Fotó: Rompres
2007. augusztus 29., 00:002007. augusztus 29., 00:00
– a negyvenes, ötvenes években ugyanis több ízben elmaradt a fesztivál, illetve ha sikerült is megrendezni, a részt vevő országok csekély száma miatt később nem vették ezeket figyelembe.
A szemlét versenyfilm nyitja: Joe Wright brit rendező Atonement (Bűnhődés) című alkotása Ian McEwan azonos című bestselleréből készült, Keira Knightleyval és Vanessa Redgrave-vel a főszerepben. A bemutatásra váró 57 film közül 22 a versenyprogramban szerepel, az előzsűri továbbá 11 dokumentumfilmet is kivállasztott a 3120 jelölt közül. A brit–
amerikai koprodukcióban készült Bűnhődés mellett a brit filmművészet még két – szintén más országokkal együttműködésben készült – alkotással képviselteti magát a versenyprogramban. Peter Greenaway Nightwatching (Éjjeli őrjárat) című filmje Rembrandt művészetéről, mozgalmas magánéletéről szól, Ken Loach pedig újabb szociális drámával jelentkezik, az It’s a Free World (Szabad világ) című moziját a bevándorlók munkalehetőségeiről forgatta. A 87 esztendős Eric Rohmer egy 17. századi francia regényhez, Honoré d’Urfé Astrée-jához nyúlt vissza az Les Amours d’Astrée et de Céladon (Astrée és Céladon szerelme) című filmjében. Egy másik nagy veterán, a 99 éves portugál Manoel de Oliveira Kolumbusz pedig Cristovao Colombo – O Enigma (Kolumbusz Kristóf – az enigma) című filmjével azt igyekszik bizonyítani, hogy Amerika felfedezője portugál volt. Az ázsiaiak közül a legnagyobb név a tajvani Ang Lee, a Túl a barátságon rendezője, aki e filmjével, még az Oscar előtt elnyerte 2005-ben az Aranyoroszlánt is. Most egy második világháborús kémtörténettel, a Se Jie-vel (Vágy, veszély) jelentkezik.
Több film is háborús témát dolgoz fel: Brian De Palma Redacted (Megszerkesztve) című alkotása Irakban játszódik, egy amerikai katonák által megerőszakolt és megölt iraki kamaszlány tragédiáját beszéli el. Ugyancsak Irak a témája a Paul Haggis rendezte In the Valley of Elah (Elah völgyében) című filmnek is, amelyben a Tommy Lee Jones által alakított hivatásos katona a frontra küldött és eltűnt fiának ügyében nyomoz. Az amerikaiak amúgy is szép számmal képviseltetik magukat, igaz, kevésbé a hollywoodi vonulattal: Wes Anderson a Darjeeling Limiteddel, Todd Haynes a Nem vagyok itt (I’m Not Here) című filmmel, amely Bob Dylan különböző személyiségeit mutatja be, míg Andrew Dominik westernnel érkezett: a The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford (Jesse James-nek az aljas Robert Ford általi meggyilkolása) című filmjében Brad Pitt személyesíti meg a híres banditát. Woody Allen Cassandra’s Dream (Cassandra álma) című munkája versenyen kívül indul, miként a francia újhullám nagy öregje, a krimi mestere, Claude Chabrol filmje, a La fille coupée en deux (A kettévágott lány) is. A Mostrára egyetlen román film sem kapott meghívást, a magyar filmművészetet pedig Nemes Jeles László Türelem című, 14 perces alkotása képviseli a Corto Cortissimo rövidfilmes szekcióban. Az idén a zsűriben csak rendezők kaptak helyet: Catherine Breillat, Emanuele Crialese, Alejandro González Inarritu, Paul Verhoeven. Az elnök Zhang Yimou lesz, aki az 1990-es években kétszer is fődíjas nyert a velencei fesztiválon.
A velencei szemle közönsége filmtörténeti élményekben is részesül: bemutatják David Wark Griffith 1916-os Türelmetlenség című némafilmjének, a párhuzamos montázsok őstípusának felújított változatát, és retrospektív sorozatban idézik fel az 1960-as, 70-es évek népszerű olasz „spagettiwesternjeit”. A zárónapon adják át az életműért járó Aranyoroszlánt Bernardo Bertoluccinak, az olasz film egyik élő klasszikusának, aki a Forradalom előtt, Az utolsó tangó Párizsban, a Huszadik század, Az utolsó császár és az Oltalmazó ég című műveivel írta be magát a filmtörténetbe. Ugyancsak életműdíjat kap Tim Burton amerikai rendező, a Batman alkotója. Megemlékeznek továbbá a néhány hete elhunyt Michelangelo Antonioniról is, aki 1964-ben Velencében A vörös sivatag című filmjével nyerte el a fődíjat, majd 1983-ban életműdíjjal tüntették ki.
Hírösszefoglaló
Dzsafar Panahi világhírű iráni rendező titokban forgatott Egy egyszerű baleset című thrillerének ítélte az Arany Pálmát a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon a Juliette Binoche francia filmszínésznő által vezetett nemzetközi zsűri szombat este.
Csütörtökön debütál a Hunyadi-sorozat a Filmión. A magyar filmek és sorozatok streamingplatformján a tízrészes széria magyar szinkronos változata mellett a rendezői (eredeti) változat is elérhető.
Harag György ikonikus színházi rendező munkássága és öröksége előtt tiszteleg az a centenáriumi emlékhét, amelyet június 1. és 9. között szervez a Kolozsvári Állami Magyar Színház.
Tizenkét nagyjátékfilm és tíz dokumentumfilm versenyez a június 13. és 22. közt szervezendő, 24. kolozsvári Transilvania Nemzetközi Filmfesztiválon – jelentették be csütörtökön a szervezők.
Korodi Janka és Pálffy Tibor, a sepsiszentgyörgyi Tamási Áron Színház színészei kapták idén a Gábor Miklós-díjat, mellyel évről évre a legjobb magyar nyelvű Shakespeare-alakításokat díjazza a szakma.
Zenés bábelőadás készül a temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház legkisebb nézőinek. A Plüm-Plüm kalandjai című előadást május 28-án 10 órától mutatja be először a társulat.
Berecz András Kossuth-díjas előadóművész Szívverés a magasban című fotókiállítását nyitják meg Kolozsváron május 20-án.
A temesvári Csiky Gergely Állami Magyar Színház május 20-án 19 órától mutatja be a Madárka című új előadását, amely barátságról, traumáról és az emberi lélek törékenységéről mesél.
Életműdíjjal tüntette ki a filmkritikusok nemzetközi szövetsége (FIPRESCI) Szabó Istvánt péntek este a 78. Cannes-i Nemzetközi Filmfesztiválon.
Az első világháború után a budapesti Szépművészeti Múzeum letétjeként közel száz ritka műalkotás, köztük három Munkácsy-kép maradt Aradon, ezek is láthatók május 17-én a Kultúrpalota második emeleti Képtárában.