Fotó: Dacia
Alapos arculatfrissítésen esett át a Dacia Európa-szerte hódító elektromos autója, a Spring.
2024. február 21., 18:572024. február 21., 18:57
A Renault csoport által birtokolt román márka legkisebb gépkocsija – melyet továbbra is Kínában gyártanak európai mérnökök és dizájnerek tervei alapján – kinézetben kívül-belül megújult, és műszaki felszereltség terén is számos újdonságot tartogat, miközben az akkumulátor kapacitása, így a hatótáv is a régi maradt.
Ami nem túl sok, viszont a Dacia képviselői szerint a 45 vagy 65 lóerős Springet választók számára tökéletesen megfelel, hiszen adataik szerint ügyfeleik naponta átlagosan 37 kilométert tesznek meg vele (ugyanennyi az átlagsebesség is), és hetente egyszer töltik fel, nagyrészt otthon.
Fotó: Dacia
A Renault csoport által Párizsban, még a genfi autószalon előtt tartott bemutatón kiderült, külsőleg robusztusabbnak tűnő „ruhát” kapott az új Spring, mely – bármennyire is furcsán hangzik egy pici városi elektromos autó esetében – kinézetben SUV-jegyeket is kapott, de más téren is kölcsönzött egy-két „fogást” a szintén megújult legnagyobb testvértől, a Dustertől.
Érdekesség a V2L (vehicle-to-load) opció bevezetése: áramforrásként is bevethetjük az autót kisebb elektromos eszközök használatára. A párizsi bemutatón egy kávéfőzőt csatlakoztattak egy adapter segítségével: egy teljesen feltöltött akku állítólag 2200 fekete elkészítését képes garantálni. Ugyanakkor felár ellenében lehetőség nyílik egy kis első csomagtér kihasználására is a motorháztető alatt, ahová például elfér a töltőkábel.
Belül szinte teljesen megújult az Európa harmadik legnépszerűbb elektromos autójának számító Spring, csak a tető maradt a régi. A gyártó kényelmesebb üléseket, kellemesebb tapintású műanyag burkolatot ígér. Megújult a 7 colos digitális műszerfal, magasabb felszereltséggel 10 colos kijelző is jár. Az Essential nevű alapverzió a digitális műszerfal mellett állítható kormányt, Media Control multimédiás rendszert, USB-aljzatot, 12V-os csatlakozót, sebességtartó automatát (cruise control), elöl elektromos ablakemelőt, központi zárt, hátsó parkoló asszisztenst is felvonultat.
Fotó: Dacia
Az Expression kiadás ezen felül manuális klímát, 15 colos alufelnit és 65 lóerőben is választható motort kínál, az Extreme pedig a számos díszítőelem mellett elektromosan mozgatható visszapillantókkal és hátsó ablakokkal, okosabb multimédiás rendszerrel, wireless internetes csatlakozási lehetőséggel, Apple CarPlay és Android Auto kapcsolattal, kétirányú töltővel kecsegtet.
Hogy mit mennyiért, azt még nem tudni: az árakat minden bizonnyal márciusban közlik, és nyártól rendelhető majd meg az új, vonzóbb Spring. Amely viszont az ígéretek-hírek szerint nem lesz drágább a korábbi verziónál, sőt olcsóbbá válhat, hogy ezzel is kompenzálják az elektromos autók vásárlását segítő állami támogatás várható idei megfeleződését.
Marcel Ciolacu miniszterelnök szerdán kijelentette, hogy a román autóipar számára kedvező módon változtatna a Roncsautó programon.
A Dacia tavaly összesen 46 124 járművet adott el a romániai piacon, ami 14,8 százalékos emelkedést jelent a 2022-ben értékesített 40 179 autóhoz képest – derül ki a vállalat kedden közzétett közleményéből.
Csaknem másfél évtizeddel a Dacia autógyár egyik sikertörténete, a Duster első példányának piacra dobása után, jövő évben megvásárolható az ár-érték arányban verhetetlen SUV legújabb, harmadik generációs változata. Mégpedig igen „ködös” időkben.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!