Az Instrumentor Egyesület foglalkozásain főként a furulya és gitár kapja a főszerepet
Fotó: Facebook/Instru-Mentor Egyesület
Ha nem mész sízni, jössz Biozenélni? – teszi fel a kérdést az Instrumentor Egyesület, amely a sívakáció alkalmából február 19–23. között szervez napközis tábort a kincses városban. Fodor Lilla Dorottya, a szervezet munkatársa a különböző játékos foglalkozásokról, hangszertanulásról, idei programjaikról beszélt a Krónikának.
2024. február 21., 09:542024. február 21., 09:54
Nagy népszerűségnek örvend a Biozene foglalkozás a gyerekek körében, a kolozsvári Instrumentor Egyesület által szervezett napközis táboroknak akad olyan résztvevője is, aki 2020 óta minden alkalommal visszatér. Fodor Lilla Dorottya a Krónika érdeklődésére elmondta, a létszám általában 15-18 fő, ugyanis így 5 fős csoportokra tudják osztani a 0–4. osztályos gyerekeket, és sokkal hatékonyabban tudják elsajátítani a tanultakat, illetve a pedagógusoknak lehetőségük van egyenként figyelni mindenkire. Az egyesület munkatársa kifejtette, sok közös játékot szerveznek a Rhédey-házban, valamint a gyerekek a parkban szaladgálva is kikapcsolódhatnak.
A február 19–23. közötti napközis táborban furulyát Marosán Emőkével tanulnak a gyerekek, a kisebbek az alapoktól kezdve egyszerű dalokat játszanak, a nagyobbak már akár kánonokat is. Gitározni Visky Péterrel fognak, fülbemászó dalokat énekelnek, pengetnek, és igyekeznek hozzá akkordkíséretet is játszani. „Természetesen 5 nap alatt senki sem fog tökéletesen játszani ezeken a hangszereken, de ízelítőt kapnak, és átélik, hogy milyen jó dolog együtt zenélni! Sokuknak a tábor után támad kedve folytatni, és komolyabban foglalkozni a zenetanulással” – mutatott rá a szervező.
Fodor Lilla Dorottya szerint a tábor zenei feltöltődést nyújt a kíváncsi gyerekeknek
Fotó: Faceboook/Fodor Lilla Dorottya
Fodor Lilla Dorottya arról is beszámolt lapunknak, hogy a NECC (Nature Education and Community Center) foglalkozásai révén természetismereti érdekességekkel gazdagodhatnak az elemisták. A madaraknál a baglyok kerülnek előtérbe, és bagolyköpetben vizsgálják majd, hogy mivel táplálkoznak. A felmelegedésnek köszönhetően a gyerekek a tavaszi növényekkel is megismerkednek, amelyek lassacskán felbukkannak az erdőkben (nemes májvirág, pirosló hunyor, martilapu, salátaboglárka). Minden új információt játékosan tár eléjük Rés Katalin csoportvezető.
A kolozsvári egyesület a nyári vakáció első heteiben is tervez Biozenés foglalkozásokat tartani, pontos dátumot még nem tudnak, de hamarosan közzéteszik Facebook-oldalukon.
A táborzáró koncertek az oktatókat és szülőket is büszkeséggel töltik el
Fotó: Facebook/Instru-Mentor Egyesület
Ugyanakkor 14. alkalommal szervezendő nyári zenetárboruk Torockón kap helyet július 22–27. között. „Hétfőtől szombatig, reggeltől estig zene, jókedv és zsivaj jellemzi a tábort. A főszerepet itt is a furulya és a gitár kapja, mivel ezek a hangszerek kis csoportban is taníthatóak, nem csak egyéniben. A hangszertanuláson kívül csoportos éneklés, ritmusjátékok, zenei érdekességek, buli, kirándulás és a kihagyhatatlan Ki mit tud? szerepel táborunk kínálatában” – részletezte a szervező. Hozzátette, a telefon- és számítógépmentes tábor végére barátságok, szövetségek, lélekmelengető előadások születnek.
„A szervezőknek és táborvezetőknek is lendületet ad látni, ahogy néhány nap alatt a 25-30 gyermek csapattá kovácsolódik, a táborzáró koncerteken felcsendülő őszinte és tiszta gyermeki énekhangok pedig előcsalogatják a könnyeket a szülők és oktatók szeméből” – hangsúlyozta a hegedűoktató.
Fodor Lilla Dorottya arra is felhívta a figyelmet, hogy az Instrumentor Egyesület tanév elején várja a jelentkezőket, akik a következő hangszerek közül választhatnak: zongora, gitár, furulya, fuvola, hegedű.
Ugyanakkor az egyesület lehetőséget nyújt a színpadi szereplésre, a tanultak bemutatására például karácsonykor, tanév végén. „Ezáltal a gyerekek megtapasztalhatják, hogy milyen érzés közönség elé állni, koncentrálni, hibázni és túllépni a hibákon, megörvendeztetni a közönséget és örülni a tapsnak” – magyarázta az Instrumentor munkatársa.
Az egyesület táborai a Bethlen Gábor Alap támogatásával valósulnak meg.
Rubik Ernő Kossuth- és állami díjas építészmérnök, feltaláló 80. születésnapja, illetve világhírű találmánya, a Rubik-kocka megalkotásának 50. évfordulója alkalmából egésznapos programsorozatot rendez szombaton a Liszt Intézet bukaresti központja.
Még egy hétig, november 26-ig lehet jelentkezni a zenészeknek, előadóknak A Dal 2025 műsorába. A nemzeti dalválasztó új évadába műfaji megkötések nélkül lehet pályázni új magyar dalokkal az adal.hu oldalon.
Közel kétszáz éves hagyomány tartja magát még mindig az Arad megyei Nagylakon. Az evangélikus templom tornyában minden negyedórában megfújják a kürtöt, az ősi módon jelezve a pontos időt. Néhány évtizednyi szünet vezették be ismét ezt a szokást.
Kétszer annyiba kerül a szilveszteri csomag, mint a karácsonyi a Prahova-völgyi és brassópojánai szállodákban és panziókban. A Pro Tv utánajárt, hogy mi az oka ezeknek az óriási áraknak és ennek az óriási árkülönbségnek.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
szóljon hozzá!