Fotó: Videófelvétel
Maláriában halt meg Camelia Tișe, Alin Tișe, a Kolozs megyei önkormányzat elnökének a volt felesége – ezt állapították meg az igazságügyi orvosszakértők a Digi 24 hírcsatorna keddi értesülései szerint.
2024. február 06., 14:202024. február 06., 14:20
2024. február 06., 14:262024. február 06., 14:26
Mint arról beszámoltunk, Camelia Tișét hétfőn találták holtan a saját lakásában. A beszámolók szerint
Camelia és Alin Tișe 2018-ig voltak házasok.
Eközben a bukaresti Victor Babeş járványkórház illetékesei közölték, hogy
Az elmúlt 24 órában két további, maláriás pácienst szállítottak be a kórházba, mindketten Zanzibárban jártak.
A kórházban az elmúlt egy hónapban összesen négy súlyos maláriás esetet diagnosztizáltak, a páciensek mindegyike Zanzibárból tért haza.
Az egészségügyi minisztérium múlt héten figyelmeztetést adott ki, amelyben arra kéri a trópusi országokba utazókat, hogy előtte kérjenek orvosi tanácsot a trópusi betegségek elleni védekezésről.
A „váltóláz”
A malária (régies nevén: váltóláz) az Anopheles szúnyog nőstényei által terjesztett paraziták által kiváltott betegség. A világon népbetegségnek számít, főleg trópusi vidékeken fordul elő. Évente kb. 350-500 millió megbetegedés történik, ezek közül a halálos kimenetelűek száma egymillió feletti, és csupán Afrikában 25 százaléj az éves mortalitás az 5 éves kor alatti gyermekpopulációban. A nagy halálozási arány fő okai: az egyre nagyobb fokú gyógyszer-rezisztencia, illetve a szúnyogok ellenálló-képességének növekedése az inszekticidekkel szemben.
A betegséget négy különböző, a Plasmodium nembe tartozó parazita egysejtű okozhatja: a Plasmodium vivax, a Plasmodium ovale, a Plasmodium malariae és a Plasmodium falciparum. A betegség az utóbbi típusú fertőzés esetén a legsúlyosabb lefolyású.
A fertőző szúnyogcsípés után általában 10-35 nappal később jelennek meg a tünetek. A lappangási idő változó, de legalább 6 nap. Malaria tropica (P. falciparum) esetében 1-4 hét, malaria tertiana (P. vivax) és quartana (P. malariae) esetén akár több év is lehet. A malária fő tünete a láz, rendszerint (de nem feltétlenül) hidegrázással járó lázroham.
Egy 55 éves nagyváradi nőt hétfőn a bukaresti Victor Babeş járványkórházba szállítottak, miután egy tanzániai utazást követően maláriát diagnosztizáltak nála – adta hírül a Bihoreanul helyi sajtóorgánum.
Holtan találták kolozsvári otthonában Camelia Tișét, Alin Tișének, a Kolozs megyei önkormányzat elnökének volt feleségét. A rendőrség vizsgálja a haláleset körülményeit.
Bár eleinte határidő előttre várták az észak-erdélyi autópályát a DN1-es főúttal Tordatúr közelében összekötő Kolozs megyei gyorsforgalmi út elkészültét, most már az is nehezen elképzelhető, hogy februárig befejezik.
Brassóban továbbra sem működik magyar kulturális intézményrendszer, és fogy a magyarság, ennek ellenére lelkesedéssel, immár 14. alkalommal szervezik meg vasárnaptól a magyar napokat, amely idén is gazdag, változatos kínálattal várja a közönséget.
Hargita megyében nyolc településen 39 transzformátorállomást rongált meg a felhőszakadás, áramkieséseket okozva – közölte szombaton a Hargita megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Tánczos Barna volt környezetvédelmi miniszter jelenlétében a Fehér megyei Szépmezőhöz tartozó Bethlenszentmiklóson már pénteken országos takarítási napot tartanak, összekapcsolva az eseményt a délután kezdődő Bethlenszentmiklósi Magyar Napokkal.
Fiatal nő holttestét emelték ki a Szamosból pénteken Szatmárnémetiben – közölte a katasztrófavédelmi felügyelőség (ISU).
Az ország kilenc megyéjére másodfokú (narancssárga), az ország több mint felére elsőfokú (sárga) riasztást bocsátott ki pénteken felhőszakadások és légköri instabilitás miatt az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM).
A közúti infrastruktúráért felelős országos társaság (CNAIR) kiadta az engedélyt a Háromszéken is áthaladó A13-as Brassó–Bákó-autópálya megvalósíthatósági tanulmányának elkészítésére. A székelyföldi autópálya alapterve két év alatt készülhet el.
A Babeș–Bolyai Tudományegyetem áfa nélkül 20 millió lejt szán a kolozsvári Pákei-villa felújítására, melyben jelenleg a felsőoktatási intézmény Pszichológiai Intézete működik.
1944 szeptemberében véres harcok dúltak Arad környékén, az Ópálos feletti magaslatokon és a magyar határhoz közeli településeken magyar áldozatokat követeltek az ütközetek.
Ciprian Dobre prefektus csütörtökön bejelentette, hogy idén 43 olyan medvét fognak kilőni a Maros megyében, amelyek a lakosság életét veszélyeztetik és kárt okoznak a gazdáknak.
szóljon hozzá!