Képünk illusztráció
Fotó: Haáz Vince
A romániai igazgatók egyötöde nem választaná újra az igazgatói pályát, ha ismét döntéshelyzetbe kerülne – derül ki az UNESCO legfrissebb Globális Oktatási Jelentéséből (Global Education Monitoring Report). Az adatok szerint Romániában az iskolaigazgatók közel fele úgy érzi, hogy a pozíció több hátránnyal jár, mint előnnyel.
2024. november 23., 13:492024. november 23., 13:49
Világszinten (a felmérésben részt vevő 43 országban) a gimnáziumi igazgatók többsége (79%) úgy véli, hogy a munka előnyei felülmúlják a hátrányokat, és 86 százalék újra ezt a karriert választaná, ha ismét döntési helyzetbe kerülne. Ellenben Belgiumban, Olaszországban, Romániában és Szlovákiában kevesebb mint 60 százalék véli úgy, hogy az előnyök felülmúlják a hátrányokat.
Az UNESCO jelentése szerint Romániában az intézményvezetők 21 százaléka inkább másik karriert választana, ha tehetné. A romániai igazgatók 46,8 százaléka, tehát közel fele úgy gondolja, hogy az igazgatói pozíció inkább hátrányokkal jár a munkaterhelés, a stressz és a tanárhiány miatt, mint előnyökkel.
Fotó: Képernyőmentés
Az igazgatói pozíció vonzereje kapcsán az OECD adatai szerint minden ötödik igazgató mondta azt, hogy ha újra dönthetne, nem választaná ezt a pozíciót. Az Edupedu cikke szerint az iskolaigazgatók számos problémával szembesülnek. Úgy érzik, nagy terhelésnek vannak kitéve, ami nemcsak adminisztratív feladatokból fakad, hanem a szülőkkel való kapcsolattartásból is.
A rangsor élén olyan országok állnak, mint például Szingapúr és Mexikó, ahol az igazgatók 90, illetve 98 százaléka újraválasztaná az igazgatói pályát, és csak kevesen szeretnének másik iskolában dolgozni.
Írországban például az igazgatók több mint 50 százaléka számolt be kiégési tünetekről, amit a COVID-19 járvány csak tovább súlyosbított, mivel gyors alkalmazkodást követelt a helyzet kezeléséhez.
Fotó: Borbély Fanni
A cikk szerint ahogy más területeken, az oktatási vezetésben is jelentős nemi előítéletek vannak jelen. A tanárok többsége nő, míg az iskolaigazgatók többsége férfi. Az igazgatók aránya az általános és középiskolákban átlagosan legalább 20 százalékponttal alacsonyabb, mint a tanárnők aránya.
Az UNESCO főigazgatója, Audrey Azoulay a jelentés előszavában azt írja, hogy „az oktatási vezetésben érvényesülő nemi normák mellett meg kell kérdőjeleznünk a világ oktatási rendszerében jelen lévő hierarchikus feltételezéseket is.
Az oktatás jövőképének közös kialakításához, amely figyelembe veszi ezen összes szereplő véleményét, az iskolai vezetőknek térre és képzésre van szükségük. Sok oktatási vezető szenvedélyesen végzi munkáját és elkötelezett abban, hogy helyi szinten változást érjen el, de a merev rendszerek akadályozzák a kiválóság elérésében. Ha lehetővé tesszük számukra, hogy kibontakoztassák teljes potenciáljukat, új energiát hozhatunk az oktatási rendszerekbe, és inspirálhatjuk a fiatal generációkat, akiknek az iskolai tapasztalat formálhatja a vezetésről alkotott képét.”
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
szóljon hozzá!