A nagy mennyiségű munka, túl nagy megterhelés kiégéshez vezethet
Fotó: Pexels
Védőfaktor lehet a kiégés ellen, ha az ember azt érzi, van értelme annak, amit csinál – véli Szabó Krisztina Gabriella. A kolozsvári pszichoterapeuta egy friss, szakmai kiteljesedést vizsgáló kutatás alapján arról beszélt a Krónikának, mi válthat ki stabil, hosszan tartó elégedetlenséget, majd kiégést, hogyan lehetne ezt a szindrómát megelőzni, illetve milyen tünetekre figyeljünk oda.
2025. március 20., 08:062025. március 20., 08:06
2025. március 20., 08:572025. március 20., 08:57
A romániaiak közel kétharmada (65 százaléka) úgy érzi, hogy nem teljesedik ki szakmailag, és nagyjából ugyanennyien a kiégést ( Burnout-szindrómát) tapasztaltak kollégáikon – derül ki egy friss felmérésből, amelyet a Reveal Marketing Research készített ezer válaszadó bevonásával. Ennek apropóján Szabó Krisztina Gabriella pszichoterapeutával beszéltünk arról, hogy a stabil, hosszan tartó elégedetlenség hogyan vezethet kiégéshez.
A kolozsvári szakember az okok közé sorolta a túl nagy, de akár a túl kis mennyiségű munkát – ez utóbbi esetben a stressz abból adódhat, hogy az ember haszontalannak érezheti magát. A túl sok munka, mely hosszan tartó, vagy ismétlődő megterheléssel jár, felboríthatja az egyensúlyt az életünkben, és a stressz, a kimerültség, a tehetetlenség, az ellenérzések vagy más, kihívást jelentő érzések, krónikussá válhatnak, főleg a megfelelő támasz hiányában.
például az egészségügyben dolgozók, vagy az ügyfelekkel közvetlen kapcsolatban lévők esetében nagyobb az esélye annak, hogy kiégés alakuljon ki. A másik tényező lehet az egyensúly hiánya aközött, amit valaki nyújt és amit kap, akár anyagilag, vagy a munkavégzés nyújtotta elégtétel. Nagyon fontos, hogy az ember érezze, van értelme annak, amit csinál, ez védőfaktor lehet a kiégés ellen” – magyarázta a Krónikának a több évtizedes szakmai tapasztalattal rendelkező pszichoterapeuta.
Szabó Krisztina Gabriella szerint a stressz elkerülhetetlen, de vannak olyan megküzdési stratégiák, amelyek szinten tartják
Fotó: Facebook/Szabó Krisztina Gabriella
Hozzátette, szintén fontos a munkaközeg, a vezetőség stílusa, mert ha az ember úgy érzi, nincs figyelembe véve, nincsenek tekintettel rá, nincs lehetősége elmondani, hogy mire van szüksége, nagyobb eséllyel alakulhat ki a krónikus elégedetlenség, vagy aztán a kiégés. Mint kifejtette, sokan azt mondják, hogy a kiégés a munkahelyi stresszel függ össze, de valójában az élet egyéb területein is beszélhetünk kiégésről. „Selye János osztrák–magyar származású vegyész, belgyógyász, endokrinológus, akit a stresszkutatás atyjának tekintenek, azt mondta, hogy az egyetlen stresszmentes állapot a halál.
mert vannak olyan megküzdési stratégiák, amelyek segítenek az elkerülhetetlen minimálisra csökkenteni a stresszt, és olyanok is, amelyek fokozzák, ördögi köröket generálnak. Meg kell vizsgálnunk az okokat, és hogy mi az, amin tudunk változtatni és mi az, amin nem” – részletezte a kincses városi szakember.
A kiégés tünete lehet az érzelmi kimerültség, érdektelenség vagy a hatékonyság hiánya
Fotó: Pixabay
Szabó Krisztina Gabriellától azt is megkérdeztük, alapvetően mire figyeljünk, hogyan vehetjük észre magunkon a kiégés tüneteit. Mint mondta, három fő tünetkategóriáról beszélhetünk, az első az a fajta kimerültség, amelyik nem múlik el pihenéssel, fizikai, érzelmi és mentális fáradtság, kiürülésérzés. „Továbbá érdektelenség tapasztalható, s bár védőmechanizmusként ilyenkor az emberek megpróbálnak érzelmileg eltávolodni attól, ami túl sok stresszel jár, megterhelő, valójában ezzel eltávolodnak önmaguktól is, és attól, aminek értéke és értelme van számunkra. A harmadik tünetcsoport pedig a hatékonyság csökkenése vagy hiánya köré épül. Mindemellett, alvásproblémák vagy evésproblémák is jelentkezhetnek.
S ha azt érezzük, hogy a napi tevékenységünk nem lelkesít, értelmetlennek véljük, mindenképp jobban oda kell figyelnünk magunkra, hogy azonosítsuk, mi az ami segíthet újra megtalálni a miértjeinket és az energiánkat. Tanulságos, hogy az önkénteskedés például nagyon jót tesz a mentális egészségnek, mert akkor mi vagyunk azok, akik választjuk az adott tevékenységet, és minden bizonnyal azért, mert van értelme számunkra” – hívta fel a figyelmet a pszichoterapeuta.
Jóga, meditáció által is időt szánhatunk magunkra és belső világunkra
Fotó: Pixabay
A kiégés szindrómájának kezelésére is kértünk tanácsot Szabó Krisztina Gabriellától, aki szerint fontos már a megelőzésre hangsúlyt fektetni. „Igyekezzünk minél egészségesebb életstílust kialakítani, legyen meg az egyensúly a szakmai és magánélet között, illetve az élet különböző területei között, és
Sokszor hajlamosok vagyunk erre luxusként tekinteni, viszont egyáltalán nem az, vigyázzunk magunkra fizikai szinten (egészséges táplálkozás, mozgás, alvás) és a mentálhigiénére is figyeljünk. Van, akinek a relaxációs gyakorlatok, meditáció, jóga vagy egyéb formális gyakorlatok segítenek, de elsősorban az a lényeg, hogy tudjunk időt és energiát szánni arra, hogy magunkra és a belső világunkra figyeljünk egy lehetőleg kíváncsi és együttérző, támogató módon” – magyarázta a pszichológus.
Az elmúlt tíz évben csaknem megduplázódott a mentális és viselkedészavarok előfordulási gyakorisága Romániában – hívta fel a figyelmet az Országos Közegészségügyi Intézet (INSP) a lelki egészség világnapja alkalmából kedden kiadott közleményében.
Hozzátette, emellett jelentős szerepük van a szociális kapcsolatoknak, hiszen nagyon sokat jelenthet, amikor egy barát meghallgat, ha bajban vagyunk, vagy csak egyszerűen velünk együtt örül, amikor jól vagyunk. „Én nagy híve vagyok a személyiségfejlesztő kurzusoknak vagy a terápiának, ahova nemcsak akkor mehetünk, ha nagy problémánk van, tekinthetünk akár mentális edzésként ezekre. Akármilyen tevékenységet végzünk, fontos, hogy tudjunk kapcsolódni hozzá, legyen értelme számunkra.
Ezért időnként tegyük fel magunknak a kérdést, hogy jó helyen vagyunk-e, itt szeretnénk lenni, hasznosnak érezzük magunkat és értékesnek-e a munkánkat, vagy azt a tevékenységet, amit végzünk, illetve érezzük-e, hogy mi is megkapjuk azt, amit keresünk ott. Nem utolsó sorban, kérjünk segítséget, ha szükségét érezzük” – javasolta Szabó Krisztina Gabriella.
A romániai igazgatók egyötöde nem választaná újra az igazgatói pályát, ha ismét döntéshelyzetbe kerülne – derül ki az UNESCO legfrissebb Globális Oktatási Jelentéséből (Global Education Monitoring Report).
Mobilkommunikáció zavarására alkalmas jelblokkolót használt a vizsgákon Romániában a jászvásári állatorvosi egyetem egyik oktatója a puskázás megakadályozására, de kitudódott, és fegyelmi eljárás indult ellene.
Balesetben meghalt Felix Baumgartner csütörtökön, az 56 éves osztrák extrémsportoló motoros siklóernyőjével zuhant le a kelet-olaszországi Porto Sant'Elpidióban – erősítette meg az olasz tűzoltóság.
A közösségi médiában terjedt el egy klip, amely szerint sokak számára csak álomnak beillő összegű havi jövedelemről számol be egy Romániában dolgozó indiai futár.
A balesetek megelőzése érdekében a nyári időszakban román rendőrök is részt vesznek a magyar közutak közlekedésrendészeti ellenőrzésében – közölte az Országos Rendőr-főkapitányság Kommunikációs Szolgálata szerdán a Police.hu oldalon.
Karszalagok kiváltva, applikáció letöltve, busz- és vonatjegyek megvásárolva – szerdán kezdetét vette az Electric Castle. A július 21-ig, vasárnapig tartó fesztivál idei kiadása is az elektronikus zene legismertebb előadóit hozza el Bonchidára.
Hét napon át, július 20−26. között hét Beszterce-Naszód megyei településre látogat el az Ifjúsági Karaván, amelyet néhány évnyi szünet után idén ismét megszervez a besztercei MADISZ – mondta a Kolozsvári Rádiónak Zoltán-Sipos Tímea, a szervezet elnöke.
Fapados repülőjárattal utazott hétfő este Nicușor Dan államfő Milánóba a lányával, az egyik utas által a repülőgépről közzétett képek tanúsága szerint. Az elnök sajtóhírek szerint várhatóan szerdán tér vissza az országba.
Pályi Gyula modenai professzor, az Olasz Nemzeti Tudományos Akadémia tagja a torinói lepel kutatásának újdonságairól számolt be – írta a Vatican News magyar nyelvű honlapja.
Az Olasz Posta (Poste Italiane) bejelentette, hogy több száz, a pápának címzett levél érkezik a fiumicinói válogatóközpontba. Megválasztása óta folyamatos ez az arány.
A szentjánosbogarak populációi világszerte jelentős csökkenést mutatnak, és Erdély, mint Európa egyik természeti sokszínűségben gazdag régiója, szintén érintett ebben a globális trendben – hívta fel a figyelmet László Zoltán biológus.
szóljon hozzá!