Fotó: Gergely Imre
Tavaly ősszel ünnepélyes keretek között felavatták az Erdélyi Godako Ökölvívó Sportközpont épületét Gyergyószentmiklóson. A létesítményt, melyet az erdélyi ökölvívó elitképzés otthonának terveztek, magyar állami támogatásból valósították meg. Huszár Árpád vezetőedző mutatta be nekünk a januártól használatba vett épületet és az ott edző fiatalokat.
2022. március 20., 08:512022. március 20., 08:51
A 2017-ben alapított Erdélyi Godako Ökölvívó Egyesület immár évek óta magyarországi és romániai versenyek dobogó-, illetve éremesélyes szereplője. Az induláskor, 2017-ben toborzott gyerekek már több mint harminc bajnoki érmet nyertek, és még több is tervben van.
Az egyesület 2021 őszén fordulóponthoz érkezett, hiszen felavatták a magyar állami támogatással megvalósult sportközpontjukat, az Erdélyi Godako Ökölvívó Sportközpontot Gyergyószentmiklóson, illetve a Hargita megyei település határában. Bár az ünnepélyes megnyitó már ősszel megvolt, a Huszár Árpád vezetőedző „kezei között” formálódó gyerekek, fiatalok csak ez év januárjában vehették birtokba a korszerű épületet.
A gyergyószentmiklósi központban ötven sportoló edz, akik közül 33 le van igazolva, illetve 28 versenyzik is – serdülő, junior vagy ifjúsági kategóriában. A gyerekeket, csak 9. életévük betöltése után tudják leigazolni egy sportorvosi vizsgálat nyomán, majd 12 éves koruktól versenyezhetnek. A központban fiúk, lányok együtt edzenek, Huszár Árpád szerint a lányok is érdeklődnek a gyakran fiúsnak titulált sport iránt.
A vezetőedző hangsúlyozta, hogy
Példaként megemlítette, hogy van olyan sportolójuk is, aki Böjte Csaba testvér egyik otthonában volt gondozott. Ki akarták tenni, mert kezelhetetlen volt. Ekkor ismerte meg őt Huszár, aki akkor több napot töltött vele, és felismerte, hogy a gyereket figyelemmel, munkával jó irányba lehet terelni. Megbeszélte Csaba testvérrel és a nevelőkkel, hogy a gyerekből „sportolót fog nevelni”, bár igencsak kételkedtek benne.
Huszár Árpád keze alatt formálódnak a gyergyói központ fiatal bokszolói
Fotó: Tóth Gödri Iringó
„A kis sráccal kezet fogtunk, és ő megígérte, hogy azután azt fogja csinálni, amit mondok. Ma az egykori 150 centi, 80 kiló helyett 170 centi, 60 kiló, Magyarországon, Romániában országos bajnok, benne van a válogatottban, Európa-bajnokságon ötödik lett. Az élete sínre került. Nagyon sok hasonló történet van itt” – fejtette ki Huszár Árpád, megemlítve a tavaly a román bajnokságban aranyérmet szerző Daróczi Vanesszát is, aki szintén a Böjte Csaba alapítványa által gondozott fiatal.
A vezetőedző elmesélte, hogy a központ létrehozása előtt egy olyan teremben dolgoztak, ahol egyszerre csak 14-en fértek el, illetve csak a délután 5 és 7 óra közötti idősávban edzhettek. Épp ezért, bár nagy volt az érdeklődés a sport iránt, nem tudtak minden gyereket felvenni. Ma már van hely, reggel hétkor kezdődik az első edzés, és egészen este nyolcig zajlik a munka.
– részletezte Huszár Árpád.
Ott jártunkkor a fiatalok egy Brassóban tartandó versenyre készültek – edzőtáborban voltak –, ahol a román és a magyar válogatottat is képviselik. Edzőtábor idején a gyerekeket, fiatalokat naponta négyszer mérik, pontosan ki van számolva, hogy mit és mennyit ihatnak, ehetnek.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
„Minden verseny előtt 7–10 nappal be vannak költöztetve, mert ha innen hazaengednénk őket, és úgy kéne menjünk versenyre, akkor egy érmünk se volna. Ez a dolog egy olyan rendet, fegyelmet követel meg a gyerekektől, amit sok felnőtt sem tudna betartani” – mutatott rá az edző, hozzátéve, hogy ha hazaengednék a gyerekeket, akkor otthon biztos felszednének pár kilót.
Huszár Árpád azt is elmondta, hogy a gyerekek már lelkileg is edzettek, jól bírják az edzőtáborokat, amikor távol vannak a családtól, sőt egy-egy orrvérzés vagy kisebb sérülés sem számít nekik, nem sírnak, nem keserednek el. „Ők már oda értek, hogy bár gyerekek, de gyerekként profi sportolók” – emelte ki.
Van egy jól kidolgozott séma, program, amely alapján dolgoznak az edzők a különböző helyszíneken, illetve minden hónapban egy hétre „behívják” a gyerekeket, fiatalokat és az edzőket a központba, és felkészítik őket a versenyekre. A 2021-es évet 96 országos éremmel zárták, amihez minden fiókszervezet hozzájárult.
A központban két szakedző dolgozik, Huszár Árpád és fia, Huszár Dávid, illetve Máthé István segíti a munkájukat, aki edző (elsősorban a kisgyerekekkel foglalkozik, illetve a kinti futóedzéseken tevékenykedik) és masszőr is egyben, illetve Gábor Szilárd a felszerelésért, ruházatért, tisztaságért felel.
Ötven fiatal edz az Erdélyi Godakó Ökölvívó Egyesület új központjában
Fotó: Tóth Gödri Iringó
Huszár Árpád azt is elmondta, hogy neki, nekik a gyerekek a legfontosabbak, edzőként nem „csak a pontokra megy”, ha látja, hogy az ellenfél fölényben van, akkor azt mondja, hogy be kell dobni a törülközőt, nem kockáztatja a saját sportolóját.
– hangsúlyozta.
Az ökölvívás székelyföldi megítélése kapcsán Huszár Árpád elmondta, hogy Gyergyószentmiklóson nem volt könnyű a kezdet, sok munkába telt, hogy a városvezetés, az iskolaigazgatók, a lakosság nyisson, pozitívan viszonyuljon az ökölvíváshoz. Huszár Árpád az iskolaigazgatókat edzésekre hívta, tornaórákat tartott, és ők megértették, hogy a boksz egy összetett, intelligenciát is igénylő sport.
Azt is megtudtuk, hogy ma már az iskolaigazgatók, tanárok nagyon rugalmasok, segítenek a gyerekeknek, hogy a sportot és a tanulást összeegyeztessék.
Fotó: Tóth Gödri Iringó
A fiataloknak „van jövőjük” itthon és Magyarországon is, Huszár Árpád elmondta, hogy amikor a sportolók már Európa-szintű eredményeket érnek el, akkor elindulnak számukra bizonyos „ösztöndíj-folyamatok”. Kiemelte, hogy igyekeznek figyelni arra, hogy, aki a versenysportot választja, annak megfelelő utat biztosítsanak, de meglátásuk szerint, aki másfele folytatja, annak is sokat ad a sport, fegyelmet, rendet, kitartást.
A központ magyar állami támogatásból épült fel, de teljes egészében az egyesület tartja fenn – vannak magántámogatóik, írnak pályázatokat. A központot egyébként nem csak az egyesület sportolói használják: van edzőterem is, lesznek kinti pályák is, illetve a sportrendezvényeknek is otthont adnak majd (az 500 férőhelyes csarnokban), ha lesz rá igény.
A spanyol válogatottat Európa-bajnoki címig vezető Rodrigo Hernández Cascante, sportági nevén Rodri első alkalommal nyerte el a France Football magazin által odaítélt és az év legjobb játékosának járó Aranylabdát.
Carlos Sainz Jr., a Ferrari spanyol versenyzője nyerte a vasárnapi Forma–1-es Mexikói Nagydíjat.
Az Európai Labdarúgó Szövetség (UEFA) fegyelmi eljárást indított a magyar szövetség (MLSZ) ellen a szurkolók rasszista megnyilvánulásai miatt.
Magyarellenes rigmusok skandálása miatt soviniszta román futballhuligánok megbüntetését kéri Szabó József, a nagyváradi közgyűlés RMDSZ-es tagja a Nagyváradi Bihar FC és az FK Csíkszereda vasárnapi mérkőzésén történt incidensek nyomán.
A Ferencváros hazai pályán 1-0-ra legyőzte csütörtökön a Nice csapatát a labdarúgó Európa-liga alapszakaszának harmadik fordulójában, így megszerezte az első pontjait.
A magyar válogatott maradt a 32. helyen a Nemzetközi Labdarúgó Szövetség (FIFA) legfrissebb világranglistáján, a FIFA-ranglistát továbbra is a világbajnok és Copa América-győztes Argentína vezeti.
Cristiano Ronaldo keresi a legtöbb pénzt 2024-ben is a labdarúgók közül a Forbes magazin legfrissebb kimutatása szerint.
Két ezüstérmet nyert vasárnap Szőcs Bernadette az ausztriai Linzben megszervezett asztalitenisz Európa-bajnokságon, miután a női páros küzdelmeiben, majd egyéniben is vereséget szenvedett a fináléban.
Charles Leclerc, a Ferrari monacói versenyzője nyerte a Forma–1-es Egyesült Államok Nagydíját vasárnap a texasi Austinban, ahol a show-t a világbajnoki címvédő és éllovas Max Verstappen (Red Bull) Lando Norrisszal (McLaren) vívott csatája vitte el.
A Bajnokok Ligája-győztes Real Madrid 2-1-re nyert a Celta Vigo otthonában a spanyol labdarúgó-bajnokság tizedik fordulójának szombati játéknapján.
szóljon hozzá!