Csábító látvány Zanzibár tengerpartja
Fotó: Pixabay
Miután az elmúlt időszakban megszaporodott Romániában a súlyos maláriás esetek száma, és a közelmúltban két haláleset is történt – köztük a Camelia Tișéé, a Kolozs megyei önkormányzat elnökének volt feleségéé –, sokan lemondanak az egzotikus afrikai utazásról. A közösségi médiában olyan hirdetésekkel is találkozni, amelyekben már lefoglalt és kifizetett zanzibári utazásokat próbálnak értékesíteni a megriadt emberek. A szakemberek szerint a legfontosabb a megelőzés.
2024. február 09., 20:292024. február 09., 20:29
2024. február 10., 09:322024. február 10., 09:32
A Dr. Victor Babeș bukaresti járványkórház tájékoztatása szerint november óta heti rendszerességgel érkeznek hozzájuk maláriával fertőzött, súlyos állapotba került betegek, akik korábban olyan egzotikus helyszíneken nyaraltak, mint Tanzánia (amelynek legkedveltebb turistacélpontja a Zanzibár-szigetcsoport), és egy részük pedig elveszíti a harcot a kórral. Nemrég egy 54 éves nő hunyt el a kórház sürgősségi osztályán, a legismertebb eset pedig Camelia Tișéé, a Kolozs megyei önkormányzat elnökének volt feleségéé, aki otthonában hunyt el két héttel azt követően, hogy hazatért egy egzotikus nyaralásról.
Pedig évek óta nő ezeknek az egzotikus utazásoknak a népszerűsége, csak tavaly 30 százalékos növekedést jelentettek az utazási irodák. Akiknek a képviselői amúgy úgy vélik, nem kell megijedni egy például zanzibári utazástól, csak mindent meg kell tenni a malária megelőzése érdekében. Többek között azt tanácsolják, hogy legyenek óvatosak a szálláshely kiválasztásakor, és – hiába olcsóbbak –kerüljék a gyenge minősítésű helyi panziókat, hoteleket, inkább válasszák a jóval biztonságosabbnak tartott turisztikai övezeteket.
„Nincsenek kötelező védőoltások, amelyeket igazolással kell igazolni Tanzániába való belépéskor, ha az utazás közvetlenül Romániából vagy európai repülőtereken történő átszállással történt, de erősen ajánlott a sárgaláz elleni oltás (és a sárga láz elleni oltási kártya birtoklása), valamint a tífusz, a hepatitis A és B, a diftéria és a gyermekbénulás elleni oltás. (...) A malária meglehetősen elterjedt a Tanzániai Egyesült Köztársaságban. Javasoljuk, hogy az utazás előtt vásároljon malária elleni orvosi készletet, és használjon szúnyogriasztó intézkedéseket, például spray-ket, hálókat vagy elektromos készülékeket” – áll a külügy honlapján közzétett tájékoztatásban.
Maláriában halt meg Camelia Tișe, Alin Tișe, a Kolozs megyei önkormányzat elnökének a volt felesége – ezt állapították meg az igazságügyi orvosszakértők a Digi 24 hírcsatorna keddi értesülései szerint.
Ami Zanzibárt illeti, a szigeten nincs maláriaveszélyre vonatkozó utazási figyelmeztetés, és az Egészségügyi Világszervezet (WHO) is azt jelezte 2022-ben, hogy a malária előfordulási aránya 1 százalék alatt van, ami „a legalacsonyabb arány Tanzániában és Kelet- és Közép-Afrikában”.
Egy, az Adevărul.ro által idézett tanzániai hírplatform szerint „a malária visszatért Zanzibárba, mivel a szigeteken az éghajlatváltozás hatásait tapasztalják, ami a tenyészőhelyek újjáéledéséhez és az Anopheles szúnyogok viselkedésének megváltozásához vezetett”. Továbbá január végén a zanzibári egészségügyi minisztérium egyik tisztviselője azt állította, hogy 2024. január 1–15. között több mint 3500 maláriás megbetegedést jelentettek Ungujában és Pembán.
A helyzet a szakemberek szerint aggasztó, mivel az ország eddig nem lépte túl a 0,5 százalékos fertőzöttségi arányt, miután a WHO által támogatott zanzibári maláriaelleni stratégiai tervet (MSP) végrehajtották.
Máshol is szép számban akadnak maláriával fertőzött területek
Nemcsak a Tanzániába utazóknak kell ugyanakkor mindent megtenniük a malária megelőzése érdekében, a magyarországi Nemzetközi Oltóközpont szerint Dél-Afrika egészében kockázatos zóna – ide tartozik Tanzánia mellett Kenya, Zimbabwe, Ghána, Guinea és Etiópia és Mauritius szigete.
Az utazási célpont kiválasztása előtt nem árt tájékozódni
Fotó: Haáz Vince
De a malária más földrészeken is igen elterjedt, magas kockázatú régiónak számít többek között az Indonéz szigetvilág (Bali), Thaiföld, Kambodzsa és Vietnám. Nem maradhat ki a felsorolásból a Latin-Amerikai földrész sem, ugyanis itt is vannak maláriával fertőzött területek, kiemelten veszélyes Brazília, Argentína és Peru bizonyos részei, de Mexikó, Venezuela és Dominika is elég erősen fertőzött területnek számít.
A megelőzés a legfontosabb!
Mint az Oltás.hu is ráirányítja a figyelmet, a legtöbb trópusi betegség ellen védőoltással tudunk védekezni, ez a legegyszerűbb módja a betegségek megelőzésének.
Az orvosság rendszeres szedését már az utazás előtt el kell kezdeni, majd folytatni kell a nyaralás egész időtartama alatt, sőt még hazatérés után is az előírtaknak megfelelően.
További tippek a megelőzésre:
Azonban maláriában akkor is megbetegedhet, ha valaki rendesen szedi a malária elleni gyógyszereket, mert a kórokozó rezisztens lehet az alkalmazott készítményre.
Kockázatos országokba történő utazást követően ezeknél a tüneteknél lehet malária fertőzésre gyanakodni: magas láz, hidegrázás, izomfájdalom, hányás és hasi fájdalmak. A tünetek a szúnyogcsípést követően 6–40 nappal jelentkezhetnek.
Egy 55 éves nagyváradi nőt hétfőn a bukaresti Victor Babeş járványkórházba szállítottak, miután egy tanzániai utazást követően maláriát diagnosztizáltak nála – adta hírül a Bihoreanul helyi sajtóorgánum.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
Lámpás felvonulással, névnapköszöntőkkel, mulatsággal napjainkban is ünneplik Erdélyben a november 11-i Márton-napot, amelyhez több hiedelem is fűződik. A legismertebb legendákról és néphagyományokról Cserey Both Zsuzsa néprajzkutató beszélt a Krónikának.
szóljon hozzá!