Fotó: Rompres
Wagner döntése, hogy a korábban csak pompás barokk operaházáról ismert Bayreuthot választja a műveinek előadására szolgáló Ünnepi Játékok színhelyéül, ma is meghatározó a város életében. A főutca az ő nevét viseli, legjelentősebb idegenforgalmi látványossága pedig a különleges architektúrájú Festspielhaus és a Zöld Domb. Bayreuth új uszodáját Lohengrin fürdőnek nevezik, a Wagne könyvesbolt polcain pedig könyvtárnyi mű foglalkozik a komponistával. A bajor zenei adó a Játékok egész idején különleges műsort sugároz, és több ország rádiója is élőben közvetíti az előadásokat.
A rajongók zarándoklatának célpontja a Wagner család 1967 óta múzeummá átalakított otthona, a Wahnfried Haus, amelynek kertjében a zeneköltő és felesége, Cosima nyugszik – és vele szemben a Liszt Ferenc-múzeum. Az utóbbi intézmény anyagának jelentős része Wagner apósának magyar kapcsolatait szemlélteti. Liszt élenjárt Wagner műveinek elfogadtatásában és népszerűsítésében. Lánya, Cosima – Wagner feleségeként, majd özvegyeként – évtizedeken át irányította az Ünnepi Játékokat. A két zeneszerző múzeumaiba évente 40 ezer látogató érkezik. A Wahnfried Haus egyedülálló emlék: a látogató megismerkedhet Wagner eredeti könyvtárának csodálatos kottagyűjteményével, de magánéletével is – a kiállítás egy része Wagner szerelmeit mutatja be, az asszonyokat, akik zenedrámáit és mozgalmas életét ihlették.
1874-től 1967-ig élt Bayreuthban a Wagner család, amelynek tagjai azóta is „öröklik” az Ünnepi Játékokat. A Festspielen a kezdetektől napjainkig összefonódott a német történelemmel: Bayreuth a német egység kialakulásának korában válhatott a német kultúra egyik központjává és jelképévé. Cosima után Richard Wagner Siegfried nevű fia vette át a stafétabotot, majd az ő özvegye, Winifred a náci vezérek zenei-mitikus szentélyeként irányította a fesztivált. A háború után előbb Siegfried két fia, Wieland és Roland, majd az előbbi halála után – azóta is – a ma 87 éves Roland egyedül tartja kézben a fesztivál irányítását.
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.