Övék a pálya. Nagyobb szerep juthat a fiatal tehetségeknek
Fotó: Gergely Imre
Új lendületet adott a hazai játékosok felkarolásának a román labdarúgó-válogatott kijutása az Európa-bajnokságra: a szakszövetség döntése szerint a következő idénytől az élvonal és a másodosztály mérkőzésein a csapatok 11 játékosa közül legalább 5-nek hazai nevelésűnek kell lennie. Az 5+6-os szabálynak nevezett rendelet – melynek be nem tartása bizonyos finanszírozás visszatartásával jár – nem váltott ki akkora tiltakozást, mint a Novák Károly Eduárd volt miniszter által valamennyi csapatsportban bevezetett, a bíróság előtt is elbukott „hazaszerető” megszorítás.
2024. január 31., 14:282024. január 31., 14:28
2024. január 31., 14:352024. január 31., 14:35
Răzvan Burleanu, a Román Labdarúgó-szövetség (FRF) elnöke a szervezet végrehajtó bizottságának keddi ülése után jelentette be az új előírás elfogadását, mely a 2024/2025-ös idényben lép életbe. Eszerint a pályán legkevesebb öt hazai nevelésű játékosnak kell szerepelnie a Liga 1-ben és Liga 2-ben pályára lépő együttesekben. „Hozzá akarunk járulni a külföldre távozott gyerekek hazahozatalához. Az élvonalban egyre csak nő a külföldi focisták által lejátszott percek száma, miközben egyre kevésbé jutnak szerephez az U21-es és U23-as korosztályhoz tartozók.
– ismertette a szövetségi vezető, azt is megjegyezve, hogy közben Európa-szerte egyre jobban odafigyelnek erre a korosztályra.
Burleanu arra is kitért, milyen következményekkel jár, ha egy csapat nem tartja be az új szabályt: pénzügyi szankciót alkalmaznak, mégpedig az európai szövetségtől (UEFA) és a kormánytól érkező támogatások visszatartásával. „Szolidaritási kifizetésekre azok az első és másodosztályos klubok jogosultak, amelyek nem jutnak az európai kupasorozatok csoportköreibe, és utánpótlás-nevelő akadémiájuk a legjobb 20-ba tartozik. 2024-ben ezek a kifizetések 2,5 millió eurót tesznek ki. Ha nem tartod be az 5+6-os szabályt, a pénzek nem érkeznek” – fejtette ki a sportvezető.
Tehát amint az FRF későbbi, részletes tájékoztatásából is kiderül,
Ugyanis ezek kapják az említett szolidaritási támogatást az UEFA-tól, és az FRF most erre hivatkozva kötelezi őket arra, hogy legalább öt hazai nevelésű játékost szerepeltessenek – jobban mondva olyan futballistát, aki jogosult a román válogatott mez viselésére, tehát a külföldi klubokban nevelkedett román állampolgárok is beszámítanak.
Ha az említett romániai együttesek nem felelnek meg az új rendeletnek, akkor az európai támogatással egyenlő pénzbüntetést kapnak, függetlenül attól, hány mérkőzésen vétettek a szabály ellen. Az így „behajtott” pénzt azon három klub között osztják szét, melyek megfeleltek az 5+6-os szabálynak, és a legjobb helyezéseket érték el a Liga 1-ben (miközben akadémiájuk a legjobb 20 között található). Aztán a rá következő idényben emelnek a téten: már 6 játékosnak kell hazai „minősítése legyen”. Az FRF ugyanakkor megjegyzi: a jelenleg is érvényben lévő U21-es szabály (legalább egy hazai nevelésű 21 év alatti játékosnak végig a pályán kell lennie) nem változik.
Bár első hallásra azt gondolnánk, az új szabály heves tiltakozásokat válthat ki, elemzők szerint a „nagy” csapatokat nem igazán kényszeríti játékoskeret-átírásra, hiszen a felsőházba várt együttesek mindegyikében szerepel legalább öt focista, aki a kezdő tizenegyekben kap helyet.
Például az UTA együttesében, ahol – bár az aradi klub élen jár az utánpótlás-nevelésben – az elmúlt időszakban rendszerint sok idegenlégiós került a kezdő csapatba. Mészár Sándor klubvezető a Prosportnak úgy fogalmazott, nem is hallott róla, mi készül. Emlékezett, hogy Novák Károly Eduárd volt sportminiszter is valami hasonlót akart bevezetni, de az FRF tervéről még hétfőn sem tudott. „Viszont kellemes meglepetés, nem kellemetlen, hiszen jól teljesítő akadémiánk van, így ez csak az előnyünkre válhat” – jelentette ki a piros-fehér klub első embere.
Aki nem véletlenül utalt az RMDSZ korábbi tárcavezetőjére, hiszen utóbbi sokat vitatott rendelete szerint a csapatsportok képviselőinek legkevesebb 40 százalékban romániai játékosokat kell(ett volna) pályára küldeniük a hivatalos országos megmérettetéseken – labdarúgásban legkevesebb ötöt –, ellenkező esetben súlyos pénzbüntetést kockáztattak.
Mint ismeretes, a 2022 júliusa óta érvényben lévő rendelet célja az volt, hogy több szerep jusson a hazai sportolóknak, ezáltal pedig nagyobb merítési lehetőséget biztosítson a román válogatottaknak. Ám számos élcsapat és sportszövetség képviselője tiltakozott az új szabályozás bevezetése ellen. Hiszen egyrészt hirtelen, rövid idő alatt kellett megfelelni a korlátozásnak, miközben sok klub több évre szerződtetett nagy összegekért sok külföldi sportolót.
Miközben a „különutas” labdarúgásban nem is törekedtek arra, hogy megfeleljenek az előírásnak, több más, a minisztériumtól jobban függő szakszövetség igyekezett betartatni azt. Röplabdában például zöldasztalnál el lehetett veszíteni meccset emiatt, kézilabdában pénzbüntetéseket is kiszabtak. Csakhogy például a Beszterce-naszódi Gloria 2018 sportklub – amelynek a női kézilabda-élvonalban és a nemzetközi porondon is érdekelt csapata az idényt 10 hazai és 9 külföldi játékossal kezdte – olyannyira megelégelte ezt, hogy bírósághoz fordult az ügyben. A kolozsvári táblabíróság pedig helyt adott a keresetnek, és tavaly októberben – amikor már önálló sportminisztérium sem létezett – alapfokon érvénytelenítette a hírhedt rendeletet.
Egy erdélyi sportklub elérte, hogy bírósági úton érvénytelenítsék Novák Eduárd volt sportminiszter vitatott tavalyi rendeletét, miszerint a csapatsportok képviselőinek legkevesebb 40 százalékban romániai játékosokat kell pályára küldeniük.
Most azonban úgy tűnik, nem magával az elgondolással volt a baj. Elemzők szerint Burleanuék az Eb-szereplés kiharcolásán lelkesedtek fel: azt szeretnék elérni, hogy a teljesítmény ne maradjon a „véletlen” kategóriában. Mások azt hangoztatják, hogy a gyenge színvonalú román bajnokságot elözönlő sok idegenlégiós háttérbe szorításával igazán nincs sok veszítenivaló, érdemes lehetőséget adni a hazai fiataloknak. Akik jóval keresettebbekké válnak, ez pedig növeli futballpiaci értéküket is. Az utánpótlás-nevelés felkarolása pedig hosszabb távon csakis pozitív eredményekkel járhat.
Egyébként kedden Răzvan Burleanu arról is beszámolt, létrehoznak egy úgynevezett intelligenciaközpontot („Intelligence Centre”), melyben egy holland cég adatokat és paramétereket gyűjt-összesít valamennyi Liga 1-es játékosról, szereplésükről, az ezek alapján készült elemzéseket, szűréseket pedig ingyenesen a klubok rendelkezésére bocsátják.
Marco Rossi szövetségi kapitány szerint a magyar labdarúgó-válogatott keddi ellenfele, a német csapat Európa második legjobbja, ezért nem fog kísérletezni a Nemzetek Ligája utolsó fordulójában.
A koszovói válogatott szövetségi kapitánya, Franco Foda a csapata elleni esetleges UEFA-döntésnél fontosabbnak tartja a játékosai támogatását – írja a DPA.
Miniszterelnöki szintre jutott a román szurkolók botrányos viselkedése miatt pénteken este félbe szakadt Románia–Koszovó Nemzetek Ligája-mérkőzés miatti vita.
A címvédő Győr 28-25-re nyert Korsós Dorina román csapata, a Bukaresti Rapid otthonában a női kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörének nyolcadik fordulójában, vasárnap, ezzel őrzi első helyét csoportjában.
A Ferencváros házigazdaként 31-28-ra nyert Pásztor Noémi csapata, a Bukaresti CSM ellen a női kézilabda Bajnokok Ligája csoportkörének nyolcadik fordulójában, vasárnap, ezzel nagy lépést tett a negyeddöntőbe jutás felé.
Románia és Koszovó ellen is fegyelmi vizsgálatot indított az Európai Labdarúgó-szövetség (UEFA), miután botrányba fulladt a két együttes közötti péntek esti Nemzetek Ligája-mérkőzés.
Szalai Ádámot, a magyar labdarúgó-válogatott szombati, Hollandia elleni Nemzetek Ligája-mérkőzésén rosszul lett pályaedzőjét még éjszaka kiengedték a kórházból, és a csapattal együtt utazik haza Budapestre.
Marco Rossi szövetségi kapitány nem akart Szalai Ádám pályaedző súlyos rosszulléte által okozott drámai körülményekben kifogást keresni a magyar labdarúgó-válogatott Hollandiától szombaton este elszenvedett négygólos vereségét követően.
Hosszas betegség után az Egyesült Államokban, 82 éves korában elhunyt a neves erdélyi magyar tornaedző, Károlyi Béla.
A magyar válogatott 4-0 arányú vereséget szenvedett a Nemzetek Ligája A divíziójának 3. csoportjában Hollandia ellen játszott szombat esti, amszterdami mérkőzésen, így osztályozót jelentő harmadik helyen végzett a négyesben.
szóljon hozzá!