Fotó: Facebook
Erdélyben gyártják a világ egyik legnagyobb luxusmárkáját képviselő Louis Vuitton cipőket, amelyeken a „Made in Italy” és „Made in France” címkét tüntetik fel – derül ki a The Guardian brit napilap cikkéből, amelyet a Digi24 hírtelevízió idézett.
2017. június 19., 22:472017. június 19., 22:47
Az oknyomozó újságírók szerint a Szeben megyei Nagydisznód közelében található gyárépületen nem tüntettek fel semmit, ami arra utalna, hogy ott cipőket készítenek, sőt az épületet állandóan őrök veszik körül. Korábban is felmerült egy olyan vád, hogy a cég az országban gyártja le a lábbeliket, majd ezeket viszik Olaszországba, viszont Bernard Arnault, a vállalat igazgatója ezt tagadta.
Ezúttal a Guardian bejutott az épületbe, és megerősítették, hogy
A gyár a Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH) egy kevésbé ismert leányvállalatának, a Somarestnek a nevén van. A brit lap újságírói a cég alkalmazottainak az önportréi alapján jutottak el a Szeben megyei településre. Értesüléseik szerint itt gyártják a több ezer eurós cipőket, mivel a cég nagy mennyiségben termel luxustermékeket, és az erdélyi munkaerővel valószínűleg költségeket akartak lefaragni.
A Guardian információi szerint az LVMH 2002-ben nyitotta az első üzemét itt, pár évvel később már heti 1500 pár cipőt gyártottak. A jelenlegi termelési adatok ugyan titkosak, de egyes elérhető információ szerint évente százezer pár cipő készülhet Nagydisznódon.
2009-ben a vállalat még egy gyárat indított a környéken, a szintén Szeben megyei Feleken. Itt az információk szerint táskák darabjait gyárthatják. A Guardian végül elérte, hogy a cég egyik szóvivője szóba álljon velük. Ekkor derült ki, hogy az alapanyagok Franciaországból származnak, valamint a cipőket nem fejezik be Erdélyben, és a gyártás utolsó szakasza Franciaországban és Olaszországban történik, ezért
A cipők talpa mindig Franciaországban vagy Olaszországban kerül fel, ez pedig a jelenleg hatályos törvények alapján lehetővé teszi, hogy az egész cipőt olasz vagy francia termékként lehessen eladni.
A szóvivő szerint a gyárukban jobb körülményeket biztosítanak, mint ami Románia hasonló ruhaipari üzemeiben jellemző, ezen kívül szabad az alkalmazottak hétvégéje, fizetik a túlórát, és nem használnak mérgező vegyszereket sem.
Ezt a helyi ellenőrző bizottság is megerősítette, amely szerint nincs semmiféle kifogás a gyárral szemben. Az üzem összesen 734 helyi lakost foglalkoztat, és az átlagos román ruhaipari bért kapják, ami a Guardian szerint 133 euró. Azaz egy alkalmazottnak nagyjából hat hónapot kéne dolgoznia ahhoz, hogy vehessen egy közepes árkategóriájú Louis Vuitton bőrcipőt.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Izgatottan készülnek a szervezők az év egyik legkülönlegesebb szabadtéri eseményére: május 24-én immár hatodik alkalommal rendezik meg a Run to the Hills futófesztivált Krasznán.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.
A 2026–27-es tanévtől kezdőden egy állatokról szóló választható tantárgyat vezethetnek be a romániai iskolákban, amelyben arra tanítanák a gyerekeket, hogy felelősen, empátiával és tisztelettel viszonyuljanak a környezetükben élő házi- és vadállatokhoz.
Jubileumi kiadásához érkezik a szerdán rajtoló KMDSZ-diáknapok. A kincses városban tanuló magyar egyetemisták várva várt ünnepébe idén is több ezer diák és szervező kapcsolódik be.
A tűzoltói hivatás kihívásairól és szépségeiről, a leggyakoribb tűzesetek okairól, a balesetek megelőzéséről beszélgettünk Kacsó Istvánnal, a közel 150 éves hagyományokra visszatekintő Nyárászeredai Önkéntes Tűzoltó Egyesület elnökével.
Partiumi és erdélyi lemezbemutató koncertre indul idén májusban a Sárik Péter Trió. A Jazzkívánságműsor 3 című lemezen ismert világslágerek jazzes feldolgozásai hallhatók a Sárik Péter Trió és Szőke Nikoletta előadásában.
Az ír adatvédelmi hatóság 530 millió eurós bírságot szabott ki a TikTokra arra hivatkozva, hogy európai felhasználók adatait továbbította Kínába és ezzel megsértette a személyes adatok védelméről szóló uniós rendeletet.
A Partiumban, Szilágyságban, Kalotaszegen folytatja a Kárpát-medencében tavaly ősszel útjára indított kezdeményezését a Vándormozi, a Nem Csak Egy Nap A Világ nevű eseményen egész nap szinte szünet nélkül forog majd a mozigép.
szóljon hozzá!