Fotó: A szerző felvétele
2008. december 02., 15:532008. december 02., 15:53
Nagy Károly, vagy Kari bácsi, ahogyan a Szatmár megyei Börvelyben ismerik, már gyerekkorában megismerkedett a kötélverés technikájával. „Nagyapámat az 1900-as évek elején telepítették a faluba Szegedről. Az ottani kenderfeldolgozó üzemben tanulta a mesterséget, és abban az időben ő volt az egyetlen szakember a környéken. Az akkor még teljes gőzzel üzemelő Pannónia Kendergyárnak nagy szüksége volt rá, hiszen a kitermelt nyersanyagot szakszerűen kellett feldolgozni” – meséli Nagy Károly. Aztán a család többi tagja is megtanulta a szakmát, a nagyapa gyerekei vitték tovább a hagyományt. „Apám, három nagybátyám és nagynéném is kötélveréssel foglalkozott. A Nagy család kezdte művelni ezt a mesterséget a vidéken, és úgy látom, velünk is ér véget... Én vagyok a dinasztia utolsó tagja, hiszen a fiaim és lányom sem törődik már a szakmával” – sajnálkozik a mester. Nagy Károly úgy emlékszik, kiskorában ott settenkedett a felnőttek körül, hogy a mesterség minden csínját-bínját elleshesse, de gyerekei már egy másik világba születtek. „Más értékrend szerint élnek, más dolgok fontosak a számukra, és ez így is van jól. Ugyanakkor sajnálom, hogy több mint száz éves folytonosságnak kell megszakadnia” – vallja a kézműves.
Hosszú időn keresztül a kender szolgált alapanyagul a szövésnek-fonásnak ezen a környéken. Mivel megfelelő termőtalajt találtak a növény számára a falu környékén, Magyarország iparosítási folyamata ezt a félreeső települést is elérte. A Pannonia Kender és Lenipari Rt. (a két világháború között a Román Georgia Kendergyár Rt.) 1913-ban üzemet létesített Börvelyben. Ekkor hozták el szakembernek a Nagy család legidősebb tagját is.
Kötélveréshez a kender rostjait használták, és szinte veszteségmentesen feldolgozták a növényt. Kezdetben kézi, majd gépi technikával szétválasztották a növény rostjait és a megmaradt részek, az úgynevezett pozdorja fűtésre szolgált. A rostokat, azaz kócot tisztították, majd osztályozták. Az így kapott anyagból minőségi sorrendben hordókötél (rudaló), istráng, kötőfék és „bornyúkötél” készült, amit az ország különböző részeibe szállítottak. A kommunizmus éveiben is komoly termeléssel üzemelt a gyár, amelyben több százan dolgoztak.
Nagy Károly 1951. óta ezeket az alapanyagokat alkalmazza. Olyan eszközöket használ a kötélveréshez, amelyek még a neve is ismeretlen a mai átlagember számára. Ilyen a tisztításra használt „tiló” és „fésű”, vagy a vastag kötél szálait összefonó „sír”. Kezdetben hagyományos, kézi erővel hajtott fonókereket használt, majd ezt felváltotta a villanymotorra szerelt változat. Ezeket a kereskedelemben nem kapható szerszámokat falubeli mesteremberek készítették, kezdetben fából és vasból, majd villamos energia felhasználásával. „Van egy nagyapámtól örökölt kerekem, amit egyszer meg akart vásárolni a Szatmár Megyei Múzeum, de nem adtam oda. Gondoltam, még használom, vagy esetleg majd odaadom a tervezett falumúzeumnak” – fejtette ki Nagy Károly, aki kezdetben kisiparosként „gyártott” kötelet, bevonva a munkába az egész családját. „A feleségem hajtotta a kézi kereket, én fontam a kócot, a többiek válogatták a nyersanyagot” – emlékszik vissza a kötélfonó. Kilóra kapta a kócot, és súlyra kellett elszámolnia a késztermékkel is. A kollektivizálás után abbahagyta, mert megnőtt a konkurencia, és az üzemben dolgozott annak megszűnéséig. A rendszerváltás után a gyár privatizációja nem bizonyult sikertörténetnek, az intézmény csődöt jelentett.
Nagy Károly, aki később újra kisiparos lett, a nagykárolyi piacon árusította a lószerszámokat – akkoriban sokan tartottak haszonállatot. „Ma már lószerszámot sem érdemes készíteni, mert sokan felhagytak az állattartással – panaszolta Nagy Károly. – Alapanyag is kevés van, mert nem termesztenek kendert. Próbálkoztam műszállal is, azzal könnyebb dolgozni, mert nem kell válogatni, osztályozni, már elő van készítve, csak meg kell fonni. Hosszabb életű a kendernél, mert nem rothad el, ha megázik, ugyanakkor nemcsak egészségtelen, de környezetszennyező is.” Már a kötél sem a régi, hiszen anno még a hajókon is kenderkötelet használtak, de ma már mindenütt a műszál az uralkodó. Az üzleti hajszát sem lehet utolérni, ezért Nagy Károly minden nap azon gondolkodik: holnap szakít a száz éves családi hagyománnyal.
Rendhagyó programmal várja a látogatókat a Marosvásárhelyi Állatkert május 17-én, a Múzeumok Éjszakáján. Az esemény keretében az érdeklődők betekintést nyerhetnek az állatkert éjszakai életébe.
A gyorsan elkészíthető, ízletes ételek között mindenképpen előkelő helyet foglal el Lettország specialitása, a kotletes.
A kincses városi The Office irodaházzal szemben működésbe helyeztek a héten egy különleges, teljesen automatizált ételautomatát, amely nem csupán friss, főtt ételeket kínál, de egy robotkar segítségével másodpercek alatt ki is szolgálja azokat.
Időszakos kiállítás keretében mutatja be a 250 éve született Bolyai Farkas polihisztor tevékenységét a marosvásárhelyi Teleki-Bolyai Könyvtár és a Teleki Téka Alapítvány.
Még a korábbiaknál is gazdagabb programkínálattal készül a Duna Médiaszolgáltató a 11. Duna Napokra, melyet május 30. és június 1. között rendeznek meg Torockón a nemzeti összetartozás napja alkalmából.
Felvette több mint 1,96 millió eurós nyereményét a vasárnapi hatoslottó-sorsolás telitalálatos szelvényének tulajdonosa – közölte kedden a Román Lottótársaság.
A Bilea-tónál mínusz 6,3 Celsius-fokot mértek az elmúlt éjszaka a meteorológusok; ez az elmúlt 46 év május 12-ei dátumain mért értékek negatív rekordja.
Erdei ösvényeken, sziklás helyeken, hegyi patak mentén, kis települések mellett vezet végig az EKE Jókai Mór emlék- és teljesítménytúrájának útvonala, melynek 30 km-es szakaszát a nagy író születésének 200. évfordulója alkalmából mi is megtettük.
Az idő felmelegedésével országszerte egyre több problémát jelentenek a kullancsok. Kiss Melinda marosvásárhelyi bőr- és nemigyógyász a Krónikának arról beszélt, mi a teendő kullancscsípés esetén, mikor kell orvoshoz fordulni.
Az útkarbantartók a sűrű havazás miatt egyelőre leállították a Transzfogarasi út hótalanítását, de a hatóságok biztosították a közvéleményt arról, hogy a hónap végéig megnyitják az utat a forgalomnak.