De nemcsak a kastélyudvaron folyik alkotómunka, hiszen akinek a művészi munkához elmélyült csendre van szüksége, kibérelhette a kastélyépület valamelyik hűvös zugát, aki pedig madárcsicsergést óhajtott „háttérmuzsikául”, felkapaszkodott az északnyugati bástya kilátójára vagy az erdő mögötti lankás fennsíkra. A késő délutánig zajló művészi munka után a futballrajongók kedvükre rúghatják a bőrt a szoborpark melletti pázsiton, vagy bemehetnek Gyergyószárhegy valamelyik hangulatos kiskocsmájába, hogy egy ital mellett beszéljék meg a világ állását a helybéliek társaságában. Esténként a kényelmes új művészszállás ebédlőjében előadásokat tartanak, amelyek betekintést nyújtanak a sokszínű kulturális-társadalmi környezetből érkezett vendégek hétköznapjaiba és alkotótevékenységébe. „A 33. KorKép alkotótáborba azokat a művészeket hívtuk meg, akik tevékenységüket az 1980-as években kezdték” – hangoztatta Siklodi Zsolt grafikus, a gyergyószárhegyi Művészeti és Alkotóközpont művészeti vezetője. Elmondása szerint az idei táborozáson azt boncolgatják, hogy milyen hatással volt a művészi munkára az utóbbi két évtized robbanásszerű technológiai fejlődése, illetve – a kelet-európai alkotók körében – az időközben lezajlott társadalmi és kultúrpolitikai változások. Emellett az is fontos szempont, hogy a lokális, egyedi értékek bekerüljenek a nemzetközi művészélet véráramlatába. „Fontosnak tartom a nyitást – például hogy a távol-keleti művészek alkotásait megismerhessék nálunk is. Arra is megvannak a kapcsolataink, lehetőségeink, hogy erdélyi művészeknek a Távol-Keleten rendezzünk kiállítást” – magyarázta Erőss István, megemlítve, hogy egyelőre Thaiföldön, Japánban, Koreában, Indiában, Mongóliában és Indonéziában nyitottak a szárhegyihez hasonló művésztáborokat, amelyek célja egymás művészetének megismerése. Ennek köszönhetően sikerült ebben az évben meghívni Akira Kaszegavát Japánból, Ko Szang Joungot és Kim Szoöng Jent Koreából, illetve Csen Csang Pinget Thaiföldről. A szomszédos országokból a magyarországi Tolnay Imre, Csurka Eszter és Erőss István, a bulgáriai Rumen Dimitrov, továbbá Újvárossy László, Siklodi Zsolt, Koter Vilmos és Pál Péter hazai képzőművészek vesznek részt a szárhegyi alkotótáborban. „Az indiai Shudir Pandeynak sajnos nem sikerült időben beszerezni a beutazási vízumot. Bár most nem lehet közöttünk, novemberben az alkotóközpont egész hónapra szóló ösztöndíjat biztosít számára; a távoli országból érkező művész Szárhegyen készülő alkotásaiból egyéni kiállítást szervezünk” – mondta Siklodi Zsolt. A koreai Ko Szang Joung – aki hazájában szintén egy alkotóközpont vezetője – már most gyűjtögeti a portfóliókat, hiszen jövő nyáron az általa vezetett táborban szeretne vendégül látni néhány Szárhegyen megismert művészt. Erőss István elmondása szerint az elmúlt három év alatt sikerült néhány erdélyi művésznek – többek közt Újvárossy Lászlónak, Siklódy Ferencnek és Botár Lászlónak – kiállítást szervezni távol-keleti országokban.
A KorKép alkotótábor további programjában szerepel egy kirándulás a Gyilkos-tóhoz és a Békás-szorosba, Szovátán Sántha Csaba szobrászművész műtermét és öntőműhelyét is meglátogatják. Augusztus 28–29-én művészeti csereprogramok, együttműködési lehetőségek a régióban és a művészek nemzetközi programokon való szerepeltetése témakörökben konferenciát szerveznek erdélyi galériák, múzeumok, művészetpártoló civil szervezetek és alkotóműhelyek küldötteinek részvételével. A több mint háromhetes táborozás idei résztvevőinek munkáit bemutató zárókiállítása augusztus 30-án lesz a Lázár-kastély kapubástyájában.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.