A kalotaszentkirályi táborban kicsik és nagyok együtt alkottak és szereztek közös élményeket
Fotó: Ady Endre Szakiskola
Vannak olyan táborok, ahol az ember már az első pillanattól otthon érzi magát – akár először érkezik, akár visszatérőként lép be a kapun. A kalotaszentkirályi alkotótábor is ilyen hely: barátságok szövődnek, közös élmények születnek, és minden évben új alkotások gazdagítják a résztvevők emlékeit.
2025. július 07., 21:072025. július 07., 21:07
Idén nyáron huszonharmadik alkalommal telt meg élettel és vidámsággal a kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola festői környezete. Június 29. és július 4. között került sor a Gyarmathy Zsigáné Alkotó- és Helyismereti Táborra, melyben a több mint száz résztvevő között ott voltak a helyi diákok és a testvériskolákból érkező gyermekek is: Szilágylompértról, Parajdról és a magyarországi Zsámbokról.
A hétfői megnyitón Okos-Rigó Dénes, az Ady Endre Szakiskola igazgatója, a tábor megálmodója felidézte az elmúlt 22 év legszebb pillanatait, és köszönetet mondott mindazoknak, akik munkájukkal hozzájárultak, hogy ez a tábori közösség évről évre újjáéledjen. Kovács Erzsébet, az Ady Endre Kulturális Egyesület elnöke bemutatta a műhelyfoglalkozásokat, és a hét folyamán fáradhatatlanul segített abban, hogy mindenki megtalálja a helyét és örömét az alkotásban. A megnyitó után a táborozók játékos csapatépítő foglalkozásokon vettek részt, amelyek elősegítették az ismerkedést és a közösségépítést a hét további programjaihoz.
Pap Ágnes magyar szakos tanárnő Kalotaszeg egyik legszebb templomát, a magyarvalkói református istenházát is megmutatta a gyerekeknek
Fotó: Ady Endre Szakiskola
Délután megnyíltak a kézműves műhelyek: csuhézás, fonalgrafika, varrás, gyöngyfűzés, faragás, bogozás, szőnyegszövés, gravírozás, quilling (papírcsíktechnika) és az újrahasznosításra épülő „újrajó” foglalkozások várták a gyerekeket. Ahogy teltek a napok, a résztvevők egyre bátrabban és ügyesebben alkottak. A pénteki kiállításon már teli asztalok mutatták be a hét eredményeit:
Különösen népszerű volt az ékszerkészítés: a gyerekek préselt virágokból, színes papírcsíkokból és hagyományos gyöngyökből alkottak egyedi kincseket.
A barátságszőnyegből minden iskola hazavitt egy kis darabot
Fotó: Ady Endre Szakiskola
A tábor mindig nagy hangsúlyt fektet Kalotaszentkirály és környéke értékeinek megismerésére is. A gyerekek így nemcsak kézműves technikákat sajátíthatnak el, hanem helyi kincsekkel, történetekkel is gazdagodnak. Ahogy az egyik résztvevő találóan megfogalmazta: „Nem kell messzire menni, hogy varázslatos tájakon járjunk.” A hét közepén a csapat ellátogatott a gyönyörűen felújított gyalui Rákóczi–Bánffy várkastélyhoz, amely újra teljes pompájában mesél több évszázados múltjáról.
Különleges, hogy a tábor névadójának emlékét immár két szobor is őrzi Kalotaszegen, és a táborozók mindkettőnél tiszteletüket tehették a hét során. A kirándulás utolsó állomása Magyarvalkó volt, ahol a dombtetőn álló, kettős várfallal körülölelt templom, a Jékely-pavilon és a tájhinta csendes varázsa bűvölte el a látogatókat.
Felavatták szombaton a kalotaszegi népi kultúra, népművészet és kézimunka gyűjtőjének és oktatójának, Gyarmathyné Hory Etelkának a szobrát szülőfalujában, a Kolozs megyei Magyargyerőmonostoron.
Az esték hangulata sem maradt el a nappali élmények mögött: népdal- és néptánctanulás, finom bográcsgulyás, nyári fürdések, tábortüzes beszélgetések és vidám énekek tették teljessé a napokat. Ahogy közeledett a pénteki búcsú, egyre nehezebb lett az elválás gondolata, hiszen a közösen átélt pillanatok szoros kötelékekké formálódtak. Az ünnepélyes záróalkalmon minden segítő, támogató és résztvevő oklevelet vehetett át, emlékként az együtt végzett munkáért. Végül elérkezett az immár hagyományossá vált búcsúpillanat is: a hét során közösen szőtt barátságszőnyeget darabokra vágták, hogy minden iskola hazavihesse belőle saját kis szeletét,
Mi kell ahhoz, hogy egy táborban örömteli közösség szülessen, ahol a gyermekek kezei alatt számtalan kis csoda jön létre? Mindenekelőtt lelkes résztvevők és sok-sok elhivatott segítő, akik szívvel-lélekkel végzik munkájukat. Talán ezért is vált ez a tábor az évek során igazi „nagycsaláddá”, mert kíváncsi jelenléttel, gondoskodó szeretettel, odaadó munkával telnek benne a mindennapok. Hálás köszönet illeti ezért az Ady Endre Szakiskola munkaközösségét, a társszervező Ady Endre Kulturális Egyesületet, a lelkes és türelmes műhelyvezetőket, a testvériskolák kísérő tanárait, valamint minden támogatót – kiemelten a Communitas Alapítványt és a Kolozs Megyei Tanácsot.
„Haza is kéne már menni…” – csendült fel zárásképpen az utolsó dal. Egy hét után, ami családias légkörével töltött fel, hazatérni is kicsit olyan, mintha itthonról indulnánk.
Pap Ágnes
A szerző a kalotaszentkirályi Ady Endre Szakiskola magyar szakos tanára
Varga Csaba már a 2-es táborban – újságolta hétfőn a Facebook-oldalán a Hazajáró, amely nyomon követi a nagyváradi hegymászó legújabb expedícióját, amelynek célja a világ második legmagasabb csúcsa, a K2 meghódítása.
Idén nyáron nem kell messzire utazni ahhoz, hogy a gyermekek felfedezzék a történelmi Magyarország csodáit – elég, ha bekapcsolják a Csukás Meserádiót, és elindulnak egy varázslatos utazásra István bácsival, Terkával, Vakkanccsal és a Csoda Meseládikával.
Nemzetközi kutatás keretében vizsgálták, hogy a biológiai sokféleség szempontjából milyen lehetőségeket rejtenek többek között a romániai falvak, valamint azt is, hogy a környező táj hogyan befolyásolja a biológiai sokféleség mintázatait.
A nyári táborozás akkor válik igazán felhőtlen élménnyé, ha biztonságos körülmények között zajlik. A belügyminisztérium néhány hasznos tanácsot fogalmazott meg a szülőknek arra az esetre, ha gyermekük táborba indul.
Megannyi sportcipő jutott el az elmúlt évtizedben az anyaországból határon túli gyermekotthonokba az Egy Vérből Vagyunk Alapítvány jótékonysági futásainak köszönhetően. Gui Angéla szerint azonban ennél sokkal fontosabb, hogy célokat és élményt is vittek.
A nyári hőségben az autók utastere könnyedén szaunává válhat , ami komoly biztonsági kockázatot is jelent, ugyanis ha a belső hőmérséklet meghaladja a 35 Celsius-fokot, annak hatása a sofőrre olyan, mintha 0,05 százalékos véralkoholszinttel vezetne.
Már több, mint egymillióan látták a Hogyan tudnék élni nélküled? című filmet a magyarországi és a határon túli mozikban – újságolták pénteken a film Facebook-oldalán.
Varga Csaba megérkezett a K2 alaptáborába – jelentették be pénteken a Hazajáró Facebook-oldalán.
A székely népviselet napját tartják pénteken, az Ezer Székely Leány Napját megelőző napon: ezen a napon több székelyföldi intézmény, cég dolgozói népviseletben érkeztek. A közösségi médiában számos fotót láthatunk népviseletben pózoló alkalmazottakról.
Egy néhány hónapos borjú csatlakozott a szabadon élő bölénycsordához a Vânători–Neamț Natúrparkban, nagy örömet okozva a természetvédelmi terület munkatársainak, akik figyelemmel kísérik a visszatelepített állatok mindennapjait.
szóljon hozzá!