Fotó: Dacia
Alapos arculatfrissítésen esett át a Dacia Európa-szerte hódító elektromos autója, a Spring.
2024. február 21., 18:572024. február 21., 18:57
A Renault csoport által birtokolt román márka legkisebb gépkocsija – melyet továbbra is Kínában gyártanak európai mérnökök és dizájnerek tervei alapján – kinézetben kívül-belül megújult, és műszaki felszereltség terén is számos újdonságot tartogat, miközben az akkumulátor kapacitása, így a hatótáv is a régi maradt.
Ami nem túl sok, viszont a Dacia képviselői szerint a 45 vagy 65 lóerős Springet választók számára tökéletesen megfelel, hiszen adataik szerint ügyfeleik naponta átlagosan 37 kilométert tesznek meg vele (ugyanennyi az átlagsebesség is), és hetente egyszer töltik fel, nagyrészt otthon.
Fotó: Dacia
A Renault csoport által Párizsban, még a genfi autószalon előtt tartott bemutatón kiderült, külsőleg robusztusabbnak tűnő „ruhát” kapott az új Spring, mely – bármennyire is furcsán hangzik egy pici városi elektromos autó esetében – kinézetben SUV-jegyeket is kapott, de más téren is kölcsönzött egy-két „fogást” a szintén megújult legnagyobb testvértől, a Dustertől.
Érdekesség a V2L (vehicle-to-load) opció bevezetése: áramforrásként is bevethetjük az autót kisebb elektromos eszközök használatára. A párizsi bemutatón egy kávéfőzőt csatlakoztattak egy adapter segítségével: egy teljesen feltöltött akku állítólag 2200 fekete elkészítését képes garantálni. Ugyanakkor felár ellenében lehetőség nyílik egy kis első csomagtér kihasználására is a motorháztető alatt, ahová például elfér a töltőkábel.
Belül szinte teljesen megújult az Európa harmadik legnépszerűbb elektromos autójának számító Spring, csak a tető maradt a régi. A gyártó kényelmesebb üléseket, kellemesebb tapintású műanyag burkolatot ígér. Megújult a 7 colos digitális műszerfal, magasabb felszereltséggel 10 colos kijelző is jár. Az Essential nevű alapverzió a digitális műszerfal mellett állítható kormányt, Media Control multimédiás rendszert, USB-aljzatot, 12V-os csatlakozót, sebességtartó automatát (cruise control), elöl elektromos ablakemelőt, központi zárt, hátsó parkoló asszisztenst is felvonultat.
Fotó: Dacia
Az Expression kiadás ezen felül manuális klímát, 15 colos alufelnit és 65 lóerőben is választható motort kínál, az Extreme pedig a számos díszítőelem mellett elektromosan mozgatható visszapillantókkal és hátsó ablakokkal, okosabb multimédiás rendszerrel, wireless internetes csatlakozási lehetőséggel, Apple CarPlay és Android Auto kapcsolattal, kétirányú töltővel kecsegtet.
Hogy mit mennyiért, azt még nem tudni: az árakat minden bizonnyal márciusban közlik, és nyártól rendelhető majd meg az új, vonzóbb Spring. Amely viszont az ígéretek-hírek szerint nem lesz drágább a korábbi verziónál, sőt olcsóbbá válhat, hogy ezzel is kompenzálják az elektromos autók vásárlását segítő állami támogatás várható idei megfeleződését.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy a román autóipar számára kedvező módon változtatna a Roncsautó programon.
A Dacia tavaly összesen 46 124 járművet adott el a romániai piacon, ami 14,8 százalékos emelkedést jelent a 2022-ben értékesített 40 179 autóhoz képest – derül ki a vállalat kedden közzétett közleményéből.
Csaknem másfél évtizeddel a Dacia autógyár egyik sikertörténete, a Duster első példányának piacra dobása után, jövő évben megvásárolható az ár-érték arányban verhetetlen SUV legújabb, harmadik generációs változata. Mégpedig igen „ködös” időkben.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!