikánja, aki az erdélyi magyarok rendszerváltás előtti helyzetét is dokumentálta
2024. május 03., péntek

A Nyilas Misi Egyesületet támogatja erdélyi előadás-sorozatával Balogh Ottó író, életvezetési mentor

Partiumi, erdélyi és székelyföldi városokban tart előadás-sorozatot Balogh Ottó Budapesten élő író, életvezetési mentor, aki a Nyilas Misi Tehetségtámogató Egyesület egyik támogatója.

A Nyilas Misi Egyesületet támogatja erdélyi előadás-sorozatával Balogh Ottó író, életvezetési mentor