Diktatúra retró. A Ceaușescu házaspár számos vagyontárgyát megvásárolhatja, aki hajlandó elég mélyen a zsebébe nyúlni
Fotó: Artmark
A retródivatot és a tehetősebb körök gyűjtőszenvedélyét kihasználva hirdette meg legújabb árverését a bukaresti Artmark Aukciósház: Nicolae és Elena Ceaușescutól elkobzott személyes tárgyak, valamint az állami tulajdonalap (RAAPPS) birtokába került ajándékok sora kerül kalapács alá a tulajdonalap jóvoltából.
2024. június 05., 16:222024. június 05., 16:22
A nacionálkommunista diktátorházaspár által különböző alkalmakkor, romániai és külföldi intézményektől és cégektől kapott ajándékokról van szó, valamint személyes tárgyakról, mint például egyike a hírhedt sapkáknak, amelyek Nicolae Ceauşescu öltözékének állandó részét képezték.
Az aukciót június 13-án, csütörtökön 19.00 órakor tartják, a kikiáltási árak 300 és 4000 euró között mozognak. Minden tárgyat RAAPPS-tanúsítvány kísér.
valamint egy szintén a diktátor tulajdonát képező asztali térkép, amelyen Brassó 17. századi térképe látható, és amelyet a diktátor 65. születésnapjára kapott ajándékba. Mindkettő kikiáltási ára 300 euró.
Egy 1968-as Ford Mustang, illetve Nicolae Ceauşescu és Corneliu Vadim Tudor tulajdonát képező tárgyakat bocsát árverésre október 25-án az Artmark.
A már említett sapka ikonikus darabnak számít. Az évek során számos történet keringett a ruhatárról. Egy egykori szobalány például elmondta, hogy a Ceaușescu-házaspárnak többek között volt egy közös szobája, amelynem mindkét oldalon falba épített gardróbszekrények voltak, de középen is.
„A jobb oldali szekrényben Ceaușescu a ruháit tartotta. Ezek rekeszekbe voltak rendezve: öltönyök (kb. 20 darab), szőrmés lábbelik, felöltők, kabátok, drága kabátok, kalapok, sapkák, pulóverek, pizsamák, alsóneműk, nélkülözhetetlen dolgok...” – mondta.
Ennek közel a kétszeresét, 900 eurót kérik egy tunéziai monogrammal díszített ezüstkeretért, amelyet Ceaușescu Habib Burgiba tunéziai elnöktől kapott az 1970-es években, és amely José Marmolejos műhelyben készült.
Az elárverezendő darabok között két autómakett is van – az egyik egy Dacia C.N., amelyet a modell 1987-es bemutatója alkalmából kaptak ajándékba a Dacia üzemtől, és amely fémből, műanyagból és kézzel faragott fából készült. A modell mérete 18 x 41 x 26 cm, és kikiáltási ára 2500 euró.
1500 eurótól lehet licitálni kezdődik egy körülbelül fél méter magas, ezüstből és kézzel festett porcelánból készült, 1987-ben a kommunista párt Arad megyei bizottságától ajándékba kapott, körülbelül fél méter magas kancsóra, valamint egy aranyozott fémből és üvegből készült asztaldíszre.
Húszezer euróért vették meg Zoia Ceauşescu egykori autóját az Artmark aukciósház csütörtök esti árverésén.
Egy faragott, pirografált szarvasagancsból készült olvasólámpa, kikiáltási ára, amelyet a kommunista pár Beszterce-Naszód megyei bizottságától kapott ajándékba 1980. január 26-i születésnapja alkalmából, 2000 euró, egy ezüstkeretes, arabeszkekkel és galambokkal gazdagon díszített tükör pedig, amelyet Nicolae Ceaușescu kapott protokollajándékként, 2100 euróról indul.
A listára felkerült egy fekete márványból készült szobor, amely egy szánon ülő eszkimót ábrázol – inuit művészet –, és amelyet Abraham Pov (1927-1994) jegyzett, és Joseph Seroussi (a Seroussi cég alapítója) ajándékozta a diktátornak 1988-ban, valamint egy monumentális tükör is, amely a kommunista Románia címerét formázza: egy faragott fa keretbe foglalt, tölgyfalevelekkel és makkokkal díszített darabról van szó, amely a máramarosszigeti bútorgyár ajándéka – mindkettő kikiáltási ára 4000 euró.
Elárverezték a Nicolae Ceaușescu volt kommunista diktátor által használt egykori elnöki repülőgépet, valamint azt az 1974-es Paykan Hillman-Hunter limuzint, amelyet Ceaușescu Iránból kapott ajándékba.
A hangszerkészítéshez nem elég csak jó asztalosnak lenni, faragási, festési, hangtechnikusi tudás is szükséges – vallja Csibi István. A marosvásárhelyi hangszerkészítő mestersége rejtelmeit osztotta meg a Krónikával.
Új dallal jelentkezett a héten a gyergyószentmiklósi NÉKED zenekar, amelynek egy szintén friss szerzeménye a Legszebb Erdélyi Magyar Dal pályázaton is elnyerte a zsűri tetszését. Fodor László frontember a két zeneműről, a banda első egy évéről beszélt.
Országszerte vetítik a mozikban a Via Transilvanica történetéről szóló dokumentumfilmet, amelyben a 9 főszereplő határaikat feszegetve 25 nap alatt futja le az 1400 kilométeres távot.
Az idei év utolsó hagyományőrző alkotóműhelyének ad otthont pénteken a torockói Duna-ház, ahol a résztvevők a tervek szerint a jövő évben is megismerhetik és gyakorolhatják a torockói hímzés alapjait és fortélyait.
Elvitték csütörtökön este a közel 10 millió eurós főnyereményt a hatos lottón – közölte a Román Lottótársaság.
A Guinness Rekordok Könyvének bizottsága hivatalosan is elismerte Thurzó Zoltán rekorddöntését a fél perc alatt leggyorsabban leütött billentyűjátékot illetően, így a nagyváradi zongoraművész immár négyszeres világrekordernek mondhatja magát.
A városon élő romániaiak közel egyharmada (32 százaléka) kipróbálta már a digitális méregtelenítést, 62 százalékuk pedig néhány napra szüneteltette az internet és a digitális eszközök használatát – derül ki egy friss felmérésből.
A világ legkisebb mesterséges szívét fejlesztették ki a jászvásári Grigore T. Popa Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem hallgatói, akik kedden Japánban képviselik az országot egy világverseny döntőjében.
Ökológiai lábnyomot mérő alkalmazás nyerte az első díjat a Fedezd fel a szenvedélyedet az informatikában elnevezésű kolozsvári gálán. Kelemen Szilárd István, a nyertes kincses városi csapat tagja az Orbis applikációról beszélt a Krónikával.
Ellenőrzéseket rendelt el a kulturális miniszter, miután felmerült a csalás gyanúja: a szinajai Peleş-kastélyban működő múzeumban „párhuzamos jegyárusító” hálózatot működtettek.
szóljon hozzá!