A gyűrűzőtáborban fogott ritka fajok: berki nádiposzáta, Bonelli füzike és törpesármány
Fotó: Milvus Group
Három ritka fajt is fogott a Milvus Csoport az ország egyik legnagyobb gyűrűzőtáborában, amelyet egyben az év ornitológiai „csúcspontjának” tekintenek.
2024. október 08., 11:302024. október 08., 11:30
Románia legkeletibb szárazföldi területei közé tartozó Chituc-turzáson a 11. egymást követő gyűrűzési évad felénél tartanak a szakemberek, akik hétfőn arról tájékoztatták követőiket, hogy
„Mivel a korábban vonuló fajok többnyire elmentek, míg a későn vonuló fajok alig érkeznek a területünkre, a nádasban lévő hálókról a bokrokban lévőkre tevődött át a nyüzsgés. Érdekes módon, idén az eddigi éveknél több guvatot (Rallus aquaticus), kakukkot (Cuculus canorus) és lappantyút (Caprimulgus europaeus) gyűrűztünk” – olvasható a Milvus Csoport honlapján.
A madártani és természetvédelmi egyesület arról is beszámolt, hogy a gyűrűzési szezon első felében három ritka fajt is fogtak:
Az ország egyik legnagyobb gyűrűzőtáborát tartják Chituc-turzáson
Fotó: Milvus Group
Ugyanakkor két új nemzetközi visszafogásról kaptak hírt, mindkettőt 2023. szeptember első hetében gyűrűzték meg: egy fitiszfüzikét (Phylloscopus trochilus) az oroszországi Murmanszkban, egy cserregő nádiposzátát (Acrocephalus scirpaceus) pedig Izraelben, a Neve Yamban fogtak vissza.
Az egyesület munkatársai arra is felhívták a figyelmet, hogy a tábor működtetése óriási költségekkel jár, így bárki csatlakozhat a támogatók csoportjához a tábor Galantom oldalán.
Hidat építene a Kotori-öböl fölé Montenegró, ezzel egy öt évtizedes elképzelés valósulna meg az Adria-parti országban.
Jövő év áprilisától minden belga állampolgárnak kötelező lesz az úgynevezett kibervédelmi jogosítvány megszerzése, ha továbbra is hozzá szeretnének férni az internethez – jelentette be a belga kiberbiztonsági központ (CBB).
A világ legjobb mészárosaival mérkőzött meg Bíró László marosvásárhelyi hentes, aki tagja volt a párizsi mészáros-vb-n Romániát képviselő csapatnak. Bíró László a francia fővárosban szervezett világversenyről, a mesterség kihívásairól mesélt a Krónikának.
Egy idős Buzău megyei nő évtizedeken keresztül ajtótámaszként használta a folyómederben talált követ, amelyről utólag kiderült, hogy a világ legnagyobb egybefüggő borostyánköve, az egymillió euró értékű darab most múzeumban látható.
A sajtóban vagy a közösségi médiában egyre nagyobb teret kapnak a mesterséges intelligenciával generált képek, ami új kihívások elé állítja a fotóművészetet is. A jelenség kapcsán Mira Marincaș fotóművész és Angyalosi Beáta fotós beszélt tapasztalatairól.
Három évvel ezelőtt szinte a nulláról, az alapoktól kezdte újjáépíteni a Marosvásárhelyi Állatkertet Szánthó János igazgató. A nemzetközileg elismert szakember az elmúlt időszak kihívásairól, megvalósításairól, új tervekről beszélt a Krónikának.
A fejfedők, kalapok több évszázadnyi divatjainak történetéről hallgathatnak meg előadást az érdeklődők Kolozsváron a Györkös Mányi Albert Emlékházban.
A lepénybe (tortillába) hajtott húsos töltelék Mexikó tradicionális étele, már az európaiak érkezése előtt is népszerű volt.
Szépirodalmi alkotásokat, szak- és gasztronómiai könyveket, gyerekkönyveket turkálhatnak hétvégén az olvasás szerelmesei Kolozsváron. A 11. kiadásához érkező tavaszi Könyvturit április 4. és 5. között szervezi meg az EMKISZ.
Nagyszabású ingyenes koncertet ad a csíksomlyói Nyeregben a Bagossy Brothers Company június 14-én – jelentették be csütörtökön a helyszínen tartott sajtótájékoztatójukon a zenekar tagjai.
szóljon hozzá!