2013. január 02., 20:332013. január 02., 20:33
A főállatorvos szerint a rókák jelenléte a lakott környezetben nem szokatlan, az elmúlt években Sepsiszentgyörgyön négy rókaodút is feltérképeztek, az állatok valószínűleg azért merészkedtek ki az utcákra, a szemetesek környékére, mert az ünnepek alatt kihaltabb, csendesebb volt a város.
A nagyvárosokban is feltűnnek a rókák, Zürichben például több mint ötszáz rókacsaládot tartanak nyilván. Sepsiszentgyörgyön tavaly egy medvét is láttak a város utcáin sétálgatni, a nagyvadat a járőröző rendőrök kísérték végig a városon, hogy esetleges támadás esetén közbeléphessenek, majd az elszaporodó nyestek okoztak bosszúságot a város lakóinak.
Sikó-Barabási Sándor szerint jó jel, hogy tavaly kevesebb veszett róka volt Háromszéken, Sepsiszentgyörgy környékén mindössze egyet találtak, de az egész megye területén is tíznél kevesebb fertőzött állat volt. November végén és decemberben Háromszéken a veszettség ellen immunizálták a rókákat, a vadásztársaságok alkalmazottaiból és a körzeti állatorvosokból álló csapatok veszettség elleni szérumot tartalmazó csalikat helyeztek a rókalyukak, kotorékok bejárataihoz. A halból készült préselt csali a csokoládéhoz hasonlít, a rókák ellenállhatatlannak tartják, így megeszik az oltóanyagot tartalmazó kapszulával együtt.
Az immunizáló akció az egész országra kiterjedt, országszerte 59 ezer csalit szórnak szét. A szakemberek szerint a csalihoz nem szabad hozzányúlni, tilos a kutyákat póráz nélkül sétáltatni az erdőben.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.
Könnyed, egészséges, egyszerre csípős és édes Hawaii tradicionális étele, a Huli-huli.
Magyar és román nyelvű vezetett sétákkal, gyerektevékenységekkel, lovagi sátorral és középkori játékokkal, színházi és zenei műsorral, a gróf Bánffy Katalinról szóló portréfilmmel és beszélgetéssel várják a látogatókat a bonchidai Bánffy-kastélyban.
Több ezer magyar egyetemista gyűlt össze szerdán reggel a kincses város Főterén, ahol kezdetét vette a Kolozsvári Magyar Diákszövetség (KMDSZ) által 30. alkalommal rendezett diáknapok.