2012. február 15., 08:582012. február 15., 08:58
Az írott sajtó olvasottságát tanulmányozó felmérést 2011 májusa és ez év januárja között végezték, új módszerekkel. Az eredmények szerint a központi román lapok olvasóinak száma a felére vagy bizonyos esetekben harmadára csökkent. A legolvasottabbak továbbra is a bulvárlapok, második helyen a sportlapok állnak, ugyanakkor a bulvársajtó olvasóinak a száma is megfeleződött az egy évvel ezelőtti számadatokhoz képest. Az újságolvasók száma 2011 májusa és ez év januárja közt a következőképpen alakult a 2010 januárja és 2011 januárja közti periódushoz képest: míg például a Click! című bulvárlapnak a korábbi időszakban 1 159 000 olvasója volt, ez 647 000-re csökkent.
A Libertatea című újságot a korábbi periódusban 1 007 000-en, később csak 498 000-en olvasták. Az Evenimentul zilei 301 000 olvasója 133 000-ra, a Gazeta Sporturilor 688 000 olvasója pedig 374 000-ra csökkent. A szociológiai típusú felmérés, a SNA alapján a BRAT tíz éve vizsgálja a legfontosabb romániai lapok olvasóközönsége számarányának alakulását és olvasási szokásaikat. Az újságolvasók száma nem egyezik meg az újságvásárlók számával, hiszen a nyomtatott kiadványok többségét sokan munkahelyükön vagy valaki másnál olvassák. Mint a BRAT szakemberei rámutattak, az is jelentősen befolyásolja az olvasók számának alakulását, hogy az adott sajtóterméket miként terjesztik, vannak-e ingyenes lapszámai, milyenek az előfizetési lehetőségek.
A felmérésből kiderül az is, hogy a folyóiratok olvasóinak száma nem csökkent olyan drasztikusan, mint a napilapoké. Egyébként Magyarországon is folytatódott a lappiac mélyrepülése, a korábbi tendencia szinte sehol sem változott: a vidéki napilapok még tartották magukat, az országos közéleti és bulvárlapok azonban sok olvasót veszítettek – derült ki a Magyar Terjesztés-ellenőrző Szövetség gyorsjelentéséből nemrég.
A két legnagyobb szórakoztató napilap példányszáma jelentősen csökkent egy év alatt, a Blikkből 2010 utolsó negyedévében naponta átlagosan 183 ezret adtak el, tavaly az utolsó három hónapban azonban csak 174 ezret. Arányaiban hasonló csökkenést szenvedett el a Bors is, a tavalyi utolsó negyedévben 79,5 ezer fogyott belőle naponta – írja a gazdasági napilap.
A közéleti lapok is veszítettek olvasókat, 2010 végén még az okozott meglepetést, hogy a Népszabadság példányszáma 70 ezer alá esett, 2011 utolsó negyedévében azonban már naponta átlagosan kevesebb mint 62 ezret adtak el a lapból. A Magyar Nemzet példányszáma a 2010 végi 47,5 ezerről 44,6 ezerre csökkent.
Államfőként első külföldi látogatására utazott hétfőn Nicușor Dan, aki a BoardingPass információ szerint egy Alenia C-27J Spartan katonai szállító repülőgéppel kelt útra a Bukaresti Kilencek (B9) csúcstalálkozójára.
Mutatjuk, mit tilos szállítani személygépkocsink csomagtartójában, és mit kockáztatnak azok, akik fittyet hánynak a szabályokra.
Egész napos programokkal, koncertekkel és színpadi előadásokkal várja a Kolozs Megyei Ifjúsági Fórum (KIFOR) az érdeklődőket június 1-én a Kolozsvári Majális ingyenes rendezvényére, a Colina Parkba.
Jazzdallamoktól lesz hangos június első hétvégéje Kolozsváron, ugyanis a Hója-erdő melletti Romulus Vuia Néprajzi Park skanzenje ad otthont a Jazz in the Park fesztiválnak.
Újfajta zenei élménnyel készül meglepni székelyföldi közönségét a Bagossy Brothers Company, amely Csillag az égen című műsorával lép színpadra a csíksomlyói Nyeregben. A produkcióról Tatár Attila, a formáció gitárosa, énekese beszélt a Krónikának.
Ütőshangszerek és a zene történetén keresztül mutatja be gyerekeknek az emberiség fejlődéstörténetét a Dobbanó Hangok interaktív előadás, amelyet Ferencz Áron álmodott meg. A sepsiszentgyörgyi születésű zenész a kezdeményezés céljáról beszélt.
A városi kertészkedést népszerűsítő oktatási és szemléletformáló programot indított a szegedi Csemete Természet- és Környezetvédelmi Egyesület a temesvári Szórvány Alapítvánnyal együttműködve, uniós támogatással.
Feloszlik a Margaret Island, az elmúlt tíz év egyik legnépszerűbb magyar zenekara. A csapat közösségi oldalán jelentette be, hogy október 2-án a Budapest Parkban tartja búcsúkoncertjét.
A Maros megyei Sáromberkén 2020-ban gyűrűzött gólya költözött szerdán a Kolozs megyei Magyarfenes gólyafészkébe. A költözés azért számít rendkívülinek, mert Sáromberke és Magyarfenes az erdélyi gólyamegfigyelés emblematikus helyszínének számít.
Az idei Eurovíziós Dalfesztivál győztese azt követelte, hogy jövő évben zárják ki a versenyből Izraelt a gázai háború miatt.