„Gyorsúszásra” váltva: már biztos elődöntős a Benedek-csapat a margitszigeti Eb-n

A magyar férfi vízilabda-válogatott már biztos elődöntős a Margitszigeten zajló Európa-bajnokságon: a szerbek csütörtöki legyőzése (8-6) után szombaton leiskolázta a németeket (16-8), így a hatos hétfői zárómeccse már tét nélküli lesz Benedek Tibor csapata számára.

Hírösszefoglaló

2014. július 20., 13:112014. július 20., 13:11

2014. július 20., 17:412014. július 20., 17:41

Ehhez az is kellett, hogy az utolsó ellenfél, Horvátország a spanyolok elleni pontvesztés után szombaton is döntetlent játszott Szerbiával, így a négy forduló után hibátlan házigazdákat már nem lehet beérni.

Bár az ellenfelek egymás elleni eredményei is kedvezően alakultak, a csoportelsőség gyors kiharcolása elsősorban a magyar csapat érdeme, hiszen a nagy rivális szerbek csütörtökön végig csak futottak az eredmény után, a magyarok világklasszis teljesítményt nyújtva győzték le őket.

A szombati, németek elleni összecsapáson a házigazdák már tudták, hogy ha nyernek, csoportelsők, azaz nem kell negyeddöntőt játszaniuk, egyenesen a legjobb négy közé jutnak.

A találkozó előtt Gyárfás Tamás alelnök, a Nemzetközi Úszószövetség (FINA) kommunikációért felelős vezetője köszöntötte a 2013-as év legjobb vízilabdázójának választott Varga Dénest, és – Paolo Barelli, az európai szövetség, a LEN elnöke társaságában – átadta a magyar pólóst megillető FINA-elismerést.

A kitüntetett játékost a margitszigeti Hajós uszoda csaknem telt házas lelátóján több mint ötezer ember ünnepelte. Pár perccel később már az első hazai találatnak is szólhatott a taps: Hosnyánszky Norbert volt átlövésből eredményes – két német gól után (1-2). Aztán 1-3-nál, emberelőnyben Vámos Márton balja villant, majd ugyanő adott gólpasszt Decker Ádámnak (3-3). A negyed hajrájában pedig Varga Dénes jelezte, nagyon is jó helyre került a FINA-díj: parádés ejtéssel juttatta 4-3-as vezetéshez a magyar válogatottat.

A második negyed első érdemi fejleményeként, magyar kiállítást követően, német gól következett, majd egy távoli ívelésnél is Nagy Viktor kapujában landolt a labda (4-5). Ezt követően Varga Dénes, bátyja, a csapatkapitány Dániel nagyszerű passzából egyenlített, ám a németek megint visszavették a vezetést (5-6).

Az ifjabbik Varga azonban harmadszor is túljárt a német kapus eszén (6-6). Aztán Erdélyi Balázson volt a sor, hogy egyenlítsen, ez pedig egy bal felső sarkos bomba formájában valósult meg, Varga Dániel pedig büntetőből valóban büntetett (8-7). A nagyszünetre Szivós Márton lövése nyomán 9-7-nél vonulhattak el a csapatok.

A harmadik játékrész elején Hosnyánszky lőtt gólt (10-7), s miközben a németek szemmel láthatóan elbizonytalanodtak, a magyarok egy újabb támadását elegánsan lezárva Varga Dénes negyedszer is eredményes tudott lenni, majd Madaras Norbert lövésével sem tudott mit kezdeni a rivális kapusa (12-7).

A befejező nyolc percben az emberelőnyhöz jutott németek hosszú idő után először betaláltak, a center Hárai Balázs remek csavarral, Varga Dénes pedig egy újabb – a játékosnak immár ötödik gólját hozó – ravasz lövéssel felelt (14-8). A folytatásban teljesen hitehagyottá vált a német csapat, egy újabb hazai attak végén pedig Vámos a bal alsó sarokba vágta a labdát, utána nem sokkal a kapunak háttal álló Hárai újfent bizonyította, hogy mestere a csavaroknak (16-8).

Negyedik csoportmeccsén negyedik győzelmét aratta a Benedek-csapat, aminek köszönhetően nem csupán százszázalékos maradt, de már meg is nyerte hatosát, és csoportelsőként rögtön az Eb elődöntőjébe jutott a horvátokkal vívandó hétfő esti csoportzáró mérkőzés (M1, 21.30) kimenetelétől függetlenül.

Benedek Tibor szövetségi kapitány a mérkőzés után az M1 csatornán nyilatkozva azt mondta, a találkozó elején problémájuk volt az emberhátrányos helyzetek megoldásával, de ezt a nagyszünetben sikerült megbeszélniük. „Ezután már nem jelentettek akkora gondot a németek gyors emberelőnyös akciói, ezen kívül fizikálisan is jobban bírtuk a végét, s rendszerint megfelelően ki tudtuk védekezni a németek támadásait” – nyilatkozta Benedek Tibor.

Az A csoportban Románia a görögök elleni szombati összecsapás utolsó percében szalasztotta el a lehetőséget, hogy nagy eséllyel pályázzon a negyeddöntős szereplésre. A szerb Dejan Sztanojevics tanítványai – akik csütörtökön 13-8-ra kikaptak Montenegrótól – 3-0-ra, majd 4-3-ra vezettek a hellének ellen, akik ezután fordítottak, de a román csapat ezután is irányította a játékot.

Az utolsó perc elején Cosmin Raduék 9-8-ra vezettek, és emberelőnyös helyzetben támadtak, de hibáztak. A másik oldalon a görögök betaláltak, az utolsó másodpercben pedig a győztes találatot is megszerezték. Románia így hétfőn a csoport negyedik helyéért küzd meg a szintén 3 pontos Oroszországgal (TVR2, 14.00).

Eredmény, férfiak, 4. forduló, szombat, B csoport:

Magyarország–Németország 16-8 (4-3, 5-4, 3-0, 4-1), Horvátország–Szerbia 8-8 (2-3, 3-2, 1-2, 2-1), Spanyolország–Franciaország 13-5 (2-0, 3-3, 4-2, 4-0). Az állás: 1. Magyarország 12 pont – már elődöntős , 2. Horvátország 8, 3. Szerbia 7, 4. Spanyolország 7, 5. Németország 0, 6. Franciaország 0

A csoport: Olaszország–Montenegró 6-6 (2-0, 0-1, 2-3, 2-2), Görögország–Románia 10-9 (2-3, 3-2, 2-2, 3-2), Oroszország–Grúzia 16-12 (3-3, 4-1, 4-7, 5-1). Az állás: 1. Olaszország 10, 2. Montenegró 10, 3. Görögország 9, 4. Románia 3, 5. Oroszország 3, 6. Grúzia 0.

2024. március 28., csütörtök

Magyar vízilabdázót választott a tavalyi év legjobbjának az európai szövetség

Akárcsak a világszövetségnél (World Aquatics), a vizes sportokat tömörítő európai szervezetnél (LEN) is Zalánki Gergőt választották a 2023-as esztendő legjobb férfi vízilabdázójának.

2024. március 26., kedd

Legyőzte Koszovót, így immár 14 meccs óta veretlen a magyar labdarúgó-válogatott

A nyári Európa-bajnokságra készülő magyar labdarúgó-válogatott 2-0-ra legyőzte kedden a vendég koszovói csapatot a Puskás Arénában rendezett barátságos mérkőzésen.

2024. március 24., vasárnap

Műtétből felépülve törte meg ismét Verstappen győzelmi sorozatát a Ferrari spanyol pilótája

A vakbélműtétje után lábadozó Carlos Sainz Jr., a Ferrari spanyol versenyzője nyerte a vasárnapi Forma-1-es Ausztrál Nagydíjat, melyet a címvédő és háromszoros világbajnok Max Verstappen, a Red Bull holland pilótája műszaki hiba miatt feladott.

2024. március 23., szombat

A stabil védekezésben látja a siker kulcsát a magyar férfi vízilabda-válogatott csapatkapitánya

Jansik Szilárd, a magyar férfi vízilabda-válogatott csapatkapitánya klubjával, a Ferencvárossal a bajnoki cím elhódításán kívül négyes döntőbe szeretne jutni a BL-ben, míg a nemzeti együttessel az olimpián szeretné kijavítani a dohai világbajnoki fiaskót.

2024. március 21., csütörtök

Szoboszlai csapata dobogós a romániai focikedvelők körében, de a favoritok az ibériai gárdák

Ibériai gárdák uralják a legjobb labdarúgó-csapatok népszerűségi listáját a romániai focikedvelők körében, de a harmadik helyre azért a Szoboszlai Dominiket is foglalkoztató Liverpool is odafér – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

2024. március 20., szerda

A Sepsi OSK elleni mérkőzésen történt incidensek miatt több tízezer lejre bírságolták a ploieşti-i Petrolul klubot

A Román Labdarúgó-szövetség (FRF) fegyelmi bizottsága szerdán 33 750 lejes bírságot szabott ki a ploieşti-i Petrolul klubra a Sepsi OSK elleni találkozón történt incidensek miatt.

2024. március 18., hétfő

Doppinggyanú vet árnyékot a Sepsi OSK egyik játékosára

Diószegi László, a sepsiszentgyörgyi Sepsi OSK labdarúgóklub tulajdonosa hétfőn megerősítette, hogy a csapat egyik játékosának, Cosmin Mateinek pozitív lett a doppingtesztje a craiovai Universitatea elleni mérkőzést követően.

2024. március 17., vasárnap

A kis Bence és a nagy Bartucz klasszisjátékával kijutottak a párizsi olimpiára a magyar kézilabdázók

Olimpiai kvótát szerzett a magyar férfi kézilabda-válogatott, mivel 30-27-re legyőzte Portugáliát a selejtező tatabányai tornájának vasárnapi zárónapján, és a tabella második helyén végzett.

2024. március 16., szombat

Világversenyek úszóbajnoka: Maier-Orosz Judit pályájáról, az időskori sportolás jótékony hatásairól

Egy éven belül két világversenyről tért haza aranyérmekkel a szenior kategóriában versenyző kolozsvári Maier-Orosz Judit. Az öt úszóbajnokot adó Orosz család utolsó élő tagja ma is aktívan készül versenyekre.

2024. március 15., péntek

Olasz csapattal találkoznak Szoboszlaiék az Európa-liga negyeddöntőjében

Szoboszlai Dominik együttese, a Liverpool az Atalantával találkozik a labdarúgó Európa-liga negyeddöntőjében.