Fotó: Facebook
Erdélyben gyártják a világ egyik legnagyobb luxusmárkáját képviselő Louis Vuitton cipőket, amelyeken a „Made in Italy” és „Made in France” címkét tüntetik fel – derül ki a The Guardian brit napilap cikkéből, amelyet a Digi24 hírtelevízió idézett.
2017. június 19., 22:472017. június 19., 22:47
Az oknyomozó újságírók szerint a Szeben megyei Nagydisznód közelében található gyárépületen nem tüntettek fel semmit, ami arra utalna, hogy ott cipőket készítenek, sőt az épületet állandóan őrök veszik körül. Korábban is felmerült egy olyan vád, hogy a cég az országban gyártja le a lábbeliket, majd ezeket viszik Olaszországba, viszont Bernard Arnault, a vállalat igazgatója ezt tagadta.
Ezúttal a Guardian bejutott az épületbe, és megerősítették, hogy
A gyár a Louis Vuitton Moet Hennessy (LVMH) egy kevésbé ismert leányvállalatának, a Somarestnek a nevén van. A brit lap újságírói a cég alkalmazottainak az önportréi alapján jutottak el a Szeben megyei településre. Értesüléseik szerint itt gyártják a több ezer eurós cipőket, mivel a cég nagy mennyiségben termel luxustermékeket, és az erdélyi munkaerővel valószínűleg költségeket akartak lefaragni.
A Guardian információi szerint az LVMH 2002-ben nyitotta az első üzemét itt, pár évvel később már heti 1500 pár cipőt gyártottak. A jelenlegi termelési adatok ugyan titkosak, de egyes elérhető információ szerint évente százezer pár cipő készülhet Nagydisznódon.
2009-ben a vállalat még egy gyárat indított a környéken, a szintén Szeben megyei Feleken. Itt az információk szerint táskák darabjait gyárthatják. A Guardian végül elérte, hogy a cég egyik szóvivője szóba álljon velük. Ekkor derült ki, hogy az alapanyagok Franciaországból származnak, valamint a cipőket nem fejezik be Erdélyben, és a gyártás utolsó szakasza Franciaországban és Olaszországban történik, ezért
A cipők talpa mindig Franciaországban vagy Olaszországban kerül fel, ez pedig a jelenleg hatályos törvények alapján lehetővé teszi, hogy az egész cipőt olasz vagy francia termékként lehessen eladni.
A szóvivő szerint a gyárukban jobb körülményeket biztosítanak, mint ami Románia hasonló ruhaipari üzemeiben jellemző, ezen kívül szabad az alkalmazottak hétvégéje, fizetik a túlórát, és nem használnak mérgező vegyszereket sem.
Ezt a helyi ellenőrző bizottság is megerősítette, amely szerint nincs semmiféle kifogás a gyárral szemben. Az üzem összesen 734 helyi lakost foglalkoztat, és az átlagos román ruhaipari bért kapják, ami a Guardian szerint 133 euró. Azaz egy alkalmazottnak nagyjából hat hónapot kéne dolgoznia ahhoz, hogy vehessen egy közepes árkategóriájú Louis Vuitton bőrcipőt.
Házkutatást tartott csütörtökön az ügyészség egy tisztségéből felfüggesztett ügyvédnő lakásán, aki a gyanú szerint bérgyilkost fogadott a fia haláláért általa felelősnek tartott három személy meggyilkolására.
A közönség szavazatai alapján a Messze van a kicsi falum című nóta érdemelte ki Az év magyarnótája címet a Dankó Rádió által szervezett szavazáson.
Az elmúlt években a mesterséges intelligencia (MI) meghatározó szereplővé vált a technológiai hírekben és iparági előrejelzésekben, és 2025-re még hangsúlyosabbá válik a hatása.
Újabb világrekordot döntött meg Thurzó Zoltán nagyváradi zongoraművész: a 30 másodperc alatt leütött leggyorsabb billentyűjáték csúcsát javította meg 495-ről 500-ra.
Megjelent az Omega életművét átívelő újrakiadás-sorozat következő lemeze, a Trans and Dance. A legendás zenekar eredetileg 1995-ben kiadott, tizennegyedik stúdióalbuma most dupla vinylen, CD-n és a digitális felületeken egyaránt elérhető.
A Szent Anna-tó vízhőmérséklete idén július 15-én kora délután fél méter mélységben elérte a 30,9 Celsius-fokot, mely érték rekord meleget jelent az utóbbi évtizedekre, sőt valószínűleg az elmúlt évszázadokra vonatkozóan – adta hírül a Sapientia EMTE.
Az őszi lombhullás kapcsán a téli álomra húzódó sünök védelmére hívják fel a figyelmet a természetvédők.
Klaus Iohannis államfő hétfőn kihirdette azt a törvényt, amelyik az országos takarítási nappá nyilvánítja minden év szeptemberének harmadik szombatját.
Új helyszínen, számos hagyományos programmal rendezik meg október végén a kalotaszentkirályi csipkebogyó-fesztivált. Vincze Kecskés István szervező a gasztronómiai és kulturális kínálatról, a csipkeízfőző-versenyről beszélt a Krónikának.
Megalakulásának 25. évfordulóját ünnepli éppen ma, október 23-án az Ismerős Arcok, amely jubileumi turnéja keretében Erdélybe is ellátogat.
szóljon hozzá!