Tárlat rögzíti, miként költözik a Székely Nemzeti Múzeum

A Székely Nemzeti Múzeum Kós Károly által tervezett épülete, ahonnan kiköltözött az intézmény  •  Fotó: Pinti Attila

A Székely Nemzeti Múzeum Kós Károly által tervezett épülete, ahonnan kiköltözött az intézmény 

Fotó: Pinti Attila

A sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum szerdán nyitja meg első tárlatát ideiglenes kiállítóhelyén, a Lábasház emeleti termeiben. A reNovatio című kiállítás a múzeumban zajló háttérmunkákba, illetve a küszöbön álló épületfelújítást megelőző hároméves „költözés” mindennapjaiba avatja be a látogatót. A tárlatról Kinda István néprajzkutató, kurátor, a Székely Nemzeti Múzeum muzeológusa beszélt a Krónikának.

Kiss Judit

2020. augusztus 11., 19:212020. augusztus 11., 19:21

2020. augusztus 11., 19:242020. augusztus 11., 19:24

Első kiállítását nyitja meg a felújítás miatt elköltöző sepsiszentgyörgyi Székely Nemzeti Múzeum. Az ideiglenes kiállítóterekben megelevenedő jelenetek a költözés előtti és utáni raktározási, restaurálási és szállítási körülményekbe, a múzeumi tárgyak mindenkori titkos életébe engednek betekintést. Az ideiglenes kiállítóhelyen, a Lábasház emeleti termeiben szerdán 18 órakor nyitják meg a reNovatio című, két hónapon keresztül látogatható kiállítást, amely a múzeumban zajló háttérmunkákba, illetve a küszöbön álló épületfelújítást megelőző hároméves „költözés” mindennapjaiba avatja be a látogatót.

Kinda István néprajzkutató, a kiállítás kurátora, a Székely Nemzeti Múzeum muzeológusa a Krónika megkeresésére elmondta,

a tárlattal arra a kérdésre adnak szakmai választ, hogy miként zajlik a költözés, miben áll a sokrétű folyamat.

„Két nagy és egy kisebb teremben lesz látható a kiállítás, amely szakmailag is az újítás felé halad a koncepciónak köszönhetően. Nem a műtárgyak állnak a középpontban, hanem a költözés folyamata, a költözés során használt infrastruktúra, ami megkönnyítette a munkát. Ilyen egy autó-utánfutó, vagy az úgynevezett „béka” amivel a nehezebb dolgokat fel lehet emelni, továbbvinni. Vagy a fosznideszka, amin nehéz raktári szekrényeket csúsztattunk le” – fejtette ki a kurátor, hozzátéve, hogy az első teremben magát a munkamenetet mutatják be.

Azt is elmondta, a műtárgyak úgy fognak megjelenni a tárlaton, hogy dobozokban láthatók mondjuk a kerámiák, bemutatják a csomagolási technikákat, csomagolóanyagokat, azokból tapogatható mintakatalógust is bemutatnak. „Látható lesz a csomagolatlan és csomagolt kerámia, utánfutóra feltett kerámia, így a látogató megtudhatja egy múzeum költözésének részleteit. Ezt a folyamatot egy háromperces film magyarázza meg, amelyet Simon József készített” – részletezte Kinda István.

Az adminisztrációs huzavonára is reflektál a tárlat

Kérdésünkre, hogy mikor kerülhet vissza a Kós Károly tervezte épületbe a múzeum, a muzeológus azt válaszolta, nemcsak a múzeum munkatársai, de még az intézmény fenntartója, a Kovászna Megyei Tanács se tudná megmondani bürokratikus akadályok, közbeszerzési ügyek miatt.

Idézet
Az adminisztrációs huzavonára is reflektál a tárlat: dobozokból magas, négy méterszer három méteres falat építettünk, azon megjelenik egy csomó újság, grafikailag egymásra szerkesztve.

Úgy elhelyezve, hogy a címek mintegy felelevenítik a látogató számára, hogy milyen sokszor láthatta már a hasonló címeket: »Tényleg felújítják a székely Nemzeti Múzeumot?«, vagy »Még mindig nem került kivitelező«, vagy hogy »Bezárta kapuit a múzeum«. Negyven-negyvenöt ilyen újságcikk van. A felbolydulás előtt volt egy nyugalmi állapot, aztán úgymond »beesett az ajtón« 4,8 millió euró a felújításra, s akkor a félmillió műtárgyat ki kellett mozdítani a százéves épületből” – részletezte a muzeológus.

Kordokumentum, a múzeum krónikája

Kinda István azt mondta, olyan tárgycsoportokat hoztak át, festett ládákat, ácsolt ládákat, kerámiákat, amelyek korábban voltak láthatók a kiállításokon. „Egyetlen tárgycsoportra azt mondjuk, például hogy kerámiakancsó, de ilyenből van nekünk ezer darab, ezek közül mondjuk bemutatunk százat, szállítás közben, becsomagolva. Ugyanakkor a kollégák számára is köszönet, visszajelzés az elmúlt két nehéz évre vonatkozóan, hogy az első teremben van egy tévé, amin fotók lesznek láthatók azokról, akik részt vettek a munkában” – részletezte a kurátor.

Arról is beszélt, hogy a kisebb teremben egy utánfutó lesz látható, ami elé beszerkesztették a múzeumi dokker életnagyságú fotóját, a kis köztes szobácskát utánfutóbelsőnek rendezték be. „Itt olyan filmecske lesz látható, amin megmutatjuk, hogyan gurul ki az autó a Székely Nemzeti Múzeum udvaráról és elmegy a városon keresztül egészen a külső raktárunkig. A kollégák az autóban rögzítették a tárgyakat, hogy ne imbolyogjanak.

Idézet
A városon keresztül húsz-harmincszor végigzörögtünk: ezt is felidézi a kiállítás egy kicsit klausztrofóbiásabb részben. De ott is a munkafolyamaton van a lényeg, nem pedig a tárgyakon”

– fejtette ki a kurátor. Mint részletezte, a tárlat utolsó részében a már elköltöztetett állomány látható, szépen rendbe tett tárgyak, guzsalyak, ácsolt, festett láda, valamint az új raktár felszerelése. „A múzeum története e szakaszának a krónikája, ugyanakkor egyfajta kordokumentum is a kiállítás” – fejtette ki Kinda István.

A megnyitón beszédet mond Vargha Mihály, a Székely Nemzeti Múzeum igazgatója, Tamás Sándor, a Kovászna Megyei Tanács elnöke, Pozsony Ferenc egyetemi tanár, az MTA külső tagja, valamint Kinda István. Szintén kurátora a tárlatnak Both Noémi Zsuzsanna.

A Székely Nemzeti Múzeum január 1-jétől nem fogadott látogatókat a felújítás miatt.

Amint arról korábban beszámoltunk, a Regionális Operatív program keretében 22 millió lejt, azaz 4,8 millió eurót fordíthatnak a Székely Nemzeti Múzeum felújítására. Az uniós projekt finanszírozási szerződését 2017 tavaszán írta alá a fenntartó Kovászna Megyei Tanács. A teljes felújítás, a berendezéssel együtt hétmillió euróba kerülne, ám egyelőre az infrastruktúra megerősítésére kértek és kaptak pénzt.

Az elképzelés szerint amire a munkálatokat befejezik, Székelyföld legkorszerűbb múzeuma lesz a sepsiszentgyörgyi. A Székely Nemzeti Múzeum az 1910-es években Kós Károly által tervezett épületcsoportban működött a költözés előtt. 1882-es alapszabálya szerint gyűjteménye a székely nép elidegeníthetetlen tulajdonát képezi. 1949-ben államosították, jelenlegi fenntartója a Kovászna Megyei Tanács.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 09., szerda

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában

A kolozsvári Puck Bábszínház tizenkilencedik alkalommal szervezi meg a Bábok Múzeuma című kiállítást a Bánffy-palotában.

Újra a bábok a főszereplők a kolozsvári Bánffy-palotában
2025. július 08., kedd

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére

Hat bemutató, Interferenciák, Harag György Emlékhét – véget ért kolozsvári színház 232. évada. Amint a társulat közölte, az anyagi nehézségek ellenére is eseménydús évadot zárt a Kolozsvári Állami Magyar Színház.

Eseménydús évadot zárt a kolozsvári színház az anyagi nehézségek ellenére
2025. július 07., hétfő

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban

Rézben érthető címmel nyílik kiállítás Makkai István szobrászművész alkotásaiból a sepsiszentgyörgyi Erdélyi Művészeti Központban július 11-én.

Makkai István kortárs szobrászművésznek nyílik meg az első átfogó tárlata az Erdélyi Művészeti Központban
2025. július 05., szombat

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás

Az Udvartér-lét című időszakos képzőművészeti tárlat fogadja a látogatókat a kézdivásárhelyi Incze László Céhtörténeti Múzeum kiállítótermében július 18-ig.

Az egyedi kézdivásárhelyi udvartereket mutatja be egy képzőművészeti kiállítás
2025. július 05., szombat

Kulturális „magyar–magyar csúcs”: anyaországi kollégájával tárgyalt az RMDSZ minisztere

Demeter András István bukaresti kulturális miniszter hivatalos látogatást tett Magyarországon, ahol anyaországi kollégájával, Hankó Balázs kulturális és innovációs miniszterrel megállapodtak egy új kulturális együttműködési cselekvési tervről.

Kulturális „magyar–magyar csúcs”: anyaországi kollégájával tárgyalt az RMDSZ minisztere
2025. július 02., szerda

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban

A Kolozsvári Állami Magyar Színház az évadot Thornton Wilder A mi kis városunk című drámájának a bemutatójával zárja.

Főként a színészi játékra épül A mi kis városunk: évadzáró premier a kolozsvári színházban
2025. június 30., hétfő

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly

Elkészült 2024 kultúrmérlege, mely szerint 2024-ben nőtt a könyvtárba járok száma, ezzel szemben a mozik, múzeumok és nyilvános gyűjtemények látogatottsága csökkent – derül ki az Országos Statisztikai Intézet hétfőn közzétett adataiból.

Többen jártak könyvtárba, kevesebben múzeumba, moziba tavaly
2025. június 30., hétfő

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron

Újabb évfordulós koncerttel készül ünnepelni a kincses városi Schola Cantorum Transsylvaniensis kamarakórus.

Bach, Händel és Scarlatti alkotásai csendülnek fel Kolozsváron
2025. június 30., hétfő

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza

A Kolozsvári Állami Magyar Színház a legjobb előadás, míg a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház produkciója a legjobb rendezés díját kapta meg a június 20-28 között megrendezett Magyar Színházak 37. Kisvárdai Fesztiválján.

Erdélyi sikerek a Kisvárdai Fesztiválon: a kolozsvári és sepsiszentgyörgyi társulat is díjjal tér haza
2025. június 29., vasárnap

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten

Gyerekként ugyanazokat a könyveket olvasták, és ugyanazokra az ételekre vágytak – ismeretlen curryk illatát keresték a lapokon, anélkül, hogy tudták volna, milyen az ízük.

Otthonról, házasságról, írásról és egymásról: Szabó T. Anna és Dragomán György a Kolozsvári Ünnepi Könyvhéten