Nem ingük, nem veszik magukra. Az igazságszolgáltatás is Novák Eduárd „40-es törvénye” ellen fordult
Fotó: Facebook/Novák Eduárd
Egy erdélyi sportklub elérte, hogy bírósági úton érvénytelenítsék Novák Eduárd volt sportminiszter vitatott tavalyi rendeletét, miszerint a csapatsportok képviselőinek legkevesebb 40 százalékban romániai játékosokat kell pályára küldeniük a hivatalos országos megmérettetéseken, ellenkező esetben súlyos pénzbüntetést kapnak. A főleg a nemzetközi porondon és az élbajnokságokban bizonyítani kívánó egyesületeket sújtó szabályozás – melyet eddig is csak hellyel-közzel alkalmaztak a klubok – az RMDSZ tárcavezetőjének idén júniusi távozása után is érvényben maradt, sőt a megszüntetett sportminisztérium utódjának vezetője is kitartott mellette.
2023. október 16., 13:082023. október 16., 13:08
2023. október 16., 13:122023. október 16., 13:12
Mint ismeretes, a 2022 júliusa óta érvényben lévő rendelet célja az volt, hogy több szerep jusson a hazai sportolóknak, ezáltal pedig nagyobb merítési lehetőséget biztosítson a román válogatottaknak. „A sport országos prioritás! Nemzeti válogatottjaink segítése érdekében támogatni kell a román sportolókat, és előnyben kell részesíteni őket. Köszönet a szövetségeknek a döntés meghozatalához szükséges egyeztetésekért és sok sikert a megvalósításhoz!” – közölte tavaly nyáron Novák, aki elmondása szerint minden érintettel egyeztetett a csapatsportokban érdekelt felnőtt- és juniorgárdákra egyaránt vonatkozó intézkedésről, és hálás volt a „támogatásért”.
Az egyeztetés sok esetben minden bizonnyal az értesítésben merült ki, ugyanis számos élcsapat és sportszövetség képviselője tiltakozott az új szabályozás bevezetése ellen. Hiszen egyrészt hirtelen, rövid idő alatt kellett megfelelni a korlátozásnak, miközben sok klub több évre szerződtetett nagy összegekért sok külföldi sportolót.
Asztalos Csaba, az Országos Diszkriminációellenes Tanács (CNCD) elnöke is azon a véleményen volt, hogy a „40-es törvényként” emlegetett rendelet sérti a szabad munkavállaláshoz való jogot. A román sportsajtóban közben olyan vélemények is napvilágot láttak, miszerint a székely-magyar mivolta miatt többször kitámadott miniszter nagyon bizonyítani akart, de túlzott „románkodásával” átesett a ló másik oldalára. Azt is megemlítették, hogy Románia emiatt akár kötelezettségszegési eljárást is kockáztat az Unió előtt.
A rengeteg kritika ellenére a sportolóként kerékpározásban paralimpiai, világ- és Európa-bajnok Novák Eduárd kitartott az intézkedés mellett, és miután a klubok nagy része nem volt hajlandó betartani az előírásokat, a megszegőkre kiróható minimális büntetést meccsenként 3000 lejről 30 ezer lejre emelték. Idén februárban a tárcavezető újfent leszögezte: a közvéleményben elterjedtekkel ellentétben a 2022/500-as számú rendelet nem sérti az európai normákat, sem az Európai Unió működéséről szóló szerződés 45. cikkében előírt szabad mozgást, tehát nem diszkriminatív jellegű, „Franciaországból, Olaszországból és más országokból is láthatunk példákat, amelyek hasonló intézkedéseket alkalmaztak, és ott senki nem tartotta mindezt diszkriminatívnak”.
A „40-es törvény” a miniszter egyik legfontosabb megvalósításává, vagy inkább célkitűzésévé vált, az intézkedést népszerűsítő vizuális elemek egyike még mindig a volt miniszter Facebook-oldalának borítóképeként szolgál. Novák Eduárdnak idén júniusban távoznia kellett tisztségéből, miután az RMDSZ-kiszorították a bukaresti kormányból, de a rendelet ettől függetlenül érvényben maradt. Túlélte magát a minisztériumot is, hiszen a Marcel Ciolacu vezette kabinet lefokozta úgynevezett Országos Sportügynökséggé, amelyet államtitkári rangban vezet Elisabeta Lipă.
„A kluboknak tudniuk kell, hogy mint minden más törvény esetében: ha nem tartod be, fizetsz. Úgy értettem, egyesek diszkriminációt kiáltanak, és hogy akadályozott a szabad munkavállalás. Hát lehet 50 külföldiük is, de a pályán legkevesebb 40 százalékban romániai sportolóknak kell szerepelniük” – hangoztatta még júliusban a többszörös olimpiai bajnok evezős. Aki amúgy a bürokráciára panaszkodott: csak augusztus közepére várta, hogy teljes jogkörrel munkába állhat a sportügynökség.
Elisabeta Lipă is megerősítette: a légiósszabálynak a labdarúgókluboknak is meg kell felelniük. Azoknak az egyesületeknek, amelyek a leginkább fittyet hánytak rá: a jelenleg zajló bajnoki idény elején például a 16-ból hat élvonalbeli csapat nem tartotta be. Kihágásukat a szakszövetség is „fedezi”, hiszen az FRF nem emelte át saját szabályzatába a légiósrendeletet. Máshol viszont – például a kosárlabdában, röplabdában – már tavaly óta igyekeznek megfelelni a követelményeknek.
Kézilabdában viszont szintén felvállalták a szabályszegést az élcsapatok, ráadásul úgy, hogy bírságokat is kaptak. Azonban eleinte a szakszövetség egyik bizottsága által kirótt büntetést a másik törölte. Aztán idén már érvényben hagyták, és Constantin Din FRH-elnök nyáron megerősítette: az új, jelenleg zajló idényben is alkalmazzák.
Nem tetszik ez többek között a Beszterce-naszódi Gloria 2018 sportklubnak, amelynek a női kézilabda-élvonalban – és a nemzetközi porondon is – érdekelt csapata az idényt 10 hazai és 9 külföldi játékossal kezdte: az erdélyi egyesület bírósághoz fordult az ügyben.
Egyébként Novák Eduárd kezdeményezése Magyarországon is „követőkre” talált: a Mi Hazánk kimondottan a román sporttörvény mintájára szeretett volna hasonló szabályozást elfogadtatni az anyaországban, még szigorúbb, 50 százalékos hazai „képviselettel”. A Sportal.hu portál februárban többek között a Ferencvárost is reagáltatta az ötletre. „A Mi Hazánk minden javaslata radikális, ahogy ez is az. Az FTC labdarúgócsapata esetében ez a nemzetközi kupaszereplést, a kupasikereket szüntetné meg, amit rendkívüli módon sajnálnánk” – állt a zöld-fehérek sajtóosztályának reakciójában.
Nagy Zsigmond sportjogász szerint egy ilyen korlátozási tervezet nem tűnik összhangban állónak a nemzetközi sportjoggal, az európai futballszövetség (UEFA) tornáin például ezt a kérdést precízen szabályozzák kifejezetten az utánpótlás védelmében.
Azt viszont jogi értelemben a csapat vezetésére bízza az UEFA, mint sportszakmai kérdést, hogy az adott országban nevelkedett játékosok közülük mennyien játszanak a pályán, azaz például a Ferencvárosnál Csercseszov mester (akit azóta leváltottak – szerk. megj.) megteheti, hogy a 17 nevezett légiósból saját belátása szerint akár 11-et küldjön pályára – magyarázta a Sportal.blikk.hu oldalnak Nagy.
Az SC Csíkszereda bejutott a jégkorong Erste Liga döntőjébe, miután kedden hosszabbítás után 4-3-ra győzött a Budapest Jégkorong Akadémia HC otthonában, és így 4-1-es összesítéssel bizonyult jobbnak.
Sokat segítettek tavaly a játékoseladások a Kolozsvári CFR labdarúgócsapatának, amely ennek köszönhetően 2024-ben – a több millió eurós veszteségeket termelő korábbi éveket követően – nyereséggel zárta az esztendőt.
„Legmagasabb szintű riadót fújtak” az Európai Labdarúgó-szövetségnél, miután kiderült, hogy magyar–román–ukrán–koszovói csoport is összejöhet a Nemzetek Ligája következő kiírásában – írja a Prosport.
A Budapest Jégkorong Akadémia HC–Csíkszeredai Sportklub és a Gyergyói HK–Brassói Corona párharccal kedden megkezdődik az Erste Liga elődöntője, melyben az ütközetek az egyik csapat negyedik sikeréig tartanak.
Budapesten is vereséget szenvedett a magyar labdarúgó-válogatott a török csapattól a Nemzetek Ligája osztályozójának visszavágóján.
Marco Rossi szövetségi kapitány szombaton azt mondta, fontos lesz, hogy megtalálja a magyar labdarúgó-válogatott az egyensúlyt támadás és védekezés között.
A világ legjobb sportfotósainak listájára került fel a 18 éves kolozsvári Horváth Tamás, akinek alkotását a Nemzetközi Sportújságíró Szövetség (AIPS) versenyén a legjobbak közé választotta a sportmédia nemzetközi szakértőiből álló zsűri.
Magyarország labdarúgó-válogatottja csütörtökön este 3-1-es vereséget szenvedett Törökország vendégeként a Nemzetek Ligája osztályozójának első mérkőzésén, így kétgólos hátrányból várja a budapesti visszavágót.
Elismerően nyilatkozott a Ferencváros vízilabdacsapatának vezetőedzője és több játékosa is a Nagyváradi VSK küzdeni tudásáról a Bajnokok Ligájában lejátszott csoportmérkőzést követően.
A 2028-as Los Angeles-i játékokon is az olimpiai program része lesz az ökölvívás. Erről a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) döntött a görögországi Costa Navarinóban zajló 144. kongresszusán.
szóljon hozzá!